امتیاز مثبت
۰
تشکیل تیم کاری تحریم‌های ایران بین آمریکا و اسراییل
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۸
کد مطلب: 334968
 
هدف اصلی از تشکیل این تیم مشترک، مشاوره دادن به کشورها و شرکت های خارجی برای عدم نقض قوانین تحریمی جدید آمریکا علیه ایران است.

 
ایالات متحده آمریکا و اسراییل یک تیم کاری مشترک برای اطمینان از اعمال حداکثری تحریم‌های ایران تشکیل داده‌اند.

 
به گزارش عصرایران ، روزنامه "هاآرتص" اسراییل با انتشار گزارشی در این باره نوشت تشکیل این تیم کاری مشترک نشانه‌ی تغییر 180 درجه‌ای سیاست‌های واشنگتن نسبت به تهران در دوره "دونالد ترامپ" و همسویی کم‌سابقه آمریکا و اسراییل در این دوره است.

 
بر اساس این گزارش، توافق برای تشکیل این تیم کاری مشترک با تلاش "شای باباد"، مدیر کل وزارت دارایی اسرائیل  و "اران نیتسن"، وابسته اقتصادی اسرائیل در واشنگتن، شکل گرفته است.

 
" شای باباد" و "شائول مریدور"، رئیس بخش بودجۀ وزارت دارایی اسراییل ، پیش از تشکیل این تیم مشترک، بارها برای جلسات مشترکی با همتایان آمریکایی به واشنگتن سفر کرده بودند.

 
هدف از تشکیل این تیم اطمینان از حسن اعمال تحریم‌ها علیه ایران و مشورت دادن به کشورها و شرکت‌های خارجی برای تطبیق دادن خودشان با قوانین تحریمی جدید علیه ایران است که برخی از آنها از مرداد ماه سال جاری و برخی دیگر از آبان ماه امسال به مورد اجرا درخواهند آمد.

 
آمریکا و اسراییل سابقه همکاری مشترکی در اعمال تحریم‌های گذشته آمریکا علیه ایران پیش از انعقاد توافق برجام در تابستان 2015 دارند.

 
ایالات متحده آمریکا در 4 دهه گذشته دو نوع تحریم علیه ایران به مورد اجرا گذاشته که بخشی از آنها تحریم های اولیه و برخی دیگر جزء تحریم های ثانویه محسوب می شوند.

 
در تحریم‌های اولیه ایالات متحده آمریکا شهروندان، شرکت‌ها و نهادهای آمریکایی را از رابطه اقتصادی با ایران منع می‌کند و در تحریم‌های ثانویه این شرکت‌ها و کشورهای خارجی هستند که در صورت برقراری رابطه اقتصادی با ایران، مورد مجازات آمریکا قرار می‌گیرند؛ از جمله مهم‌ترین این مجازات تعیین جریمه‌های مالی و محروم کردن این شرکت‌ها از دسترسی به نظام مالی و اقتصادی آمریکاست.

 
تیم کاری مشترک آمریکا و اسرائیل به دولت‌ها و شرکت‌های خارجی کمک می‌کند تا تحریم‌ها علیه ایران را به اجرا درآورند و آنها را هدایت می‌کند تا حتی به صورت تصادفی و ناخواسته در دام نقض قوانین تحریمی آمریکا نیفتاده و در معرض خطر قرار نگیرند؛ یکی از مهم‌ترین دستور کار این تیم مشترک جلوگیری از فروش محصولات و خدماتی است که می‌تواند در توسعه صنعت انرژی ایران مورد استفاده قرار گیرد.

 
بخش انرژی ایران مهم‌ترین بخشی است که آمریکا و اسراییل می‌کوشند به آن ضربه بزنند تا از درآمدهای ایران به‌طور قابل ملاحظه‌ای بکاهند. پیشتر یک مقام اطلاعاتی سابق اسراییلی در اظهاراتی گفته است حمله سایبری احتمالی بعدی علیه ایران می‌تواند به جای بخش هسته‌ای، صنعت انرژی این کشور را هدف گیرد.