امتیاز مثبت
۰
22 قلم لوازم خانگی 42 میلیون یورو ارز دولتی دریافت کردند
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب: 335417
 
بررسی جداول منتشر شده از روند تخصیص ارز نشان می دهد 22 قلم لوازم خانگی در مجموع 42 میلیون و 207 هزار و 336 یورو ارز دولتی دریافت کردند.
 به گزارش ایرنا، بانک مرکزی ایران بامداد دهم تیرماه فهرست شرکت هایی را که در چارچوب طرح مدیریت بهینه منابع ارزی کشور، از تاریخ 21 فروردین ماه امسال ارز رسمی به نرخ 4200 تومان برای واردات کالا دریافت کرده اند، منتشر کرد تا با توجه به تاکید رییس جمهوری، دسترسی آزاد و شفاف شهروندان به این اطلاعات فراهم شود.

این فهرست شامل نزدیک به 1500 شرکت دریافت کننده ارز دولتی است و در آن نام کالاهایی چون میوه، حبوبات، چای، برنج، گوشت گوساله و گوسفندی، تلفن های همراه، لپ تاپ، لوازم تاسیساتی و همچنین لوازم خانگی مشاهده می شود.

بررسی فهرست منتشر شده بانک مرکزی نشان می دهد که 22 قلم لوازم خانگی ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند که در بین آنها ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر، ماشین ظرفشویی، آسیاب و مخلوط کن های مواد خوراکی پنج کالایی هستند که بیشترین ارز دولتی را اخذ کردند.

 
** واردات 12 کالا از 22 قلم لوازم خانگی ممنوع شده است

البته باید توجه داشت که ارز تخصیصی به این شرکت ها برای واردات لوازم خانگی، پیش از انتشار فهرست کالاهای گروه چهارم که به تازگی واردات آنها ممنوع شده، انجام شده است زیرا در 28 خردادماه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در مصوبه ای ورود برخی کالاها را با هدف حمایت از تولید داخلی ممنوع کرد.

طبق این مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شد در مدت یک هفته فهرست کالاهایی را که در داخل کشور به اندازه کافی تولید می شود و واردات آنها غیرضروری است، به دبیرخانه ستاد برای طرح در جلسه آینده ارائه کند.

«محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت دوم تیرماه در ابلاغی به سازمان توسعه تجارت ایران، ثبت سفارش و واردات 1339 ردیف تعرفه‌ای کالا مانند خودرو را ممنوع کرد.

در این فهرست 12 قلم از 22 قلم کالای لوازم خانگی که از ارز رسمی 4200 تومان دریافت کرده اند، دیده می شود.

براساس اعلام وزارت صنعت، اتوهای خانگی پرسی، آبسردکن های خانگی، آسیاب، مخلوط کن های مواد خوراکی، چای ساز و قهوه ساز، دستگاه برشته کردن نان، ریش تراش برقی، سشوار، فر، اجاق گاز، فریزر، ماشین لباسشویی، ماکروویو، هود آشپزخانه و یخچال فریزر، لوازم خانگی هستند که واردات آنها ممنوع شده است.

 
** دریافت ارز به نام لوازم خانگی به کام دیگران

«محمد طحانپور» رئیس اتحادیه لوازم خانگی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره کالاهایی که ارز دولتی دریافت کردند، گفت: شفاف سازی یکی از نیازهای ضروری اقتصاد کشور است و باید خیلی پیش تر از اینها چنین کاری انجام می شد.

وی اظهار داشت: در فهرستی که بانک مرکزی اعلام کرده، اسامی افراد و شرکت هایی دیده می شود که هیچ فعالیتی در حوزه لوازم خانگی ندارند اما برای واردات لوازم خانگی ارز دریافت کرده اند.

طحانپور افزود: برای نمونه برخی اقدام به دریافت ارز دولتی برای واردات بخارشور کرده اند که ما به عنوان مسئولان اتحادیه لوازم خانگی اصلا اینها را نمی شناسیم و باید با این افراد برخورد شود.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی در ادامه این گفت و گو درباره ممنوعیت واردات برخی کالاها گفت: بهتر بود قبل از اینکه واردات برخی از لوازم خانگی ممنوع شود، با فعالان این عرصه مشورت می کردند.

وی توضیح داد: برخی از اقلامی که واردات آنها ممنوع شده، اصلاً تولید داخل ندارد که می توان به ریش تراش، آبسردکن و اتو پرسی را نام برد ضمن آنکه مایکروویو و لباسشویی از جمله کالاهایی هستند که قطعات آنها وارد کشور شده و در واحدهای تولیدی مونتاژ می شود.