امتیاز مثبت
۰
ایران پول برنج هند را با روپیه‌های نفتی داد
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: 135266
 
ایندین اکسپرس با اشاره به آغاز سازوکار پرداخت پول کالاهای صادراتی هند به ایران با پول نفتی که به روپیه‌ در هند نگهداری می‌شود تصریح کرد این سازوکار به ویژه به نفع برنج باسماتی تمام شده است.
ایران پول برنج هند را با روپیه‌های نفتی داد
 
به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی ایندین اکسپرس، از زمان اجرای ساز و کار پرداخت پول نفت ایران به روپیه توسط هند، تاخیر در تسویه بدهی های ایران به تجار هندی نیز به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

هند از آوریل ۲۰۱۲ به منظور دور زدن تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران ساز و کار پرداخت بخشی از پول نفت ایران به روپیه را راه اندازی کرد.

بر اساس آمارهای رسمی، ایران بزرگترین مقصد صادراتی برنج باسماتی هند است و در طی سال ۱۲-۲۰۱۱ حدود ۳.۲ میلیون تن برنج معطر باسماتی از هند خریداری کرده است. از این میزان واردات، نزدیک به ۱.۵ میلیون تن برای تامین نیاز داخلی ایران خریداری شده است.

ام پی جیندال رئیس اتحادیه صادرکنندگان برنج هند در این باره گفت: «استفاده از این ساز و کار برای تسویه بدهی های عقب افتاده بسیار موثر بوده و موجب کاهش قابل توجه زمان تسویه بدهی ها شده است.»

جیندال گفت، در حال حاضر پس از آنکه محموله برنج به ایران رسید، تسویه حساب ۳۰ تا ۴۵ روز زمان می برد. اما این زمان باید به ۱۵ تا ۲۰ روز برسد.

دو کشور در ماه ژوئن سال گذشته برای جلوگیری از تاثیرات سوء تحریم ها علیه ایران بر مبادلات تجاری دو کشور موافقت کردند که پول واردات از هند، از محل پول نفت ایران پرداخت شود. ایران از هند برنج و سویا وارد می کند. وارد کنندگان هندی نفت ایران بخشی از پول نفت ایران را به صورت روپیه به حسابی در یک بانک هندی واریز می کنند و فروشندگان برنج و سایر محصولات به ایران پول کالاهای صادراتی خود را از این حساب برداشت می کنند.

این در حالی است که ایران و هند قرار است در آینده ای نزدیک با تشکیل کمیسیونی مشترک در مورد مسائل مربوط به تسویه حساب مبادلات تجاری دوجانبه رایزنی کنند. منابع مطلع گفتند: «موضوعات مربوط به پرداخت پول نفت، محصولات کشاورزی و سایر موضوعات در این نشست مطرح خواهد شد.»
ایران یکی از مهمترین تامین کنندگان نفت هند است و کاهش اخیر واردات نفت هند از ایران تنها به دلیل عوامل بازار و مشکلات پرداخت بوده است.