امتیاز مثبت
۰
رقم خصوصی‌سازی واقعی در کشور؛ 53 هزار میلیارد تومان
سه شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۱
کد مطلب: 253139
 
حسینی آمار واقعی خصوصی سازی از ابتدای تاسیس این سازمان تا سال 92 را حدود 53 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تنها 54 درصد سهام واگذار شده در 12.5 سال گذشته، خصوصی سازی واقعی تلقی می شود.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی، آمار واقعی خصوصی سازی از ابتدای تاسیس این سازمان تا نیمه دوم سال 92 را حدود 53 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تنها 54 درصد سهام واگذار شده در 12.5 سال گذشته، خصوصی سازی واقعی تلقی می شود.

 
به گزارش عصرایران، علی اشرف پوری حسینی در یک نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، با بیان اینکه از سوی شخصیت های دولتی و غیر دولتی تاکنون ارقام مختلفی در خصوص رقم خصوصی سازی در کشور اعلام شده، گفت: مجموع سهام واگذار شده در 12.5 سال گذشته، 97 هزار میلیارد تومان بوده که 53 هزار میلیارد تومان آن به صورت فروش سهام در قالب مزایده و خصوصی سازی واقعی بوده و حدود 44 هزار میلیارد تومان نیز در قالب رد دیون و سهام عدالت تخصیص یافته که چون نوع واگذاری با عرضه عمومی در یک فضای رقابتی همراه نبوده، از نظر ما خصوصی سازی واقعی تلقی نمی شود.

 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: در نیمه دوم سال 92 بالغ بر 28 هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده که به اندازه واگذاری 3.5 سال قبل آن بوده؛ لذا دولت یازدهم در نیمه دوم سال گذشته یک رکورد در امر خصوصی سازی از خود به جای گذاشته است.

 
رئیس کل سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه رویکرد سازمان خصوصی سازی این است که بدهی های دولت نباید در قالب انتقال عین سهام جبران شود، تصریح کرد: از آنجا که قیمت سهام در زمان رد دیون ، واقعی ارزیابی نمی شود و معمولا این نوع سهام ، سهام هایی هستند که سود ده نیستند و به صورت غیررقابتی واگذار می شوند، انتقال این نوع سهام یک اقدام تکلیفی به حساب می آید که طبیعتا خصوصی سازی نیست.

 
وی در خصوص سود سهام عدالت که تاکنون به خزانه واریز شده نیز گفت: علیرغم اینکه سود سهام عدالت در این هشت سال بالغ بر 44 هزار میلیاردتومان ارزیابی شده، اما تاکنون تنها 10 هزار میلیارد تومان در قالب سود سهام عدالت به خزانه واریز شده و اگر 10هزار میلیاردتومان هم بابت تخفیف دهک های پایین در نظر بگیریم، هنوز 26 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز نشده است.

 
پوری حسینی همچنین از ارایه لایحه ای جهت ساماندهی سهام عدالت در روزهای آینده به مجلس خبر داد و گفت:امیدواریم این لایحه با استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبرو شود.

 
رئیس سازمان خصوصی سازی علت عدم واگذاری برخی شرکت های حوزه تولید انرژی تاکنون را وجود برآوردهایی جدی مبنی بر 2 برابر شدن قیمت انرژی مصرفی مردم در صورت فروش آنها عنوان کرد.

 
پوری حسینی همچنین در پاسخ به سوالی، از برنامه ریزی جدی دولت برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا انتهای پاییز امسال خبر داد.

 
وی گفت: اقدامات به شدت پی گیرانه انجام شده از سوی دست اندرکاران امر نشان از وجود یک عزم جدی از سوی دولت برای واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال دارد و مدارک نهایی مربوط به واگذاری این دو باشگاه در حال آماده سازی است.

 
پوری حسینی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اتمام قطعی واگذاری ها تا پایان سال 1393 گفت: ما همه تلاش خود را برای انجام واگذاری ها تا پایان سال جاری خواهیم کرد اما اگر بازار کشش کافی برای جذب سهام شرکت های دولتی را نداشته باشد، ادامه واگذاری ها را در سال بعد پی خواهیم گرفت.

 
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی در خصوص دلایل عدم واگذاری قطعی سهام عدالت به مشمولان، دلایل تاخیر به وجود آمده را عدم تسویه اصل مبلغ سهام از محل سود ناشی از آن عنوان کرد و گفت تا کنون تنها 10 هزار میلیارد تومان از 38 هزار میلیارد تومان سهام عدالت واگذاری، تسویه شده است و دولت به هیچ عنوان خستی برای واگذاری نهایی سهام به مردم ندارد.

 
علی اشرف پوری حسینی، با تاکید بر عدم فروش اوراق سهام عدالت توسط مردم تا پیش از اعلام رسمی، اظهار داشت: این برگه ها، اوراق سهام نیست و هیچ اعتباری ندارد و هر کس آنها را بخرد متضرر خواهد شد.

 
 رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ارزش شرکت های دولتی باقیمانده، با بیان اینکه اگر دولت موفق به ارزش گذاری شرکت های باقیمانده شده بود، تا به حال آنها را واگذار کرده بود، افزود: با این حال در یک برآورد کلی می توان گفت که ارزش شرکت های باقیمانده به اندازه مجموع شرکت هایی است که تا به امروز واگذار کرده ایم.