امتیاز مثبت
۰
آمریکا پنج موسسه ایرانی را تحریم کرد
جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب: 329261
 
آمریکا پنج موسسه ایرانی را تحریم کرد
 
وزارت خزانه داری آمریکا روز پنج شنبه از قرار گرفتن نام پنج موسسه ایرانی در فهرست تحریم‌های این وزارت خانه به بهانه مشارکت در برنامه توسعه دفاع موشکی ایران خبر داد.

به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی، صنایع شهید خرازی، صنایع شهید صنیع خانی، صنایع شهید مقدم، مرکز تحقیقات شهید اسلامی و صنایع شهید شوشتری با ادعای مالکیت یا مدیریت گروه صنعتی شهید باکری بر آن‌ها، مطابق با دستور اجرایی 13382 آمریکا در فهرست تحریم‌های واشنگتن قرار گرفتند.

در نتیجه این اقدام، تمامی دارایی وابسته به این نهادها در آمریکا مسدود می‌شود و اتباع آمریکایی از معامله با آن‌ها منع می‌گردند.
علاوه بر این، براساس اعلام این وزارتخانه، افراد و نهادهای دیگر کشورها هم که در ارتباط با این موسسه‌ها باشند، در معرض ریسک مشابهی قرار خواهند داشت.

این در حالی است که آمریکا در برجام متعهد شده است تا «از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و هدف این توافق» خودداری کند؛ با این حال مقام‌های آمریکایی پیوسته به دنبال توسعه فهرست تحریم های به اصطلاح «غیرهسته ای» هستند.

خزانه‌داری آمریکا چندی پیش هم چند شرکت را به اتهام همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران مورد تحریم قرار داده بود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در دوران رقابت‌های انتخاباتی، بارها وعده پاره کردن برجام را داده بود اما تاکنون نتوانسته است اجماع جهانی علیه ایران و این توافق شکل دهد.

وی در این ماه باید موضع خود را در این رابطه مشخص کند و این در شرایطی است که کنگره آمریکا تاکنون نشانی از تلاش برای تغییر برجام یا افزودن پیش شرط‌های جدید برای آن، مطابق با خواست کاخ سفید، بروز نداده است.