امتیاز مثبت
۰
روزهاي آفتابي بورس در راه است
اسدالله عطارزاده
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۳
کد مطلب: 20243
 
سرمايه گذارها در سه دوره ممكن است وارد هر بازاري شوند. دوره تراكم، دوره مشاركت و دوره توزيع. بهترين حالت ورود در فاز تراكم است. در دوره تراكم كه به دوره رانت خوارها نيز مشهور است، افراد با اطلاعات خاص اقدام به خريد يك دارايي مي كنند. در دوره مشاركت عامه مردم به بازار وارد مي شوند و در دوره توزيع با عرض معذرت بي کله وارد مي شوند. در خريد سكه كساني كه زير قيمت ۴۰۰ تومان خريد كردند، در فاز تراكم بودند؛ كساني كه در قيمت بين ۴۰۰ تا ۷۵۰ تومان خريد كردند در فاز مشاركت و بي کله ها بالاتر از اين قيمت. سهام درحال حاضر در دوره تراكم است.
روزهاي آفتابي بورس در راه است
 
اقتصادايران آنلاين- حوريه رضايي زاده :اسدالله عطارزاده، نخستين مدير تالار بورس منطقه اي استان قم، مهمان ستون گفت وگوي ماست. وي که از دانشجويان دکتر حسين عبده تبريزي بود، در سال ۸۴ مسئوليت راه اندازي تالار معاملات بورس استان قم را برعهده گرفت. عطار زاده طي دوران مديريتش در سال ۸۴ اقدام به آموزش بيش از ۳۵۰۰ نفر از همشهريان خود کرد. وي با تاکيد بر نقش آموزش، تاکيد به اشاعه فرهنگ سهامداري، پس از يک سال، روزهاي نظارت بر معاملات اوراق بهادار در تالار بورس قم را به پايان رساند. اسدالله عطار زاده، اکنون کارشناس ارشد اقتصادي و مشاور سرمايه گذاري است. متن کامل گفت وگوي همشهري اقتصاد با عطارزاده را باهم مي خوانيم.

گفت وگو را با بررسي اجمالي و بسيار کوتاه بازار سرمايه در سال گذشته آغاز مي کنيم.
طي سال ۹۰ و در آغاز سال جاري به رغم تبليغات انجام شده در رابطه با بورس و جبران افت شاخص بازار با عرضه هاي اوليه و افزايش قيمت سهام گروه پتروشيمي، هنوز بازار سهام با کاهش قيمت سهام در تمامي گروه ها مواجه است؛ اگر شما با ساز وکار اين بازار آشنا باشيد آن را بسيار جذاب خواهيد يافت.

اين را در شرايطي بيان مي کنيد که در سال 90، بازدهي سرمايه گذاري در ساير بازارها نظير طلا و ملک، بيش از بازده سرمايه گذاري در بازار سرمايه بوده است.
درست است که بازدهي سهامداران در سال ۹۰ کمترين بازدهي در بين ساير بازارها (طلا، ارز، ملک، واردات و صادرات و سپرده بانکي) بود اما يک نکته مغفول مانده و آن نسبت قيمت به عايدي است. نسبت قيمت به عايدي سهام (P/E) در بسياري از سهام از عدد پنج کمتر است. در گروه پتروشيمي (که بيشترين افزايش قيمت طي سال گذشته را داشته و اين افزايش همچنان ادامه خواهد داشت) اين نسبت در حدود عدد پنج است.

به هرحال در تمامي بازارهاي سهام دنيا اين نسبت ۷به۹ است و جالب اين که در ايران طي سال هاي گذشته اين نسبت در همين حدود بوده است.
بله و برهمين اساس هم به سادگي مي توان نتيجه گرفت به طور متوسط يک افزايش بيش از ۱۰۰ درصد قيمت درسهام ايران رخ مي دهد. به نظر من بازار سهام جهت افزايش قيمت دچار مشکلات حوزه اقتصاد نيست و مشكل ريشه در جاي ديگري دارد که به محض رفع و رجوع آن، اتفاقات باور نکردني در آن رخ خواهد داد. همان طور که غالب اقتصاددان ها بيان مي كنند علائم خروج از ركود در اقتصاد امريكا ظاهر شده و افزايش قيمت نفت به عنوان تاييدي بر اين مسئله نيز رخ داده است.

به دنبال خروج اقتصاد امريكا از ركود، اقتصادهاي اروپايي نيز به سمت بهبود حركت خواهند كرد؟
به طور قطع و اين مسئله موجب افزايش تقاضا براي نفت و محصولات صنعتي خواهد بود. ايران به عنوان قطب توليد بسياري از محصولات شيميايي و معدني از اين بابت منتفع خواهد شد.
به اين ترتيب صادركنندگان و شركت هاي بورسي كه غالبا توليدكنندگان اين محصولات هستند، اقدام به شناسايي سود مي كنند. و در نهايت موجبات رونق بازار فراهم مي شود.

نظرتان در مورد نقش رسانه ها در ارتقاي آگاهي مردم و اقبال آنان از سرمايه گذاري در بورس چيست؟
اخيرا در رسانه هاي عمومي تبليغات زيادي از بورس و خريد سهام منتشر مي شود به طوري که بسياري از مردم علاقه مندي خاصي به بورس پيدا كرده اند. در عين حال سازمان بورس اوراق بهادار روش بسيار مناسبي را كه بيشتر جنبه آموزش دارد برگزيده است كه به نظر بسيار مناسب مي رسد.

