امتیاز مثبت
۰
مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری آگاه عنوان کرد:
خبری خوب برای خریداران سهام
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: 200137
 
قیمت سهام شرکت های فعال در صنایع پیشتاز بورس همچون فلزات اساسی، معدنی و پتروشیمی افت قیمتی را طی هفته های گذشته تجربه کرده اند. از این رو می توان گفت قیمت های فعلی سهام این شرکت ها بسیار مناسب بوده و برای معامله گران امکان کسب بازدهی بیشتر از سرمایه گذاری در این صنایع فراهم شده است.

شرایط فعلی حاکم بر بازار سهام به گونه ای است که بهتر آن است معامله گران و سهامداران با برگزیدن سهام پربازده براساس انجام تحلیل های بنیادی و تکنیکالی اقدام به خرید سهام کنند و به نگهداری آن به منظور کسب بازدهی بیشتر مبادرت ورزند، به گونه ای که انتظار رشد قیمتی با اهمیت در نمادهای بورسی را طی روزهای آتی نداشته باشند. 

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: قیمت سهام شرکت های فعال در صنایع پیشتاز بورس همچون فلزات اساسی، معدنی و پتروشیمی افت قیمتی را طی هفته های گذشته تجربه کرده اند. از این رو می توان گفت قیمت های فعلی سهام این شرکت ها بسیار مناسب بوده و برای معامله گران امکان کسب بازدهی بیشتر از سرمایه گذاری در این صنایع فراهم شده است.

مصطفی بیاتی افزود: با توجه به اوضاع کنونی بهتر آن است که فعالان بازار از سرمایه گذاری با نگاه کوتاه مدت در بازار بورس خودداری کنند، چراکه انتظار رشد با اهمیت قیمت سهام شرکت ها و دستیابی به بازدهی بالا طی بازه زمانی کوتاه مدت چندان منطقی به نظر نمی رسد.

وی در ارتباط با روند بازار بورس طی هفته جاری اظهار داشت: بازار سهام طی هفته جاری شاهد عرضه های به نسبت سنگین در بسیاری از نمادهای بورسی خواهد بود. پایان سال مالی برخی از شرکت ها در کنار نزدیک شدن به پایان سال مالی کارگزاری ها و اقدام آنها جهت دریافت اعتبارات خود در کنار انتشار خبر عرضه اولیه شرکت پتروشیمی جم را می توان از دلایلی برشمرد که منجر به بروز عرضه بیش از تقاضا در بسیاری از نمادهای بورسی و اقدام سرمایه گذاران جهت شناسایی سود شده است.

این مقام مسئول با اشاره به برخورداری بسیاری از شرکت های فعال بورسی از پتانسیل رشد سودآوری و قرار گرفتن در گروه پربازده ترین سهام، در ارتباط با صنایع برتر بورس اظهار داشت: به نظر می رسد سهام اغلب شرکت های فعال در گروه های مختلف ارزنده هستند و در وضعیت مناسب از لحاظ عملیاتی و سودآوری به سر می برند. علاوه بر این انتظار آن می رود که شرکت های پتروشیمی، فلزات اساسی و معدنی گزارش های مناسبی را از عملکرد نیمه اول سال مالی جاری خود منتشر کنند. از این رو با توجه به قیمت های فعلی سهام بسیاری از شرکت ها و وضعیت سودآوری آنها می توان سهام برتر را انتخاب و اقدام به سرمایه گذاری در آن کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با شرکت های سرمایه گذاری نیز گفت: شرکت های سرمایه گذاری شرایط متفاوتی را طی سال مالی جاری پشت سر گذاشتند، چراکه بسیاری از سهم های موجود در پرتفوی بورسی آنها برخلاف سال مالی قبل، رشد قیمتی با اهمیتی را تجربه کرده و بازدهی مناسبی نصیب سهامداران آن شده است. به موجب این امر ذخایر کاهش ارزش در نظر گرفته شده به حساب شرکت ها برگشت داده می شود که این امر خود نکته مثبتی برای شرکت های مذکور به شمار می آید. علاوه بر این آنچه که برای معامله گران در خصوص شرکت های سرمایه گذاری حائز اهمیت است، آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های آنها است که این رقم در حال حاضر متناسب با قیمت سهام مذکور می باشد.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه در خصوص شرکت های ساختمانی ابراز داشت: توجه به NAV هر سهم شرکت های ساختمانی امری ضروری است. چراکه ممکن است سود محقق شده طی یک سال مالی ناشی از فروش پروژه های در دست اجرای شرکت و کسب سود مناسب از این محل باشد. حال آنکه تکرار رخداد چنین اتفاقی طی سال های آتی چندان قطعی نیست.

بیاتی در خاتمه آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه را مبلغ 144 هزار تومان اعلام کرد و گفت: استراتژی کلی صندوق جهت دستیابی به بازدهی بیشتر بر مبنای سرمایه گذاری در صنایع طبق تحلیل های انجام شده توسط کارشناسان، بنا شده است. همچنین این صندوق در حالی موفق به کسب بازدهی مثبت 2.8 درصدی طی یک ماهه اخیر شده که منتفع شدن از رشد قیمتی سهام شرکت پارس الکتریک هنگام بازگشایی نماد معاملاتی آن را می توان از دلایل عمده این امر دانست.