امتیاز مثبت
۰
بازار سرمایه در هفته ای که گذشت؛
تغییر مسیر نقدینگی در جامعه/ بورس رکورددار بازدهی در بازارهای مالی
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: 329270
 
تغییر مسیر نقدینگی در جامعه/ بورس رکورددار بازدهی در بازارهای مالی
 
 بازار سرمایه در هفته ای که گذشت شاهد تحولات گوناگونی از جمله اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه، به حداقل رسیدن توقف طولانی مدت نماد ها، افزایش نقدشوندگی و شفافیت اطلاعاتی در بازار سهام، حرکت به سوی بازارهای توسعه یافته با حذف EPS، و افزایش40 درصدی نرخ افشای اطلاعات مالی در سامانه کدال بود.


یکی از خبرهای مهم این بازار در هفته ای که گذشت، اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه بود که در جلسه هیات وزیران به ریاست رئیس جمهوری، با اصلاح اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه موافقت شد.


در این جلسه، با توجه به اتمام مهلت استفاده از قرارداد خط اعتباری با صندوق توسعه صادرات هند، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شد، به منظور تمدید مهلت این قرارداد، به نمایندگی از سوی دولت برای لازم ‌الاجرا شدن موافقتنامه مالی مربوط، نسبت به اصلاح ضمانتنامه آن اقدام کند.

 
**توقف طولانی مدت نماد ها به حداقل رسید


معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه توقف طولانی مدت نمادها از مشکلاتی بود که به واسطه انتشار پیش‌بینی EPS با آن روبرو بودیم، گفت: در دستور العمل جدید، توقف طولانی مدت نمادها به حداقل رسیده است. بسیاری از نمادها به دلیل عدم ارایه پیش‌بینی سود یا تعدیل بیش از20 درصد که معمولا همراه با ابهامات اساسی بود، متوقف می شدند که از این پس شاهد آن نخواهیم بود.


به گزارش ایرنا، فلاح پور با تاکید بر اینکه، توسعه بازار سرمایه و حرکت در مسیر جهانی بدون در نظر گرفتن استاندارهای بین‌المللی محقق نمی‌شود، گفت: اصلاح رویه های پیشین بازار سرمایه از جمله جایگزینی گزارش پیش بینی EPS بر اساس استانداردهای جهانی و با هدف افزایش نقدشوندگی، ارتقاء اثربخشی نظارت و حمایت از حقوق سرمایه گذاران صورت گرفت.

 
**افزایش نقدشوندگی و شفافیت اطلاعاتی در بازار سهام


مدیرعامل فرابورس ایران به تازگی دستورالعمل‌های جدید پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار، الزامات افشای شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و نحوه انجام معاملات از سوی سازمان بورس ابلاغ و این دستورالعمل‌ها در فرابورس ایران و بورس تهران اجرایی شده است.

 
مدیرعامل فرابورس ایران گفت: تغییر در قوانین و دستورالعمل‌ها در نهایت سهامداران را به واسطه منضبط کردن ناشران در ارائه شفاف‌تر و سریع‌تر اطلاعات منتفع و زمینه را برای بازگشایی هرچه سریع‌تر نماد فراهم می کند، بنابراین سهامداران باید از ناشران شرکت‌ها رعایت قوانین افشا را مطالبه کنند.


وی اثرات تغییرات در این دستورالعمل‌ها را افزایش نقدشوندگی و بهبود شفافیت اطلاعات در بازار دانست.


به گفته امیر هامونی، براساس دستورالعمل جدید، نماد شرکت‌های پذیرش شده در بازارهای اول و دوم فرابورس در سه حالت مشمول فرایند تعلیق خواهند بود؛ نخست آنکه ناشر الزامات دستورالعمل پذیرش را رعایت نکند، دوم اینکه ناشر در زمان مقرر، اطلاعات موضوع مواد 7 تا 12 مکرر دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان را ارائه نکند و سوم اینکه عملکرد شرکت در دو سال مالی متوالی حسابرسی شده منجر به زیان شده باشد.

 
**معامله 197کیلوگرم زعفران در قالب خرید توافقی از بستر بورس کالا


«حامد سلطانی نژاد» با اشاره به نحوه قیمت گذاری زعفران در قالب خرید توافقی گفت: بر اساس این سیاست، قیمت زعفران نگین به ازای هر کیلوگرم 54 میلیون ریال، زعفران سرگل 51 میلیون ریال، زعفران پوشال مرغوب 48 میلیون ریال و زعفران پوشال معمولی به قیمت 43 میلیون ریال به ازای هر کیلوگرم تعیین شده است.


