امتیاز مثبت
۰
تعیین تکلیف پروژه های روی زمین مانده/ آماده باش بخش خصوصی برای همکاری
شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب: 297384
 
دولت به تازگی اعلام کرده که قرار است 100 هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام را در مدت 5 سال به اتمام برساند و بالاخره سرانجامی برای آنها قائل شود. در این میان بخش خصوصی هم پیشگام شده و قصد دارد که با ورود خود به این بخش، زمینه ساز تحول در اجرای پروژه‌های نیمه تمام شود.
تعیین تکلیف پروژه های روی زمین مانده/ آماده باش بخش خصوصی برای همکاری
 
اقتصاد ایران آنلاین- دولت به تازگی اعلام کرده که قرار است 100 هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام را در مدت 5 سال به اتمام برساند و بالاخره سرانجامی برای آنها قائل شود. در این میان بخش خصوصی هم پیشگام شده و قصد دارد که با ورود خود به این بخش، زمینه ساز تحول در اجرای پروژه‌های نیمه تمام شود.

 
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، چرخش رویکرد دولت از کلنگ زنی ها و اجرای طرح‌های نو که به نام دولت یازدهم به ثبت برسد، به سمت پایان طرح‌های نیمه تمام و نیمه کاره، اگرچه موافقان و مخالفانی دارد اما به هرحال اینکه پروژه‌هایی که سالهای سال است، آغاز شده اند و پولها و سرمایه های این کشور را بلوکه کرده اند، باید روزی به اتمام رسند و اگر این پایان برای آنها زودتر باشد، بهتر ا ست؛ امری بدیهی است.

 
در این میان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی هم آستین بالا زده اند تا شاید بتوانند سهمی از این پروژه‌ها داشته باشند اما به هرحال آنها هم طرح‌هایی را گلچین می کنند که برایشان سودآوری داشته باشد و به نوعی سرمایه گذاریشان را تکمیل کند.

 
البته فعالان اقتصادی گزینه های دیگری هم برای اتمام طرح‌های نیمه تمام دارند. برخی از آنها اجرای طرح‌های نیمه تمام به ارزش 100 هزار میلیارد تومان را از سوی بخش خصوصی کشور مناسب می دانند. برخی دیگر ایرانیان خارج از کشور را منابع خوبی برای اتمام این طرحها می دانند و برخی دیگر هم سرمایه گذاران خارجی را پیشنهاد می کنند.

 
در نظرسنجی که از فعالان اقتصادی صورت گرفته، این سه گزینه به رای گذاشته شده تا خود فعالان اقتصادی بتوانند به دولت پیشنهاد دهند که چه راهی را برای اتمام این طرح‌ها انتخاب کند، چراکه به طور قطع، خود دولت توانایی به سرانجام رساندن این کار را ندارد و بنابراین باید از بازوی قدرتمندی به نام بخش خصوصی استفاده کند.

 
به همین دلیل، وقتی از فعالان اقتصادی در این نظرسنجی سئوال شده که 100 هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه تمام را چگونه در پنج سال می توان به نتیجه رساند، 16.9 درصد از آنها، ایرانیان خارج از کشور، 39.4 درصد از آنها بخش خصوصی کشور و 43.7 درصد از آنها سرمایه گذاران خارجی را پیشنهاد کرده اند.

 
حال این دولت می ماند و این فعالان اقتصادی که بالاخره چه سهمی را برای اجرای طرح‌های نیمه تمام به دوش کشند و دولت که چطور می خواهد اعتماد سرمایه گذاران داخلی یا آورندگان منابع مالی خارجی را جلب کرده و ظرف پنج سال، قطار پروژه های نیمه تمام را به مقصد اصلی برساند.