امتیاز مثبت
۰
رشد ۳.۵ درصدی ارزش بازار فرابورس از ابتدای امسال
شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 333491
 
ارزش بازار فرابورس از ابتدای امسال تا کنون ۳.۵ درصد رشد داشته است.
به گزارش تسنیم، معامله‌گران فرابورسی در دومین هفته اردیبهشت امسال شاهد دادوستد 797 میلیون ورقه بهادار به ارزش 8 هزار و 81 میلیارد ریال بودند که در مقایسه با هفته پیشین از افت 6 درصدی حجم در مقابل رشد 9 درصدی ارزش معاملات حکایت دارد.

 
بر این اساس سهامداران به ترتیب در سه بازار اول، دوم و پایه فرابورس به معامله 54، 348 و 371 میلیون سهم به ارزش 97، 697 و 519 میلیارد ریال اقدام کردند که این ارقام نسبت به هفته پیشین نشان از رشد معاملات در بازار اول و افت آن در بازارهای دوم و پایه داشت.

 
این در حالی است که در هفته گذشته که یک روز معاملاتی نیز کمتر داشت، بازار اول رشد 46 و 52 درصدی حجم و ارزش دادوستدها را تجربه کرد و بازارهای دوم و پایه نیز با افت این متغیرها روبه‌رو شدند.

 
در این میان نگاهی به معاملات بازارهای فرابورسی نشان می‌دهد بازار شرکت‌های کوچک و متوسط بهترین عملکرد هفتگی را در مقایسه با سایر بازارها تجربه کرده‌است؛ چراکه با رشد 500 درصدی حجم و ارزش دادوستدها روبه‌رو شد. در این بازار شاهد مبادله 60 هزار سهم به ارزش 240 میلیون ریال بودیم.

 
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز 24 میلیون ورقه میان سرمایه‌گذاران دست به دست شد که ارزش این مبادلات 6 هزار و 768 میلیارد ریال بود. در حالی حجم مبادلات در این بازار با افت 12 درصدی مواجه شد که ارزش آن افزایش 18 درصدی را به ثبت رساند.

 
اوراق بدهی در این بازار در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن بهترین عملکرد معاملاتی را در پایان هفته شاهد بود؛ چراکه این اوراق افزایش مبادلات و ETFها و اوراق تسه افت دادوستدها را تجربه کردند.

 
از سوی دیگر ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به یک‌هزار و 141 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه سرمایه‌گذاری‌ها و فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به میزان 149 و 144 میلیارد ریال حدود 13 درصد از ارزش کل دادوستدها را در اختیار گرفتند و در جایگاه اول و دوم صنایع فرابورسی ایستادند.

 
گروه‌های «محصولات شیمیایی»، «بانک‌ها» و «بیمه» نیز به ترتیب با در اختیار گرفتن 132، 110 و 83 میلیارد ریال از ارزش کل معاملات، در رده‌های سوم تا پنجم ایستادند.

 
این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس ایران هم با 0.3 درصد افت در روز آخر معاملاتی هفته گذشته در ارتفاع یک‌هزار و 57 واحدی ایستاد و ارزش بازار نیز رشد 1.7 درصدی را به ثبت رساند تا بر این اساس این متغیر رشد خود از ابتدای سال را به 3.5 درصد برساند.