امتیاز مثبت
۰
صدای تیک‌آف ایرانسل بلند شد
مجید هدایتی نسب
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب: 246524
 
ایرانسل روی خط استارت، تیک‌آف می‌کشد و بوی تایرهای نسل سومی‌اش به مشام می‌رسد.
نسل سوم ارتباطات و در واقع رسالتی که برای رایتل تعریف شده بود با تمام فراز و نشیب‌هایش رو به پایان می‌رود و فرصتی را در اختیار سایر بازیگران این حوزه قرار می‌دهد تا خودی نشان دهند.

 
بازیگران رقیب رایتل مدت‌هاست که برای تصرف خدمات این نسل و حتی نسل‌های بالاتر در کمین نشسته‌اند اما انحصار و گارانتی اپراتور وابسته به سازمان تأمین اجتماعی، دست و پای آنها را برای عرض اندام بسته است.

 
این ادعا را با سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد تومانی همراه اول در زمینه نسل چهارم ارتباطات که یک گام جلوتر از خدماتی است که رایتل می‌دهد، می‌توان تصدیق کرد.

 
ایرانسل هم رقیب سرسخت دیگری است که تجهیزات نسل سوم ارتباطی را وارد و نصب کرده و هم دوش همراه اول، روی خط استارت قرار گرفته و آماده سبز شدن چراغ شروع مسابقه است.

 
با توجه به اینکه رایتل طی چندین سال فعالیت خود و علی‌رغم انحصارش در عرصه 3G نتوانسته به سهم شایسته‌ای از بازار ارتباطاتی کشور برسد، پیش‌بینی می‌شود که با برداشته شدن محدودیت در عرضه خدمات این نسل به سرعت جایگاهش را به اپراتورهای رقیب واگذار کند.

 
البته چنین موضوعی با توجه به زیرساخت‌های قوی، کامل و سبقه طولانی‌تر همراه اول و ایرانسل در حیات ارتباطی کشور چندان دور از ذهن نیست و از همین جهت انحصار برای اپراتور نسل سوم در نظر گرفته شد تا حداقل بازار تثبیت شده‌ای را برای خود به دست آورد.

 
سالگرد تحلیف ریاست جمهوری یازدهم طبق گفته وزیر ارتباطات نقطه‌ای برای آغاز خدمات این نسل توسط اپراتوری دیگر البته به شکل پایلوت خواهد بود.

 
این اپراتور که قرار است 3G را برای اولین بار در شبکه خود به تعداد مشخصی از کاربرانش ارائه دهد تا در صورت مساعد بودن شرایط، پروانه‌ رسمی را از اول شهریور ماه پیش و رو دریافت کند، ظاهرا اپراتور دوم ارتباطی است.

 
وزیر ارتباطات بارها بر سیاست ارائه خدمات با کیفیت بهتر و تعرفه معقول‌تر تأکید داشته و دو بار از ایرانسل بابت کاهش تعرفه‌های ارتباطی‌اش تشکر و قدردانی کرده است.

 
البته وی انتقادی را هم از همراه اول با توجه به افزایش تعرفه‌های مکالماتی داشت و عنوان کرد که افزایش نرخ مکالمات همراه اول هرچند قانونی و در راستای مصوبات کمیسیوت تنظیم مقررات ارتباطات بوده اما باعث فشار به مردم و نهایتا اعتراض و فشار به من شده است.

 
در افتتاح فاز نهایی رومینگ ملی هم وزیر ارتباطات به شکلی سربسته خبر از نارضایتی اپراتوری خاص با اجرای ترابردپذیری شماره‌های موبایل که یکی از پیش شرایط حصول پروانه نسل سوم ارتباطی است، داد و گفت: این موضوع جزو پیش شرایط ماست و به هیچ عنوان از آن کوتاه نمی‌آییم.

 
اتفاقا در همان مراسم مسئولان همراه اولی حضور نداشتند و دیدگاه‌ها ناخودآگاه معطوف به این اپراتور شد.

 
پیش از این و با روی کار آمدن دولت یازدهم نیز شاهد برخی رفتارهای نه چندان خوشایند بین اپراتور اول ارتباطی و وزارت ارتباطات بودیم که نهایتا مخابراتی‌ها کوتاه آمدند و با اصرار بر اصل احترام خود را هم‌سو با عقاید دولت کردند.

 
انتقادات اخیر هم از گران شدن مکالمات همراه اول کافی بود تا مشخص شود چه اپراتوری زودتر از دیگری به پایلوت نسل سوم دست پیدا می‌کند.

 
ایرانسل در چند ماه گذشته نیز در برخی مناطق با اختلالاتی روبرو بود که کارشناسان چنین موضوعی را ناشی از تست تجهیزات ارتباطی نسل جدید (3g) عنوان کردند.

 
این اپراتور در صفحه اینستاگرام خود نیز تصویری را منتشر کرده و در آن می‌توان آرم 3G و ایرانسل را مشاهده کرد که درحال تست پهنای باند خود است.

 
حال ایرانسل روی خط استارت، تیک‌آف (به هرز گردی چرخ‌های خودرو قبل از شروع حرکت تیک‌آف گویند که در ابتدا با صدای جیغ لاستیک‌ها و بعد دود برخاسته شده از لاستیک‌ها همراه است) می‌کشد و بوی تایرهای نسل سومی‌اش به مشام می‌رسد.

 
با حرکت پرچم و صدور مجوز برای حرکت، دومین اپراتور ارتباطی با شتاب 3G مانور عملیاتی‌اش را آغاز و مشترکان خود در مناطق تحت تست را سوار بر شبکه نسل جدید می‌کند.