مدیرعامل بورس کالا درباره صادرات محصول زعفران خریداری شده در قالب معاملات به روش قطعی، افزود: براساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، در صورت معامله به صورت قطعی، سازمان مرکزی تعاونی روستایی ایران و یا شرکت مباشر می تواند نسبت به عرضه و فروش زعفران به منظور تقویت بخش صادرات و حفظ جایگاه بازار بین المللی زعفران، محصول خریداری شده را از طریق رینگ صادراتی بورس کالا به فروش رساند.

 
**پیشنهاد فعالان بازار سرمایه روی میز هیات مدیره


معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از تقاضای فعالان بازار برای انتشار همزمان گزارش تفسیری مدیریت و پیش بینی عملکرد آتی شرکت ها خبر داد.

«حسن امیری» گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار قبل از اعمال اصلاحات در دستورالعمل های افشا، معاملات و پذیرش، در فراخوان عمومی نظرات فعالان بازار را دریافت و در نسخه نهایی دستورالعمل ها لحاظ کرد.


با این حال درخواست برخی فعالان بازار سرمایه این است که همزمان با انتشار گزارش تفسیری مدیریت، گزارش پیش بینی عملکرد آتی شرکت ها نیز همچنان افشا شود که این پیشنهاد را برای تصمیم گیری نهایی به اعضای هیات مدیره سازمان منتقل خواهیم کرد.

 
**توضیحات مدیرنظارت بر بورس‌ها درباره تغییر P/E و دو روش محاسبه


«محسن خدابخش» با بیان اینکه دو روش برای محاسبه P/E وجود دارد، گفت: یکی از این روش ها که گذشته نگر بوده و عقبه شرکت را مدنظر قرار می دهد، روشی به نام TTM (Trailing Twelve Months) است که بر اساس سودهای محقق شده در 12 ماه گذشته، نسبت به محاسبه P/E اقدام می کند و این اطلاعات می تواند از گزارشات میان دوره ای و پایان دوره ای ناشران استخراج شود.


مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اعلام دو روش برای محاسبه P/E، درباره تغییرات مربوط به این نسبت مهم گفت: با تغییر نحوه محاسبه P/E ، تغییری در سود یا زیان شرکتها ایجاد نمی شود.

 
**گزارش تفسیری مدیریت، چراغ راه شرکت های بورسی


مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، افزایش نقدشوندگی در بازار، بهبود تحلیلگری و افزایش شفافیت و توان پاسخگویی شرکت را از نکات مثبت جایگزینی گزارش پیش بینی سود با گزارش تفسیری مدیریت دانست.


«سعید محمدعلیزاده» اظهار داشت: بررسی درصد انحراف اولین سود پیش بینی شده و سود تحقق یافته پایان سال مالی 95 برای شرکت های بورسی نشان می دهد که مقدار اولین سود پیش بینی شده به طور متوسط 466 درصد از مقدار تحقق یافته پایان سال انحراف دارد.

 
**حرکت به سوی بازارهای توسعه یافته با حذف EPS


دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار در حذف گزارش پیش بینی سود شرکت ها را همراستا با شیوه اطلاع رسانی بازارهای توسعه یافته ارزیابی کرد.


«سعید اسلامی بیدگلی» با تاکید بر اینکه این حرف ها، نگاه کارشناسی اوست و لزوما از جایگاه دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری مطرح نمی شود، گفت: با شرکت های عضو کانون مکاتبه می کنیم و نظر آنها را در رابطه با این دستورالعمل مهم و تغییراتی که در بازار ایجاد می کند، جویا می شویم و نتیجه را به اطلاع سازمان بورس و اوراق بهادار می رسانیم.

 
**دست کوتاه شرکت ها در قیمت گذاری سهم، با حذف EPS


به گفته دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، به طور کلی 6 دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار مزایای بسیار مثبتی برای بازار سرمایه دارد و می تواند موج اصلاحی جدیدی را در بورس ایجاد کند.


