امتیاز مثبت
۱
افزايش قيمت بي‌سابقه اوراق وام مسكن / 35میلیونی شدن وام مسکن فرابورسی‌ها را با شوک مواجه کرد
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: 220964
 
مدير روابط‌عمومي شركت فرابورس گفت: تقاضا براي اين اوراق افزايش يافته و با توجه به اينكه مصوبه افزايش تسهيلات مسكن هنوز به بانك مسكن ابلاغ نشده پيش‌بيني مي‌شود به‌دليل افزايش تقاضا در روزهاي آينده اوراق مذكور افزايش قيمت بيشتري را تجربه كند
افزايش قيمت بي‌سابقه اوراق وام مسكن / 35میلیونی شدن وام مسکن فرابورسی‌ها را با شوک مواجه کرد
 

اقتصاد ایران آنلاین: هنوز بخشنامه افزايش وام خريد به بانك مسكن نرسيده و مسئولان اجراي اين طرح درست نمي‌دانند بايد چگونه عمل كنند. اما بازار خريد و فروش اوراق حق تقدم وام خريد مسكن به هم ريخته و صف خريد سنگين براي آن تشكيل شده است. آنگونه كه خبرگزاري ايسنا روز گذشته نوشت قيمت اين اوراق از 38هزار تومان در هفته گذشته به بيش از45 هزار تومان رسيده و درخواست‌ها براي خريد آن افزايش چشمگيري داشته است.

روز گذشته ايسنا خبرداد با تصويب افزايش سقف تسهيلات ساخت و خريد مسكن توسط شوراي پول و اعتبار، قيمت وام مسكن در فرابورس افزايش بي‌سابقه‌اي يافت و بازار اين اوراق داغ شد. بر اين اساس بعد از تصويب افزايش سقف تسهيلات ساخت و خريد مسكن از محل اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن به 350 ميليون ریال، بازار خريد و فروش وام مسكن در فرابورس داغ شده و اين اوراق با هجوم سرمايه‌گذاران براي خريد مواجه شده است.اين در حالي است كه خريداراني كه چنين رويدادي را پيش‌بيني كرده و در گذشته اقدام به خريد اين اوراق كرده بودند اكنون تمايلي به فروش آن ندارند به اين ترتيب اين موضوع موجب شده است تا حجم تقاضا براي اين اوراق شدت يافته و عرضه‌اي در بازار صورت نگيرد.

به اين ترتيب با سنگين‌تر شدن طرف تقاضا از ابتداي هفته تاكنون، قيمت هر‌ برگه اوراق تسهيلات مسكن افزايش يافته و تمام سر رسيدهاي اين اوراق با افزايش 15 درصدي مواجه شده است. اوراق تسهيلات مسكن يا وام مسكن برگه‌هاي 500هزار توماني است كه براي خريد خانه استفاده مي‌شود و با مصوبه جديد شوراي پول و اعتبار خريداران مي‌توانند با خريد 70برگه و ارائه آن به بانك مسكن، وام 35ميليون توماني دريافت كنند. 


اوراق ناياب نشده؛ افزايش قيمت دارد

در همين حال خبرهايي از فرابورس مبني‌بر ناياب شدن اين اوراق مخابره شد كه با واكنش مدير روابط‌عمومي شركت فرابورس مواجه شد. محمد رسول شريفي با بيان اينكه تقاضا براي اوراق گواهي حق‌تقدم افزايش يافته است، به تسنيم گفته: خريد و فروش اين اوراق در فرابورس انجام مي‌شود و حجم معاملات در سطح مناسبي قرار دارد. 

تقاضا براي اين اوراق افزايش يافته است و با توجه به اينكه مصوبه افزايش تسهيلات مسكن هنوز به بانك مسكن ابلاغ نشده پيش‌بيني مي‌شود به دليل افزايش تقاضا در روزهاي آينده اوراق مذكور افزايش قيمت بيشتري را تجربه كند. شريفي تاكيد كرده: عده‌اي اوراق حق تقدم را در اختيار دارند اما آن‌را به اميد افزايش قيمت‌ عرضه نمي‌كنند و اين مسئله باعث افزايش تقاضا شده است. وي با بيان اينكه خريد و فروش اوراق حق تقدم در فرابورس انجام مي‌شود، گفته: همه مي‌توانند اوراق گواهي حق تقدم را براي ساخت، خريد يا تعمير مسكن خريداري كنند و محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد. هم‌اكنون نيز حجم معاملات اين اوراق در فرابورس مناسب است. مدير روابط‌عمومي فرابورس به احتمال حضور دلالان در بازار اوراق حق تقدم اشاره كرده و گفته: قيمت اوراق حق تقدم تسهيلات مسكن در فرابورس شفاف است و پس از ابلاغ مصوبه شوراي پول و اعتبار درخصوص تسهيلات جديد مسكن، عرضه و تقاضا براي اوراق مذكور متناسب خواهد شد. 

وعده چند ماه اخير وزير مسكن دولت يازدهم براي افزايش وام خريد مسكن، سرانجام هفته گذشته محقق شد و شوراي پول و اعتبار كه اكثريت اعضاي آن دولتي هستند، راي به افزايش وام خريد مسكن به 35 ميليون تومان داد.پيش از اين وام خريد مسكن از محل سپرده‌گذاري متقاضيان 18 ميليون تومان و از محل اوراق گواهي حق تقدم 20 ميليون تومان بود. يعني اوراق حق تقدم تنها دو ميليون تومان به وام خريد اضافه مي‌كرد و تنها براي كساني قابل استفاده بود كه از قبل سپرده‌گذاري كرده بودند. در طرح جديد موضوع خيلي فرق كرده و اين اوراق توان افزايش 10 ميليون توماني وام را دارند و ضمن اينكه براي دريافت وام از اين محل نيازي به سپرده‌گذاري وجود ندارد. اين اوراق در اختيار كساني است كه از قبل سپرده‌گذاري كرده‌اند و از طريق فرابورس عرضه مي‌شود.

دولت يازدهم اعتقادي به مسكن مهر نشان نداده و در حوزه توليد نيز طرح جايگزيني ندارد، تمركز خود را بر افزايش وام خريد مسكن قرار داده و در گام اول آن را به 35 ميليون تومان افزايش داد و آنطور كه وزير راه گفته اين رقم دوباره افزايش خواهد يافت.با اين حال، در شرايطي كه شعب بانك مسكن هنوز منتظر ابلاغ بخشنامه مصوبه افزايش وام مسكن هستند، اين تصميم دولت يازدهم بازار مسكن را دچار التهاب كرده است.

پس از تبليغات پرشمار دولتي‌ها در چند روز گذشته درباره جزئيات افزايش وام مسكن و اظهارات آنها درباره امكان بهره‌مندي فوري از وام 35 ميليون توماني با خريد اوراق گواهي حق تقدم، اين اوراق در بازار فرابورس، ناياب شده است. علت آن هم مشخص است، دارندگان اوراق حق تقدم وام مسكن، به اميد افزايش بيشتر تقاضا و رشد قيمت، فعلا از فروش آن دست نگه داشته‌اند. به همين دليل،پيش‌بيني مي‌شود در روزهاي آينده نيز قيمت اوراق افزايش يابد.حق كارمزد اوراق 35 ميليون توماني حدود پنج ميليون تومان و كارمزد اوراق 50 ميليون توماني حدود هشت ميليون تومان است كه اين ارقام پيش از تحويل اوراق از متقاضيان دريافت مي‌شود.