امتیاز مثبت
۰
سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی جان گرفت
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب: 343896
 
بر اساس برآوردها، تولید محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ به‌گونه‌ای که ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی در حال حاضر معادل ۶۴ میلیون تن است که تا سال ۱۴۰۰ به ۹۴ میلیون تن خواهد رسید. در این بین نیز مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته که مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی صنعت پتروشیمی ادامه دارد.
به‌گزارش ایسنا، ظرف دو سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی از ۳۱ به ۵۱ میلیون تن و درآمد ارزی این صنعت نیز از ۱۷.۱ به ۲۵ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت که بخشی از این محصول در داخل همین صنعت مصرف می‌شود و ۳۱ میلیون تن در سه شکل پلیمری، شیمیایی و غیر شیمیایی به ارزش ۱۷.۱ میلیارد دلار قابل فروش هستند که ۸.۵ میلیون تن از آن در داخل کشور عرضه می‌شود.

 
ادامه مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی صنعت پتروشیمی ایران

 
در این رابطه حسین علیمراد - مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی - درباره سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی ایران گفت: جذب سرمایه‌های خارجی، تابعی از شرایط بین‌الملل و همکاری‌ها میان ایران و دیگر شرکت‌ها و کشورهای دنیاست.

 
وی افزود: هم‌اکنون روابط ایران با شرکت‌ها و کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی بر اساس برد - برد روند جدید ویژه خود را تجربه می‌کند و این‌گونه نیست که راهبرد منفی یک کشور، روی راهبرد دیگر کشورها اثر مستقیم، همسو و سریع بگذارد.

 
بنا بر اعلام وزارت نفت، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه شرکت‌های خارجی به‌ویژه شرکت‌های آسیایی با در نظر داشتن شرایط و مزیت‌های صنعت پتروشیمی ایران و با وجود همه تبلیغات منفی کنونی پس از خروج ایالات متحده از برجام، همچنان مایل به همکاری هستند.

 
در این راستا دوباره یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران حاضر شده و با انجام مذاکرات لازم، این گروه سرمایه‌گذاری اطمینان داده که به دنبال اجرای پروژه در طرح‌های صنعت پتروشیمی است و حتی درخواست کمک برای تسریع انجام فرآیندهای اجرای پروژه را داشتند. بر این اساس دولت به دنبال آغاز هرچه سریع‌تر این سرمایه‌گذاری است و این کنسرسیوم خود سازوکارهای لازم را برای موانع پیش رو دارد.

 
پافشاری مشتریان خارجی برای محصولات پتروشیمی ایران

 
پیش از این هم مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس تاکید کرده بود که شرایط بین‌المللی کنونی کشور تأثیری بر صادرات محصولات هلدینگ خلیج‌فارس نداشته است و صادرات طبق روال ادامه دارد.

 
رضا عبادزاده با اشاره به اینکه شرایط بین‌المللی کنونی کشور تأثیری بر صادرات شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس نداشته است، گفته بود که عرضه محصولات این شرکت به بازار داخلی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

 
وی با بیان اینکه مشتریان ما یکی از مبانی تحلیلی بازار صادراتی محصولات پتروشیمی هستند، افزود: پافشاری مشتریان خارجی برای امضای قرارداد یک ساله صادراتی در همین شرایط کنونی، خود گواه انجام صادرات محصولات پتروشیمی به‌طور طبیعی است.

 
در مجموع از ۳۱ میلیون تن محصول قابل فروش و ۲۲.۵ میلیون تن محصول پتروشیمی به ارزش ۱۲.۱ میلیارد دلار صادر می‌شود؛ ۱۰۸ هزار نفر در صنعت پتروشیمی اشتغال مستقیم دارند و تقریباً معادل همین عدد اشتغال غیر مستقیم در صنعت پتروشیمی وجود دارد.