امتیاز مثبت
۰
اسوشیتدپرس: اروپا در مقابل آمریکا از اینستکس حمایت می کند
شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب: 344480
 
اسوشیتدپرس: اروپا در مقابل آمریکا از اینستکس حمایت می کند
 
 خبرگزاری اسوشیتدپرس روز جمعه نوشت که کشورهای اروپایی با ایجاد سپر دیپلماتیک حول شرکت ها از تبادلات تجاری آنان با ایران حمایت خواهند کرد.

 
به گزارش این رسانه آمریکایی، تحلیلگران اقتصادی شورای اروپا بر این باورند که حضور سه کشور قدرتمند اقتصادی اروپا (انگلیس، فرانسه و آلمان) در اینستکس می تواند ریسک پذیری تحت فشار قرارگرفتن آمریکا را کاهش دهد.

 
کشورهای اروپایی ایجاد کننده اینستکس می گویند که برای درگیر نشدن مستقیم با تحریم های آمریکا، در مراحل اولیه اجرای ساز و کار مالی اینستکس بیشتر بر نیازهای اولیه جامعه مردمی ایران مانند دارو، دستگاه های پزشکی و محصولات کشاورزی متمرکز خواهد شد.

 
«کورنلیوس آدباهر» دستیار شورای روابط خارجی آلمان گفت: شرکت های اروپایی که از سیستم پرداخت اینستکس استفاده می کنند، شرکت های کوچک دارای روابط تجاری طولانی مدت با منطقه خاورمیانه که با امریکا هیچ رابطه تجاری و کاری ندارند، خواهند بود.

 
به گفته آدباهر، در مراحل اولیه شرکت های بزرگ اروپایی وارد این ساز و کار مالی برای تبادلات تجاری با ایران نخواهند شد.

 
وی همچنین با اشاره به تلاش کشورهای اروپایی خاطر نشان کرد، ما فقط صحبت نمی کنیم، ما کار انجام می دهیم. این مهم است و این همان چیزی است که اروپایی ها در آن کار می کنند.

 
وزارت خارجه آلمان نیز دقایقی پیش در صفحه توییتری خود اعلام کرد از اینکه شرکای اروپایی ما یعنی انگلیس و فرانسه و نیز اتحادیه اروپا از راه اندازی کانال مالی ویژه، موسوم به «اینستکس» حمایت می کنند تا به این وسیله، تجارت مشروع با ایران امکانپذیر شود، استقبال می کنیم.

 
ما به طور مشترک از حفظ «برنامه جامع اقدام مشترک» و تامین امنیت از طریق خلع سلاح هسته ای نیز حمایت می کنیم.

 
دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پایتخت اتریش ساعتی قبل، پس از نزدیک به سه ساعت