امتیاز مثبت
۰
یک تحلیلگر توسعه پایدار:
منافع برخی با تصویب قوانین شفاف سازی مالی به خطر می افتد/ کسی که تا 5 سال پیش کارمند ساده بوده است به درآمدهای میلیاردی می رسد/ مبارزه با فساد ب
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب: 339639
 
وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه ای پولشویی گسترده در کشور و منافع اقتصادی برخی جریان‌ها را واقعیتی دانسته که موجب فضاسازی‌ علیه مصوبه‌های ضدپولشویی شده است. حسین ساسانی، تحلیلگر توسعه پایدار در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت در این خصوص همان حرفی را می زند که اکثر کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی مطرح می کنند. وی مهمترین دلیل تلاش‌ برای ناکام گذاشتن تصویب قوانین شفاف سازی مالی را به خطر افتادن منافع افرادی عنوان می کند که از شفافیت و تعاملات صحیح با جهان ضرر می کنند. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پولشویی یک واقعیتی انکار ناپذیر در کشور است و این سخن به معنای برچسب زدن به نهادهای حاکمیتی نیست می گوید: شفافیت و مبارزه با فساد چه از طریق محکم کردن قوانین داخلی و چه از طریق اجرای قوانین و استانداردهای خارجی باید به مطالبه ای عمومی از سوی مردم تبدیل شود.
منافع برخی با تصویب قوانین شفاف سازی مالی به خطر می افتد/ کسی که تا 5 سال پیش کارمند ساده بوده است به درآمدهای میلیاردی می رسد/ مبارزه با فساد ب
 
ساسانی با بیان اینکه  پیوستن به کنوانسیون های جهانی یعنی ایجاد ارتباطات بین المللی که فراهم کننده توسعه پایدار در کشور است گفت: امروز در دنیایی هستیم که برای توسعه و پیشرفت نیازمند برقراری ارتباط صحیح همه جانبه از جمله اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با کشورها هستیم. وی در ادامه اظهار کرد: بنابراین اگر بخواهیم جزیره جدا باشیم نه تنها به توسعه نمی رسیم بلکه عقبگرد هم خواهیم داشت. بررسی ها نشان می دهد در سال هایی که به دلایل مختلف با جهان ارتباطمان کمرنگ شده است روند توسعه در کشور عقبگرد داشته است و در مقابل آن نیز شاهد توسعه کشور هر چند به میزان کم بوده ایم. به گفته او کم توجهی به تعاملات مناسب با جهان و مقاومت در برابر پیوستن به کنوانسیون های جهانی مسیر توسعه کشور را با مانع رو به رو می کند و این اصل پذیرفته شده در همه دنیاست. وی افزود: هر روز که منزوی تر شویم به همان اندازه زیان می بینیم بنابراین نباید به این امید که دنیا به ایران نیازمند است راه انزوا را در پیش بگیریم. 


این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهارات خود به ضرورت روابط اقتصادی سالم و شفافیت در اقتصاد کشور به عنوان یکی از مهمترین ارکان توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: اگر به دنبال موفقیت و پیشرفت نهادهای دولتی و بخش خصوصی هستیم این امکان در اقتصاد سالم و شفاف مهیا می شود و ضروری است قوانین محکم در این زمینه از جمله قوانین داخلی و همچنین اجرای قوانین جهانی را در دستور کار جدی تر قرار دهیم. 


وی افزود: پیوستن به FATF باعث می شود تا از فساد و پولشویی افرادی که به دنبال سوء استفاده هستند از طریق قوانین جهانی گرفته شود. امروز شاهد هستیم که شخصی که در 5 سال پیش کارمندی ساده بوده  به درآمدهای میلیاردی رسیده است و این در کمتر جایی از جهان اتفاق می افتد که دلیل مهم آن خلاهای قانونی است که با اتخاذ قوانین محکم داخلی  و همچنین اجرای قوانین جهانی می توانیم آن را برطرف کنیم. 


این کارشناس اقتصادی گفت: در بسیاری از کشورها علاوه بر پیوستن به کنوانسیون های جهانی  و اجرای قوانین آن، قوانین داخلی نیز برای تحکیم بیشتر در نظر گرفته می شود و این گونه نیست که عنوان شود تنها راه مبارزه با فساد قوانین داخلی می تواند باشد. بنابراین باید به پیشواز شفافیت و اجرای قوانین رفت. 


وی در خصوص اظهارات اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص پولشویی و مبارزه جدی با آن گفت: پولشویی واقعیتی است و برخی منافع خود را در نادیده گرفتن آن دنبال می کنند. این تحلیلگر توسعه پایدار در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر ضرورت مبارزه با فساد و پولشویی در کشور گفت: این مساله باید به مطالبه ای از سوی مردم تبدیل شود. در دو سه سال اخیر شاهد تلاش دولت برای پیوستن به کنوانسیون مبارزه با پولشویی بوده ایم اما این مساله نیازمند همکاری همه دستگاه ها و قواست بنابراین نقش مردم در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. دولت، مجلس و  قوه قضائیه و نظام جمهوری اسلامی ایران برخاسته از رای مردم بوده است بنابراین مردم باید بخواهند در چارچوب قوانین داخلی و خارجی مقابل سوء استفاده از منابع کشور و فساد گرفته شود. 


لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده، اما شورای نگهبان آن را رد کرده و هم اکنون در دست بررسی است.