با توجه به اين كه بسياري از افراد جامعه با اين مقوله مالي و اقتصادي آشنايي بسيار كمي دارند، سوال غالب افراد اين است كه چگونه مي توان از اين بازار سود برد و آيا اساسا اين بازار سود دارد يا خير؟
يك پاسخ كليشه اي كه تمامي مسئولان به اين سوال مي دهند آن است كه سهام در بلندمدت سود ده است كه صد البته پاسخ درستي است اما از جنبه ديگري به اين سوال پاسخ گوييم؛ پاسخ اين است كه طي سال جاري سهامداران قطعا سود خوبي خواهند برد، سودهايي در حد بيش از ۲۰۰ درصد. شايد چنين پيش بيني اي كمي اغراق به نظر برسد اما دلايلي دارد؛ اوايل سال ۱۳۹۰ اين جانب به بسياري از افراد كه متقاضي مشاوره اقتصادي بودند پيشنهاد خريد سكه مي دادم.

و کساني که شنونده اين پيشنهادتان بودند، شگفت زده نمي شدند؟
چرا اتفاقا هنگامي كه بيان مي كردم قيمت سكه به يك ميليون تومان خواهد رسيد، بسياري متعجب مي شدند اما اين مسئله دلايلي داشت همان طور كه پيش بيني بازدهي بيش از ۲۰۰ درصد سهام در سال جاري دلايلي دارد.

به گمان شما بازدهي بيش از ۲۰۰ درصد سهام در سال جاري چه دلايلي داشته است؟
در اين باره بايد به چهار علت اشاره کرد؛ بروز علائم تكنيكي رونق در تعداد بسياري از سهام شركت هاي بورس، بروز علائم پايان ركود اقتصادي امريكا و افزايش قيمت حامل هاي انرژي، بازدهي بازار در سال قبل از انتخابات رياست جمهوري و نيز بازارهاي موازي.

خب كساني كه با بورس آشنايي دارند به اين مسئله واقف هستند كه سال قبل از پايان دوره رياست جمهوري در تمامي كشورها سال بازدهي در حدود ۲۰۰ درصدي بورس است.
اين بازدهي در ساير کشورها هم اتفاق مي افتد. در امريكا، انگلستان و حتي ژاپن اين مسئله به عنوان يكي از تجربيات خدشه ناپذير بازار شناخته مي شود. اين مسئله با پايان يافتن دوره هشت ساله رياست جمهوري از قوت بيشتري برخوردار است.

به هرحال علت منطقي هم براي اين قضيه وجود دارد.
بله دوعلت دارد؛ علت خاص و عام. علت خاص را بيان نمي كنم اما در رابطه با علت عام موضوع اين است که دولت ها پس از هشت سال بايد به گونه اي عمل كنند كه هنگام تحويل دولت به منتخب بعدي مردم وضعيت متغيرهاي اقتصادي درحد قابل قبولي باشد. اين مسئله موجب مي شود دولت دست به اقداماتي در حوزه اقتصاد بزند.

لطفا با يک مثال ادامه دهيد.
به عنوان نمونه در كشور ما دولت در سال جاري اقدام به افزايش بودجه عمراني کرده است يا در زمينه پايان پروژه مسكن مهر بسيار جدي است. نرخ ارز و خريد وفروش آن آزاد اعلام مي شود و بهره بانكي بالا مي رود. تمام اين مسائل به نحوي اصلاحات در بازار پولي و مالي تلقي مي شود كه مجموعا متغيرهاي كلان اقتصادي را به جلو مي راند و قيمت سهام شركت هاي بورسي نيز به عنوان بخشي از اين حركت به جلو رانده خواهند شد اما يك مسئله مهم است؛ خريد سهام نياز به پول كلان ندارد و با اندك سرمايه اي مي توان اقدام به خريد سهام جهت سود بردن از بازدهي و عايدي كرد. اين مسئله موجب مي شود قيمت سهام بسيار سريع تر و بيشتر از ساير كالاها حركت كند.

به عنوان سوال آخر، ارزيابي و پيش بيني شما از وضعيت بازار در سال جاري چيست؟
پيش بيني متخصصان حكايت از آن دارد كه در بازارهاي موازي (طلا، ارز و مسكن) سودهاي سال گذشته عايد فعالان آن ها نمي شود. طلا در قيمت بالايي قرار دارد و افزايش آن به بيش از ۱۹۰۰ دلار در هر اونس بسيار كم است. افزايش قيمت ارز نيز تا پايان سال به بيش از ۲۲۰۰ تومان نا محتمل است، دولت در زمينه رفع مشكل مسكن هم با جديت وارد شده كه عرضه مسكن باعث افزايش كمتر قيمت آن مي شود، جداي از آن دوره مسكن هفت ساله است كه هنوز اين هفت سال پايان نيافته. به هرحال مجموعه مسائل بيان شده دليل مستحكمي جهت رونق بورس در سال جاري تلقي مي شود.

يك مسئله را هم اضافه كنم، سرمايه گذارها در سه دوره ممكن است وارد هر بازاري شوند. دوره تراكم، دوره مشاركت و دوره توزيع. بهترين حالت ورود در فاز تراكم است. در دوره تراكم كه به دوره رانت خوارها نيز مشهور است، افراد با اطلاعات خاص اقدام به خريد يك دارايي مي كنند. در دوره مشاركت عامه مردم به بازار وارد مي شوند و در دوره توزيع با عرض معذرت بي کله وارد مي شوند. در خريد سكه كساني كه زير قيمت ۴۰۰ تومان خريد كردند، در فاز تراكم بودند؛ كساني كه در قيمت بين ۴۰۰ تا ۷۵۰ تومان خريد كردند در فاز مشاركت و بي کله ها بالاتر از اين قيمت. سهام درحال حاضر در دوره تراكم است.