امتیاز مثبت
۰
گزارش بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران
سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۳
کد مطلب: 296682
 
بانک جهانی اعلام کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ به ۵ درصد می‌رسد و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ۲ برابر می‌شود.
به گزارش فارس، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش اعلام کرده است که برداشتن تحریم‌های ایران  رشد اقتصادی ایران در سال 2016 به 5 درصد می‌رسد، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی 2 برابر شده و قیمت جهانی نفت  10 دلار در هر بشکه کاهش می‌یابد.

 

این بانک همچنین  پیش‌بینی کرده است که با برداشته شدن تحریم‌ها کشورهای هند، چین، انگلستان، بیشترین مبادلات تجاری را در آینده با تهران خواهند داشت.

 

همچنین حجم و ارزش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران افزایش خواهد یافت. بانک جهانی برآورد کرده است که ارزش صادرات ایران  17 میلیارد دلار افزایش می‌یابد که 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می‌شود.

 

بر اساس این گزارش انگلستان،‌ چین، هند، ترکیه و عربستان از کشورهایی خواهند بود که میزان مبادلات تجاری‌شان با ایران بیشترین افزایش را خواهد داشت.

 

حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود 3 میلیارد دلار در سال افزایش می‌یابد که اگر چه نسبت به میزان کنونی 2 برابر است اما همچنان پایین‌تر از بیشترین میزان سرمایه‌گذرای در سال 2003 خواهد بود.