تغییر سلیقه و مشکلات ارزی بازار دیجیتال را به هم ریخت

18 آذر 1391 ساعت 3:52

بازار كامپيوتر يك بازار پرتنوع، مملواز كالاهايي در مدل و برندهاي گوناگون است. صرف نظر از مشكلاتي كه اخيرا واردكنندگان براي واردات كالا با آن مواجه شده‌اند، هر چه مي‌گذرد بر رنگ و لعاب اين بازار افزوده مي‌شود.


دنیای اقتصاد: اين تنوع در برند و مدل‌هاي كالاهاي عرضه شده در بازار كامپيوتر اگرچه محسناتي دارد، اما تغييرات مداوم سليقه‌اي كاربران را براي انتخاب در بر دارد و به همين دليل در بازار فراز و فرودهايي را در زمينه سهم فروش و محبوبيت برندهاي عرضه شده در بازار شاهد هستيم. گاه نيز يك برند كاملا از صحنه فعاليت محو شده يا روي توليد كالاي ديگري تمركز كرده و جاي خود را به ديگر رقباي خود مي‌دهد.

اين مورد، در رابطه با شركت‌هاي عرضه كننده و همچنين توليدكننده فعال در ايران نيز مشهود است. نمونه آن شركت‌هايي است كه سال‌ها در زمينه عرضه برندهاي خاصي مشهور بوده‌اند، اما طي يك سال اخير روي برندهاي ديگر و حتي كالاهاي ديگري تمركز كرده‌اند.

برخي از شركت‌ها نيز كه سرمايه‌گذاري هنگفتي براي راه‌اندازي خط توليد كالاهاي وطني نظير گوشي موبايل و... داشتند خود از رقابت با همتايان خارجي انصراف داده‌اند و كسي هم نمي‌داند تكليف اين سرمايه‌گذاري عظيم چه شده است؟ آیا واقعا سرمایه‌گذاری گسترده در کار بوده یا تنها یک نمایش برای جذب وام‌های بلندمدت تولید؟

هرچند كه گروهي از كارشناسان معتقدند كه سليقه و علاقه‌مندي كاربران و مصرف‌كنندگان به برند و محصولات گوناگون موجبات رشد يا شكست برندها را در بازار فراهم مي‌آورند، اما به هر حال گروهي نيز بر اين باورند كه مجموعه عواملي به سلايق مصرف‌كننده براي انتخاب و خريد كالا سمت و سو مي‌دهد. در اين گزارش قصد داريم ضمن بررسي اين اتفاق در حوزه كامپيوتر و كالاهاي ديجيتال گريزي هم بزنيم به عواملي كه چنين فراز و نشيب‌هايي را رقم زده‌اند. پس اگر به اين موضوع علاقه‌منديد اين گزارش را بخوانيد:

شركت‌هاي وطني در خطر انقراض!

با وجود تنوع بالاي محصولات وارداتي اما طي سال‌هاي اخير توليدكنندگان وطني هم سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفتي براي راه‌اندازي خط توليد يا حتي توليد در كشور چين با لوگو و نام ايراني داشته‌اند. برخي از شركت‌ها مانند «فراسو» هم اقدام به راه‌اندازي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي با شعب گوناگون كرده‌اند و طي سال‌هاي گذشته حركت رو به رشدي داشتند.

اما گويا با افزايش مشكلات داخلي بابت واردات قطعات توليدي يا دلايل ديگر اين شركت‌ها انگيزه خود را براي فعاليت بيشتر از دست داده يا از تعداد نمايندگي‌هاي فروش خود كاسته‌اند يا حركت رو به رشد خود را براي توسعه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و عرضه محصولات متنوع و با كيفيت محدود كرده‌اند.

نمونه‌اش همين فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي «لاوان» كه با شناخت كاملي كه راه‌اندازان آن از وضعيت بازار و خواست مشتري و... داشتند تحولي در سيستم توزيع و خريد كالاهاي كامپيوتري در بازار ايران ايجاد كرد.

اما شنيده‌ها حاكي از اين است كه اين فروشگاه طي يكسال اخير تا حدودي از مسير رشد خارج شده و به قولي مدتي است در جا مي‌زند! در هر حال كارشناسان مي‌گويند، يكي از دلايل سرعت‌گير در راه رشد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي مانند «لاوان» رشد قيمت‌ها طي مدت اخير بوده است. راه‌اندازي خط توليد گوشي‌هاي وطني ال‌جي توسط ماديران كه با وجود سرمايه‌گذاري هنگفتي كه در اين زمينه شده بود؛ اما به يكباره متوقف شد مورد ديگري از به انزوا كشيده شدن توليدات داخلي است. البته اين شركت پاسخي در اين رابطه به ما نداد.

