وزیر ارشاد: دیگر شاهد سرک‌کشیدن‌ها در نمایشگاه کتاب نیستیم/ خوشحالیم که باز به عقب برنگشتیم

17 ارديبهشت 1397 ساعت 17:29

سیدعباس صالحی گفت: خیلی‌ها می‌خواهند از اختلاف نظرهای که وجود داشته استفاده کنند و بگویند صنف تجربه کافی برای بر عهده گرفتن این مسئولیت ندارد. دوستان مختلف سعه صدر زیادی به خرج دادند تا به عقب برنگردیم. ما امسال نمایشگاهی داریم که با فضای صنوف همراه است و ما می‌خواهیم نهاد مدنی مقتدری در حوزه نشر داشته باشیم و کار حوزه فرهنگ به اصحاب فرهنگ واگذار شود.


سیدعباس صالحی می‌گوید: دیگر شاهد سرک کشیدن افراد غیر از مجموعه فرهنگ در نمایشگاه نیستیم و این موضوع به طور کامل حل شده است.
 
به گزارش ایسنا، وزیر ارشاد در حاشیه بازدید از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره خرید کتاب‌های خارجی براساس ارز رسمی اظهار کرد: تصمیم دولت برای خرید کتاب‌های خارجی با توجه به نوسان ارز این بود که این کتاب‌ها براساس ارز رسمی که ۴۲۰۰ تومان است، خریداری شود.
 
او خاطرنشان کرد: کمیته ارزی تشکیل شد که به این موضوع رسیدگی شود و خرید بخش‌های خارجی براساس قیمت رسمی اعلام شده باشد. از بعدازظهر امروز این اتفاق خواهد افتاد و با ناشران لاتین و عربی قرارداد بستیم که کتاب‌هایشان را براساس ارز رسمی خریداری کنیم.
 
صالحی درباره ناشرانی که فقط اقدام به نمایش کتاب‌های خود کرده‌اند و فروش کتابی ندارند، گفت: این پدیده تازه و قابل توجهی است و این موضوع کمک می‌کند بخش نمایشگاهی نمایشگاه کتاب تقویت شود که از این نظر قابل توجه است. تاکنون این موضوع در دوره‌های مختلف نمایشگاه سابقه نداشته و باید شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه به این مسئله توجه کند و یک نگاه حمایتی به آن‌ها داشته باشد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مکان نمایشگاه با توجه به تغییرات مکانی که رخ می‌دهد، گفت: این سوال به صورت جدی مطرح است و ما به طور طبیعی می‌خواهیم شرایط بهتری را برای ناشران و مراجعه‌کنندگان داشته باشیم. یقینا مقرون به صرفه نیست که نمایشگاهی فقط برای کتاب داشته باشیم. ما فقط چند گزینه برای برگزاری نمایشگاه داریم؛ یکی مصلای امام خمینی (ره) و دیگری شهر آفتاب و باید ببینیم کدام یک از این دو مکان برای ناشران و مخاطبان راحت‌تر است.
 
او افزود: ممکن است که این دو مکان نمره ۲۰ نگیرند اما هر کدام که نمره مقبول‌تری داشته باشند نمایشگاه در آنجا برگزار خواهد شد. من در بازدیدهای غیررسمی که داشتم جسته و گریخته این مسئله را سوال می‌کردم. ما امسال شرایط مصلا را مورد توجه قرار و سپس به آن نمره می‌دهیم تا ببینیم سال آینده نمایشگاه در کجا برگزار شود.
 
صالحی درباره توییتی که راجع به قرار گرفتن کاغذ در لیست کالای اساسی داشت و از آن به عنوان خبر خوش برای ناشران عنوان کرده بود، توضیح داد: من واکنش‌های مختلفی را درباره این موضوع دیدم. زمانی که نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان اعلام شد، دو نظر متقابل درباره آن وجود داشت؛ یکی اینکه همه کالاها با یک نرخ خریداری شوند. یعنی تک نرخی داشته باشیم، از طرف دیگر موضوعی مطرح شد که کالاهای اساسی با قیمت کمتری خریداری شوند. یعنی بین خرید کالای اساسی و غیراساسی تفکیک قائل شدیم. کالای غیراساسی با ۴۲۰۰ تومان و کالاهای اساسی با نرخ ۳۸۰۰ تومان که دولت مابه‌التفاوت آن را تأمین می‌کرد. قرار بر این شد که بین کالاهای اساسی و غیراساسی تفکیک قائل شویم.
 
او با بیان اینکه کاغذ در میان کالاهای اساسی و در کنار غذا و دارو قرار گرفت، اظهار کرد: کاغذ به خاطر اعتبار فرهنگی که داشت مورد توجه بود. از این جهت قرار گرفتن کاغذ در میان کالاهای اساسی را خبر خوش تلقی می‌کنم که کاغذ مانند غذا و دارو مهم شده است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره واسپاری امور به صنف نیز اظهار کرد: این موضوع رویکردی دولتی داشته است و ارشاد نیز به آن نیاز داشت تا نهادهای مدنی و صنوف تصدی امور را داشته باشند و دولت فقط نقش سیاست‌گذاری و حمایتی داشته باشد. فرهنگ نیز از این قاعده مستثنی نبود. ما سعی کردیم تا این مسیر واگذاری‌ها تقویت شود و مسلما مشکلاتی در این مسیر طولانی وجود دارد و ما سعی کردیم تا صنوف را همراهی کنیم. در سال گذشته در ارتباط با نمایشگاه، شورای برنامه‌ریزی شکل گرفت اما با توجه به نامشخص بودن وضعیت دولت تصمیم‌گیری راجع به نمایشگاه به تأخیر افتاد. ما می‌توانیم بگوییم زمانی را از دست داده‌ایم که زمان خوبی برای برنامه‌ریزی مناسب برای نمایشگاه بود.
 
او سپس بیان کرد: ما خوشحالیم که باز به عقب برنگشتیم، خیلی‌ها می‌خواهند از اختلاف نظرهای که وجود داشته استفاده کنند و بگویند صنف تجربه کافی برای بر عهده گرفتن این مسئولیت ندارد. دوستان مختلف از جمله آقای جوادی، سعه صدر زیادی به خرج دادند تا به عقب برنگردیم. ما امسال نمایشگاهی داریم که با فضای صنوف همراه است و ما می‌خواهیم نهاد مدنی مقتدری در حوزه نشر داشته باشیم و کار حوزه فرهنگ به اصحاب فرهنگ واگذار شود.
 
سیدعباس صالحی همچنین درباره کتاب‌هایی که مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارند اما به ناشران آن گفته شده است که این کتاب‌ها را نفروشند، اظهار کرد: فضای نمایشگاه کتاب در مالکیت وزارت ارشاد و اصحاب صنف است. قبل از این شاهد سرک کشیدن‌ کسانی که خارج از این مجموعه بودند، بودیم اما این موضوع به طور کامل حل شده است و مجموعه‌های بیرونی در امور نمایشگاه دخالت نمی‌کنند و دیگر شاهد سرک کشیدن‌ها در محیط نمایشگاه نیستیم.


کد مطلب: 333621

آدرس مطلب: http://eghtesadeiranonline.com/vdcf0mdmyw6dmva.igiw.html

اقتصاد ایران آنلاین
  http://eghtesadeiranonline.com