«روح الله میرصانعی» افزود: حذف اولین پیش بینی سود از صورت های مالی شرکت ها توان دخالت شرکت ها در نوسان قیمتی سهم را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد، علاوه بر این با ارائه گزارش تفسیری از سوی شرکت ها در زمان مقرر دوره توقف نمادها به حداقل کاهش میابد که در نقدشوندگی بازار اثر ملموسی دارد.

 
**افزایش 40 درصدی نرخ افشای اطلاعات مالی در سامانه کدال


به گفته مدیرعامل شرکت رایان بورس، با ابلاغ و اجرای دستورالعمل جدید سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص توقف و بازگشایی نمادها در بازار سرمایه و افشای نمادهای تحت احتیاط و مشمول فرآیند تعلیق، نرخ اطلاع‌رسانی و انتشار اطلاعات مالی در سامانه کدال افزایش چشمگیری داشته است.

«روح‌اله دهقان» گفت: پس از ابلاغ دستورالعمل جدید به ناشران و ارایه فهرست نمادهای تحت احتیاط و مشمول فرآیند تعلیق و نیز نمایش دلایل مرتبط با این نمادها، پایبندی و الزام ناشران به افشای اطلاعات مالی و شفاف سازی از طریق این سامانه به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داشته است؛ به طوری که تعداد اطلاعات مالی منتشر شده در سامانه کدال در بازه زمانی ابتدای دی ماه تا امروز در مقایسه با مدت مشابه قبل از ابلاغ و اجرای دستورالعمل افزایش 40 درصدی را نشان می‌دهد.

 
**کاهش شرکت های مشمول فرایند تعلیق در سه روز گذشته


به گفته معاون بورس اوراق بهادار تهران، یکی از تغییرات مهم در دستورالعمل جدید، به افشای اسامی مدیران شرکت هایی برمی گردد که دستورالعمل افشا و پذیرش را رعایت نمی کنند و در آن بخشی که در سایت بورس ایجاد شده، هر شرکتی که معلق یا مشمول فرآیند تعلیق شد، اسامی هیات مدیره و مدیران افشا می شود.


«روح الله حسینی مقدم» افزود: در فرایند شفافیت، یکی بحث به موقع بودن برای ما اهمیت داشت و دیگری قابلیت اتکا؛ اینها موردی بود که سازمان بورس پی گیری می کرد و شاید برخی از ما از جزئیات پیگیری ها با خبر نبودیم. البته از محتوای این تغییرات به نظر می رسد که بناست گزارشگری به موقع را از این به بعد بورس ها پی گیری کنند.

 
**حذف EPS بستری برای رونق تحلیل از منابع مستقل


یک عضو شورای عالی بورس با اشاره به انحراف 466 درصدی عملکرد واقعی شرکت ها با EPS اعلامی گفت: اتکا سهامداران به EPS اعلامی شرکت ها استفاده از تحلیل از منابع مستقل را کم می کرد بنابراین امید می رود که این سیاست بتواند فضای تحلیل در بازار سرمایه را افزایش دهد و تحلیلگران بیشتری را وارد بازار سرمایه کند.


به گفته قاسم محسنی، شرکت ها با ارائه اطلاعاتی جانبی و مدیریتی می توانند خلاء حذف EPS را پر کنند تا از این طریق صورت های مالی و درآمد هزینه های شرکت ها قابل پیش بینی شود.

 
**گزارش تفسیری مدیریت؛ بازوی کمکی صورت های مالی


رئیس اداره حسابرسی و گزارشگری مالی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره ضرورت ارائه گزارش تفسیری مدیریت گفت: هدف صورت های مالی، ارائه اطلاعات درباره وضعیت مالی، عملکرد مالی و جریان های نقدی یک واحد تجاری است.


به گفته «میثم قاسمی»، صورت های مالی نیازهای مشترک اغلب استفاده کنندگان را برآورده می کند اما همه اطلاعات مورد استفاده برای تصمیمات اقتصادی را فراهم نمی کند، زیرا صورت‌های مالی بیانگر آثار مالی رویدادهای گذشته است و دربرگیرنده معیارهای غیرمالی عملکرد، یا چشم اندازها و برنامه های آتی نیست. اما گزارش تفسیری مدیریت؛ متمم و مکمل صورت های مالی است که هدف از آن، بهبود اطلاعات ارائه شده است.