اما اين شركت در گفت‌وگويي كه قبلا با «دنياي‌اقتصاد» داشت، اعلام كرده بود: در ابتداي امر دولت تعرفه واردات گوشي تلفن همراه را افزايش داد و از سه شركت خواست كه توليد گوشي تلفن همراه را آغاز كند كه ماديران اين مسووليت را تقبل كرد؛ اما حدود يك ماه پس از آغاز فعاليت خط توليد گوشي‌هاي اين برند، تعرفه‌ها كاهش يافت و ما به عنوان توليدكننده اين گوشي‌ها به شدت متضرر شديم و عملا ناچار شديم از اين عرصه خارج شويم.
احمد عليپور، مديرعامل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي لاوان هم در رابطه با محدود شدن فعاليت فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي لاوان به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گوید: اين درست است كه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي لاوان از لحاظ تعداد (تعداد و تنوع عرضه كالا و يا حتي شعب) حركت رو به رشد خود را محدود كرده است؛ اما از لحاظ ريالي و سهم فروش ثبات يا حركت به عقب را تكذيب مي‌كنيم.
به گفته وي، طي مدت اخير با توجه به رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدي قيمت‌ها و همچنين كوچك شدن بازار به دليل كاهش قدرت خريد مصرف‌كنندگان، شاهد يك رشد ۲۰ درصدي سود در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي لاوان بوده‌ايم و همچنين به دليل كنار رفتن رقباي وارداتی از صحنه رقابت سهم فروش محصولات فراسو بيشتر از قبل شده است.

شركت‌هاي توليدكننده تلويزيون با نام‌هاي صنام، شهاب و پارس نيز كه سال‌هاست خبري از آنها نيست، از اين جمله‌اند. اين در حالي است كه خط توليد اين تلويزيون‌ها همچنان فعال و مديران برخي از اين شرکت‌ها با حفظ سمت قبلي بر سر كارند!

با سابقه‌های کم کار

موضوع محدوديت يا كمرنگ شدن فعاليت شركت‌هاي فعال در حوزه كامپيوتر و ديجيتال تنها مربوط به توليدكنندگان داخلي نيست. شركت‌هاي عرضه كننده مطرحي نيز كه تا همين يكي دوسال قبل در زمينه برندهاي خاصي در بازار فعال بودند و اصلا اسم و رسم برخي از اين شركت‌ها به دليل تمركزشان روي آن برند خاص و ارائه خدمات پس از فروش مطلوب بابت آن كالا بود نيز دچار اين معضل شده‌اند!

در اين زمينه مي‌توان به شركت‌هايي نظير آواژنگ به عنوان عرضه‌كننده مطرح محصولات كامپيوتري گيگابايت به ويژه مادربورد و نوت‌بوك‌هاي اين برند، ماديران كه زماني در زمينه عرضه لپ‌تاپ‌هاي ال‌جي، دل و اچ‌پی صاحب نام بود، رايان بدر الكتريك كه عرضه‌كننده نام آشناي نوت بوك‌هاي ام اس‌اي بود، انفورماتيك گستر كه زماني سبد متنوعی از محصولات دیجیتال را در اختیار داشت، مي‌توان اشاره کرد. شرکت‌هایی که هم‌اکنون مجبور به تعویض محصولات یا خدمات خود شده‌اند.

اين شركت‌ها طي يك تا دو سال اخير روي محصولات ديگري تمركز كرده يا اصلا به طور كلي فعاليت خود را روي برندهاي ديگري منتقل كرده‌اند. اكثر اين شركت‌ها علت اين اتفاق را تغيير ذائقه و خواست مصرف‌كنندگان عنوان كرده‌اند و حاضر به پاسخگويي در مورد چند و چون اين تغيير و تحولات در نحوه فعاليت خود نشدند. اما كارشناسان مي‌گويند: كاهش موجودي در مورد برخي از محصولات این شرکت‌ها از سویی و کاهش محبوبيت برخي از محصولات يا برندها و جایگزینی برندهای جدید از سوی دیگر عامل اين تحولات بوده است.

يكي از شركت‌هاي مورد بحث ما كه نخواست نامي از وي برده شود به «دنياي‌اقتصاد» اعلام كرد: تمام اين تغيير و تحولات ناشي از مشكلاتي است که در زمينه واردات اين كالاها با آنها مواجه بوده‌ايم.

به گفته وي، از حدود يك سال قبل برخي از شركت‌هاي عرضه‌كننده فعاليت خود را محدود كرده و نمايندگي‌هاي فروش خود را محدود كرده و در مقابل روي بخش‌هاي ديگري كه كاملا غير مرتبط با حيطه كاري آنهاست (مانند ساختمان‌سازي و...) تمركز كرده‌اند. به گفته وي، تمام اين مشكلات و اتفاقات ناشي از ناامني فضاي فعاليت است.

احمد علیپور، مدیر فروشگاه‌هاي زنجیره‌ای لاوان هم در این رابطه به «دنياي‌اقتصاد» گفت: مهم‌ترين عامل اين تغيير و تحولات رشد قيمت‌ها و بروز تغييراتي در محبوبيت برندهاست. كارشناسان بازار نيز در اين مورد مي‌گويند: از حدود يك سال قبل تا كنون در رده‌بندي برندها به ويژه در مورد لپ‌تاپ شاهد تغييرات زيادي بوده‌ايم كه همين موضوع محدود شدن فعاليت عرضه‌كنندگان محصولات اين برندها يا انتقال فعاليت روي برندهاي ديگر را موجب شده است.


کد مطلب: 111982

آدرس مطلب: http://eghtesadeiranonline.com/vdcjovev8uqevhz.fsfu.html

اقتصاد ایران آنلاین
  http://eghtesadeiranonline.com