امتیاز مثبت
۰
ایران‌خودرو ۷.۱۸ و سایپا۷.۰۱درصد شد
موافقت شورای رقابت با افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۳
کد مطلب: 334779
 
موافقت شورای رقابت با افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵میلیون تومان
 
 رئیس شورای رقابت با اشاره به موافقت این شورا با افزایش قیمت خودروهای کمتر از 450 میلیون ریالی (45 میلیون تومانی)، گفت: حداکثر متوسط افزایش قیمت برای محصولات ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو به ترتیب 7.18 درصد، 7.01 درصد و 5.62 درصد مورد تایید مرکز ملی رقابت قرار گرفت.

 
رضا شیوا عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اعلام این مطلب افزود: این افزایش قیمت ها با توجه به تورم بخشی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، مقوله کیفیت اعلامی از سوی سازمان ملی استاندارد و بهره وری (2.5 درصد تعیین شده در برنامه ششم توسعه) تعیین شد.


وی افزود: افزایش قیمت ها برای سال 97 بوده و به احتمال زیاد از آغاز تیرماه جاری اجرایی می شود.

شیوا با اشاره به افزایش بی رویه قیمت برخی خودروها در بازار، خاطرنشان کرد: پیش بینی زمان به تعادل رسیدن بازار در شرایط فعلی و با وجود خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها سخت است.


وی اضافه کرد: در این شرایط شاهدیم افرادی که نقدینگی سرگردان در دست دارند، در زمینه خرید خودرو، سکه، ارز و غیره سرمایه گذاری کردند؛ هرچند این موضوع کوتاه مدت خواهد بود و دوام نخواهد داشت.

رئیس شورای رقابت اظهار داشت: البته مردم مقصر آشفته بازار فعلی قیمتی نیستند، اما دستکم می توانند با نخریدن خودرو در صورتی که نیاز ندارند، به مشکلات دامن نزنند.


وی تاکید کرد: تقاضای موجود در بازار خودرو، یک تقاضای کاذب است و باید پذیرفت در چنین بازاری همواره افرادی سوء استفاده کننده وجود دارند که به دنبال سودهای کلان و نامتعارف بازار را به هم می ریزند.

شیوا در خاتمه بار دیگر تاکید کرد: تقاضای کاذب موجود با پیشی گرفتن از عرضه، افزایش قیمت های خودرو را رقم زد.


به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اردیبهشت ماه امسال افزایش نرخ ارز و حداقل دستمزدها را به عنوان عوامل اجتناب ناپذیر گرانی خودروهای داخلی و خارجی اعلام کرده بود اما هفته گذشته در اظهار نظری بیان داشت: خودروسازان مجاز به افزایش بیش از 9.6 درصدی قیمت خودروهای داخلی نیستند.