امتیاز مثبت
۰
بورس به سوی کانال 115 هزار واحدی پرواز کرد
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب: 335192
 
بورس به سوی کانال 115 هزار واحدی پرواز کرد
 
شاخص بورس امروز (دوشنبه) همزمان با ورود حجم گسترده نقدینگی، سه هزار و 113 پله بالا رفت و در جایگاه 115 هزار و 174 واحدی قرار گرفت.


 ورود نقدینگی جدید به بورس، همچنان با قدرت ادامه دارد و منجر به رشد قابل توجه قیمت ها و شاخص کل شده است.


در معاملات امروز سه میلیارد و 142 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 575 میلیارد ریال در 176 هزار و پنج نوبت دادوستد شد.


بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 951 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 195 واحد بالا رفت.


به گزارش ایرنا، شاخص قیمت (هم وزن) نیز 141 واحد رشد کرد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.


همچنین شاخص آزاد شناور سه هزار و 515 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.


شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 2 هزار و 296 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 6 هزار و 175 واحد رشد کرد.

 
** فلزی ها و پتروشیمی ها در صدر جذابیت


گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 772 میلیون سهم به ارزش سه هزار و 179 میلیارد ریال دادوستد شد.


گروه شیمیایی به ارزش یک هزار و 329 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش یک هزار و چهار میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.


در رده چهارم معاملات امروز، گروه فراورده های نفتی با دادوستدی به ارزش 940 میلیارد ریال قرار گرفت. گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 582 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.


در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فملی (ملی صنایع مس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) با بیشترین تاثیر مثبت، شاخص را بالا کشیدند.

 
** رشد 29 واحدی فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز بیش از 29 واحد رشد کرد و در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 317 واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس، بیش از یک میلیارد و 249 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و 644 میلیارد ریال خرید و فروش شد.


در معاملات امروز، نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و ذوب (ذوب آهن) و بیشترین تاثیر مثبت را بر جای گذاشتند.