اژدهای زرد نمی‌خواهد بازارهایش را به روی دیگر کشورها باز کند

چرا چین نمی‌خواهد شماره یک باشد؟

25 مرداد 1393 ساعت 10:21

چین به بالاترین میزان شاخص «برابری قدرت خرید» یا «PPP» رسیده است؛ شاخصی که نشان می‌دهد شهروندان یک کشور چه چیزهای را با ارز محلی خود می‌توانند بخرند. با این معیار و براساس اطلاعات و محاسبات بانک جهانی، چین، امسال به قدرتمندترین و بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل شده و آمریکا را پشت سر می‌گذارد. اما چرا این کشور فعلا قصد ندارد این آمار را جشن بگیرد؟


 اقتصاد ایران آنلاین: «ما به راس نمودار حمله می‌بریم، اما به کمی زمان نیاز داریم؛ پس تا زمانی‌که آن بالا هستید به کار خودتان سرگرم باشید و در کار ما دخالت نکنید.» 

این پیامی است که در ماه گذشته رسانه‌های دولتی چین به آمریکا و سایر کشورهای اروپایی مخابره کردند. چین به بالاترین میزان شاخص «برابری قدرت خرید» یا «PPP» رسیده است؛ شاخصی که نشان می‌دهد شهروندان یک کشور چه چیزهای را با ارز محلی خود می‌توانند بخرند بدون این‌که این کالا وارداتی بوده و مجبور شده باشند ارز خود را تبدیل به دلار کرده باشند. با این معیار و براساس اطلاعات و محاسبات بانک جهانی، چین، امسال به قدرتمندترین و بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل شده و آمریکا را پشت سر می‌گذارد. 

چین با این حال به این زودی‌ها قصد ندارد با اشاره به این آمار جشن بگیرد. رسانه‌های چینی در این‌باره نوشته‌اند: «این ایده که چین بزرگترین اقتصاد دنیا باشد غیرمعقول نیست، اما نمی‌تواند طریقه زندگی مردم در چین را عوض کرده یا احساس آنها راجع به زندگی‌شان را تغییر دهد.» 
خبرگزاری رسمی شینهوا نیز همین موضع را تکرار و بیان کرده است که شاخص PPP یا برابری قدرت خرید در درجه دوم اهمیت قرار دارد، چراکه هنوز هم مسئولان چینی بر این باورند که چین برای رسیدن به اقتصاد آمریکا راه پرفرازونشیبی را در پیش دارد. برای مثال سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور در حدود یک‌هفتم اقتصاد آمریکاست، با این حال این نکته را هم نباید از یاد برد که این آمار تا حدودی درست است و چین از نظر مقامات پکن، مسلما یک کشور در حال توسعه است که «به مقدار کافی، ماهی برای سرخ کردن و خوردن دارد!» 

چه ماهی باشد و چه نباشد باید به این سوال جواب داد؛ چه اتفاقی درحال وقوع است و چرا چین نمی‌خواهد اقتصاد بزرگ خود را باور کند؟ این کشور درحال تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد دنیاست و این تیتر، رهبران چینی را به‌شدت عصبی و آشفته کرده است. با افزایش روزافزودن نگرانی در مورد بیکاران، نگرانی‌های اجتماعی و گرفتاری‌هایی که مقامات دولت چین برای مبارزه با آلودگی هوا دارند، مقامات رسمی دولت ژی‌جین‌پینگ تلاش می‌کنند که بیشتر از هر زمان دیگری روی کیفیت تولید ناخالص خود کار کنند تا این‌که به بزرگ شدن اقتصادشان بیاندیشند. 
تحلیلگران بر این باورند چین بیشتر ترجیح می‌دهد به‌عنوان یک کشور درحال توسعه اقتصادی دیده شود. این مساله به‌خصوص با نزدیک شدن به فصل انتخابات در آمریکا و بالا رفتن فشارهای سیاسی که منجر به بالا و پایین رفتن‌های ارزش ارز می‌شود و همچنین منتشر شدن گزارش‌های جهانی درباره اقتصاد آزاد، بیشتر از پیش مورد تاکید چینی‌ها قرار می‌گیرد. 

مینگائو شن کارشناس اقتصادی سیتی‌بانک در این‌باره می‌گوید: چین از این‌که به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان معرفی شود، می‌ترسد، چراکه در این‌صورت مجبور می‌شود بازارهایش را به روی دنیا بگشاید. چینی‌ها پس از تجدید سازمان رهبری خودشان، احساس می‌کنند که چالش‌های بیشتری پیش‌روی‌شان است که باید در هر صورت مرتفع شود و به همین دلیل به زمان بیشتری نیاز دارند. 

گلوبال‌تایمز در سرمقاله خود مساله‌ای به نام «جنجال‌آفرینی» در مورد اقتصاد چین را رد می‌کند. رسانه‌های چینی بیان کرده بودند که این جنجال‌آفرینی و تیترزدن‌ها در مورد بزرگ‌بودن اقتصاد چین و همچنین شماره یک بودن این اقتصاد توطئه‌ای خارجی برای بدنام کردن این کشور است! در این سرمقاله تاکید شده که به‌جای تکذیب کردن این مساله، چین باید آرامش خود را حفظ کند و از غرور بیجا در این مورد پرهیز کند، در غیر این‌صورت باید میزان تاثیرگذاری خارجی‌ها بر اقتصاد و سیاستش را کم کند. 

در این سرمقاله همچنین آمده است که شاید چین آن‌قدر اعتماد به نفس ندارد که این سمت جدید را قبول کند، اما نباید باعث قربانی‌شدن احساسات و خواسته‌های مردم در مورد رسیدن به این مرحله در اقتصادش شود. 

با مقایسه اقتصاد چین با آمریکا می‌توان دریافت که در مقایسه با این اقتصاد، تولید ناخالص داخلی چین در حدود دوسوم تولید ناخالص داخلی آمریکا با میزان 16.8هزار میلیارددلار در سال گذشه بوده است و بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که چین می‌تواند از لحاظ تولید ناخالص داخلی نیز آمریکا را تا سال2020 یا کمتر از آن پشت سر بگذارد. 

زمانی‌که این اتفاق بیافتد، براساس گزارش گلوبال‌تایمز، این مساله به شمشیری دولبه برای اقتصاد این کشور تبدیل خواهد شد. چین دیر یا زود به اقتصاد شماره یک دنیا تبدیل خواهد شد که یک روند بازگشت‌ناپذیر است. این جامعه چین است که باید مشخص کند آیا می‌خواهد این افتخار را بپذیرد یا این‌که به‌جای پذیرفتن آن می‌خواهد با مسائل اجتماعی یا اقتصادی داخلی در جنگ باشد. در هر صورت لازمه تبدیل‌شدن به اقتصاد اول دنیا ایجاد روابط اقتصادی بیشتر و بیشتر با دنیای بیرون است و چین باید بسیاری از قوانین اقتصادی خود را برای پذیرش این افتخار تغییر دهد؛ مساله‌ای که به نظر می‌رسد با مخالفت تعداد زیادی از سیاستمداران چینی روبه‌رو شود.  


منبع : وال‌استریت ژورنال


کد مطلب: 248224

آدرس مطلب: http://eghtesadeiranonline.com/vdcj8oe8xuqex8z.fsfu.html

اقتصاد ایران آنلاین
  http://eghtesadeiranonline.com