امتیاز مثبت
۳
گرفتاری در بهینه سازی مصرف انرژی
علی عطایی – استاد دانشگاه ، کارشناس انرژی
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب: 338135
 
گرفتاری در بهینه سازی مصرف انرژی
 
اسراف و سوءمصرف ، پدیده نوظهور وخلق الساعه ای در کشورمان محسوب نمی شود .در واقع سالهاست که جامعه ایران گرفتار این ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی شده است که از تجمل شروع شده و به تمام حوزه های دیگر ازجمله انرژی منتقل شده است . این فرهنگ نادرست در هرحوزه ای که وارد شود باعث از بین رفتن آن می شود .فرهنگ مصرف گرایی باید در جامعه تعدیل شود ، ما گرفتار استفاده نادرست در حوزه انرژی هستیم وبه صرف اینکه کشورمان منابع ارزشمند نفت  ، گاز و آب دارد نباید وچنین حقی نداریم که رفتار غیر اصولی با آنها داشته باشیم .

اولین و اساسی ترین قدم در بهینه سازی مصرف انرژی ، واقعی کردن قیمت آن است همان کار متداول و اصولی که در اکثر کشورها ی پیشرفته دنیا در حال انجام است .قطعا یکی از اهرم هایی که آحاد جامعه را به مدیریت مصرف انرژی وا می دارد ، همین اصلاح قیمت است .این فرهنگ در ذهن تک تک مردم باید نهادینه شود که منابع انرژی دائمی نیست وکشور فقط به یک دوره زمانی خاص تعلق ندارد . این میراث باید برای نسل های بعدی هم برقرار باشد .

تجربه نشان داده است که هر چیزی ارزان تر از ارزش واقعی باشد عموما مردم برخورد مناسبی با آن نخواهند داشت . همین اتفاقی که امروز در مورد بنزین ، برق و آب در کشورمان شاهد آن هستیم هر چند از این نکته هم نمی توان گذشت که دولت ها در طول این سالها زيرساخت ها وزیر بناهایی مثل حمل و نقل عمومی و ایجاد نیروگاه هاي مدرن را با سرعت قابل قبولي توسعه نبخشیدند، وليكن باز هم اصلاح قیمت امری ضروری است . با ایجاد چارچوب واستاندارد های جدید در این حوزه باید اجازه مصرف بی رویه از افراد ، سازمان ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی صلب شود . 


به نظر می رسد طی یک فرایند و در یک دوره زمانی ( مثل برنامه های توسعه کشور ) می بایست بایک شیب ملایم و پس از آگاه سازی و اطلاع رسانی قیمت ها اصلاح گردد . 


نیاز به یک برنامه اصولی با مبانی و سیا ستهای اجرایی احساس می شود که کلیت آن می تواند به شکل زیر باشد .


1 آموزش اصولی ، بستر سازی برای اصلاح فرهنگ مصرف (فردی ، اجتماعی و سازمانی ) ، ترویج فرهنگ صرفه جویی ومقابله با اسراف با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و آموزشی رسانه ها علی الخصوص رسانه ملی 


2 اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در خصوص نحوه ومقدار مصرف در کشور و مقایسه آن با استاندارد دنیا 


3 پیشگامی دولت و شرکت های دولتی در اصلاح الگوی مصرف 


4 صرفه در مصرف انرژی با اعمال برخی سیاست ها که شامل دو بخش خواهد شد:

الف – اقدامات اصلاحی در خصوص قیمت انرژی 

ب – اقدامات زیر ساختی 

البته در یک دوره چند ساله می بایست این سیاست ها اجرایی شود 

- بهره وری در فازهای تولید ، انتقال و توزیع باید افزایش پیدا کند 

- لزوم توجه به انرژی های جدید و جایگزینی با سوخت های فسیلی 

- تقویت ساختار حمل و نقل عمومی با تاکید بر راه آهن درون شهری 

- لزوم تجدید ساختار در صنعت برق ( نیروگاه  ها و خطوط انتقال ) 

- بهینه سازی مصرف آب با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف در بخش کشاورزی 

(طبق آمار مصرف آب دركشور بدين شكل است: 91 در صد بخش کشاورزی ، 6 در صد بخش صنعت ، 3 در صد بخش خانگی ) 

-واقعی سازی قیمت های حامل های انرژِی و برخورد قاطع با پر مصرف ها