امتیاز مثبت
۰
نقش کنگره در بحران‌های اقتصادی آمریکا
تیم فرنهولز
يکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: 230288
 
تابستان سال گذشته میلادی جان بوئنر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داد که اقتصاد آمریکا با رویه فعلی به رتبه دوم اقتصادی در دنیا تبدیل شده و چین سعی دارد غلبه خود بر اقتصاد دنیا را حفظ کند. بوئنر گرچه هشدار بجایی را به صنایع و تجار آمریکایی داده بود، اما کنگره رسما به روند جایگزین‌شدن اقتصاد چین به‌جای آمریکا سرعت بخشید. اگر تصویب یکپارچه بودجه در کنگره را معیاری برای تشریح وضعیت موجود در نظر بگیریم، ‌این مساله پیروزی کوتاه‌مدتی برای آمریکا و پراگماتیست‌ها در این کشور است.
 
اعضای کنگره در همین راستا اختلافات خود را کنار گذاشته‌اند تا مانع از رویدادی مانند تعطیلی دولت در سال گذشته میلادی شوند و سعی دارند وضعیت مالی کشور را بهبود بخشند. با این حال مسائلی مانند مساله بهداشت درمانی اوباما و همچنین هزینه‌های حقوق بازنشستگان را نادیده گرفته‌اند و این کار به مشکلاتی نظیر مشکل همیشگی و طولانی‌مدت بیکاری افزوده است. مقیاسی که یکی از مقیاس‌های ساده اندازه‌گیری میزان پیشرفت و قدرت اقتصادی آمریکاست و می‌تواند تعیین‌کننده میزان افت این اقتصاد در میان اقتصادهای بزرگ جهانی باشد. 

با وجود لابی‌ها و اعمال نفوذهای باراک اوباما رئیس‌جمهور ایالات‌متحده و صاحبان منافع تجاری از جمله اتاق بازرگانی ایالات‌متحده، جمهوریخواهان جلوی انجام اصلاحات در صندوق بین‌المللی پول را گرفته‌اند. تلاش صورت‌گرفته در این خصوص از سوی دولت تلاشی بسیار ساده است: تحکیم و ادامه کمک‌های ایالات‌متحده به صندوق بین‌المللی پول، حفاظت از حق وتوی ایالات‌متحده در اعمال سیاست‌های این صندوق و کشاندن کشورهای دارای قدرت اقتصادی بالاتر مانند برزیل و چین به سیستم‌های اقتصادی بین‌المللی ساخته ایالات‌متحده به‌جای اقتصاد‌های کوچک و درگیر بحران اروپایی. 


با متوقف‌شدن این اصلاحات، ‌ایالات متحده دیگر نمی‌تواند رهبری جهانی اقتصاد را برعهده داشته باشد آن‌هم در شرایطی‌که مردم آمریکا دیگر راجع به بودن یا نبودن بحران در اقتصاد کشورشان بحث نمی‌کنند، ‌بلکه درباره زمان روی دادن دوباره‌ی بحران‌های اقتصادی بحث می‌کنند. یکی دیگر از اتفاقاتی که بر روی اقتصاد جهانی تاثیر زیادی می‌گذارد، ‌توافق اولیه آمریکا با ایران برای تعلیق غنی‌سازی در این کشور است که منجر به آزاد شدن میزانی از دارایی‌های نقدی ایران در بانک‌های بین‌المللی می‌شود. این کار به چرخه اقتصاد جهانی و به‌خصوص آمریکا و کشورهای اروپایی کمک زیادی می‌کند اما در این میان باز هم کنگره در حال از بین بردن فرصت‌های اقتصادی پیش روی آمریکا و اروپای بحران‌زده است. 

کنگره و سنا در حال طراحی لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران هستند که حتی حق وتوی رئیس‌جمهور را هم از او می‌گیرد. این کار درواقع شروع درگیری مسلحانه و جنگ بین ایران و کشوری مانند آمریکا یا اسرائیل را تضمین می‌کند و این‌باز هم به اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی لطمه می‌زند. گرچه اعضای کنگره و سنا این روزها به‌شدت درگیر اقداماتی هستند که قدرت اقتصادی آمریکا را از او می‌گیرد اما به نظر می‌رسد باید خدا را شکر کنیم که حداقل اقدامی انجام نمی‌دهند که دوباره باعث تعطیلی دولت شود! 
دبیر بخش اقتصادی نشریه کوارتز