 
**حذف EPS؛ پایانی بر پیش بینی های غیر قابل تحقق


به گفته مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، انحراف پیش بینی از عملکرد سیگنال دهی به واسطه پیش بینی های غیر قابل تحقق و سابقه طولانی مدت توقف نمادها دو مسأله مبتلابه انتشار EPS بود که با حذف آن این دو موضوع رفع می شود.


«محمودرضا خواجه نصیری» درباره حذف EPS گفت: ارائه پیش بینی سود در فرمتی که در بازار سرمایه ایران متداول است، در اکثر بورس های معتبر دنیا وجود ندارد بر این اساس، سازمان بورس تصمیم گرفته است هم راستا با استانداردهای جهانی و حذف مشکلات ناشی از اعلام پیش بینی سود ارائه EPS را حذف کند.

 
**گزارش تفسیری مدیریت؛ گامی رو به جلو در عرصۀ گزارشگری مالی


در راستای تغییر رویه‌های توقف و بازگشایی، دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان نیز دست خوش تغییر قرار گرفت.


براساس بند1مادۀ 7 این دستورالعمل، ناشران پذیرفته شده ملزمند تا همراه صورت‌های مالی، گزارش تفسیری مدیریت نیز ارائه دهند. میثم حامدی، مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، توضیحاتی را درخصوص این گزارش ارائه کرده است.

 
**نحوه فرایند تعلیق در بورس و الزامات افشای اطلاعات اعلام شد


بورس تهران اطلاعیه مربوط به رویه اجرایی مواد 38 و 39 دستورالعمل پذیرش را منتشر و اعلام کرد در اجرای تبصره 2 ماده 39 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، رویه مواد 38 و 39 دستورالعمل پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران که در 3 فصل، 8 ماده و 9 تبصره در 14 آذر 1396 به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.

 
**چشم انداز مثبت بازارهای جهانی از قیمت سنگ آهن


دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران در ارتباط با روند افزایشی سنگ آهن در سال 2017 گفت: آمارها نشان می دهد در 8 ماه گذشته قیمت سنگ آهن روندی صعودی داشته، این در حالی است که این روند و بازه تغییرات آن به نسبت کاهش قیمتی که در سال 94 اتفاق افتاد، پایین است.


به گفته سید علیرضا سیاسی راد، قیمت سنگ آهن در هفته اخیر به بالاترین اندازه در 4 ماه اخیر رسیده که دلیل این افزایش قیمت را همان طور که بارها به آن اشاره شده است باید در «سیاست های زیست محیطی چین» دانست؛ موضوعی که در ادامه، بحث بهبود و بالا بردن عیار سنگ آهن را در پی داشته است، در این باره سنگ آهن های با عیار بالاتر تقاضای بیشتری پیدا کرده است.

 
**استقبال گرم کامودیتی ها از سال 2018


به گفته مدیر سرمایه گذاری کارگزاری آگاه، مولفه های بسیاری در اقتصادهای بین الملل وجود دارد که می تواند چشم انداز مثبتی را در زمینه رشد کامودیتی ها بخصوص فلزات اساسی ترسیم کند.


«مهرزاد منتظری افزود: با توجه به اینکه حدود60 درصد از سهم بورس تهران در اختیار شرکت های مرتبط است، پیش بینی می شود سال 2018 علاوه بر کامودیتی ها برای بورس تهران نیز درخشان باشد.


وی اظهار داشت: سال 2017 سال درخشانی برای بسیاری از کالاها در بازار جهانی بود.


کامودیتی ها که در چند سال قبل روند نزولی را در پیش گرفته بودند، در این سال توانستند از رکوردهای پیشین خود سبقت بگیرند.

 
**بورس رکورددار بازدهی در بازارهای مالی؛ نقدینگی در جامعه، تغییر مسیر داده است

«بهنام بهزادفر» درباره وضعیت بازار سرمایه و تحولات روزهای گذشته بورس، افزود: شاخص کل بورس اوراق بهادار برای سومین نوبت در هفته گذشته به شکل پی در پی مثبت بود و با 2.5 درصد رشد به رقم 97 هزار و 900 واحدی رسید درحالی که در ابتدای هفته جاری افت 0.7 درصدی را تجربه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه میزان نقدینگی در جامعه به یک میلیون و 400 میلیارد تومان رسیده است، خاطر نشان کرد: با توجه به کاهش سود بانکی و سخت گیری که در این حوزه می شود، پرداخت سود بانکی بالای 15 درصد، غیر ممکن می شود.