امتیاز مثبت
۰
رکورد تولید گاز در ۲ فاز جدید پارس جنوبی شکسته شد
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۶
کد مطلب: 317589
 
یک مقام مسئول با تشریح افزایش جدید ظرفیت تولید گاز در پارس جنوبی، اعلام کرد: تولید گاز در فاز ۲۰ و ۲۱ این میدان مشترک از مرز ۲۷ میلیون مترمکعب در روز گذشت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، علیرضا عبادی درباره آخرین وضعیت افزایش تولید گاز از دو فاز جدید پارس جنوبی، گفت: سکوی فاز ۲۱، هیچ گونه محدودیتی در ارسال منابع گازی به پالایشگاه خشکی این فازها ندارد و در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه حدود ۲۷ میلیون متر مکعب گاز از این سکو به بخش خشکی ارسال می‌شود.

 
مجری فاز۲۱ و ۲۰ در شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه هم‌اکنون به منظور تامین و افزایش توان گازرسانی به شبکه سراسری در فصل زمستان و استفاده بهینه از گاز دریافتی، روزانه حدود ۱۸ میلیون متر مکعب از گاز تولیدی این سکو به پالایشگاه فازها ۱۵و۱۶ پارس جنوبی منتقل می شود، تصریح کرد: علاوه بر این روزانه حدود ۹ میلیون مترمکعب گاز هم در ردیف اول شیرین سازی پالایشگاه فاز ۲۰ و۲۱  پارس جنوبی فرآوری و پالایش. سپس به خط لوله تزریق می شود.

 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سومین ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی تا اواسط بهمن ماه امسال راه اندازی خواهد شد، افزود: بر اساس برنامه زمان بندی پیش بینی می‌شود ردیف دوم شیرین سازی فازهای ۲۱ و ۲۰ پارس جنوبی تا دو ماه دیگر به طور کامل بازیابی شده و در مدار تولید قرار گیرد.

 
شرکت نفت و گاز پارس همچنین، اعلام کرده است: پیش بینی شده تا پایان امسال ردیف دوم و چهارم شیرین سازی فازهای ۲۱ و ۲۰ پارس جنوبی، پس از عملیات راه اندازی و بهره برداری از سکوی فاز ۲۰ پارس جنوبی آماده تولید گاز شوند.

 
به گزارش مهر، هدف از توسعه فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع است.