امتیاز مثبت
۰
قصد مسافرت خارج ازکشور دارید بخوانید + قیمت تورهای خارجی
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب: 224023
 
بیش از ۴۵روز تا پایان سال و آغازنوروز ۹۳باقی مانده،به سنت هر سال معمولا ایرانیان ازنیمه بهمن ماه برای انجام سفرهای نوروزی برنامه ریزی و نسبت به رزرو بلیت اقدام می کنند.
کافی است سری به سایت ها و دفاتر آژانس های مسافرتی بزنید تا شما نیز در اثر دیدن و شنیدن قیمت ها و هزینه های سفر دچار شوک شوید.

در یکی دو سال گذشته و با افزایش نرخ دلار و ارز سفر رفتن آن هم از نوع خارجی اش جزوکارهای لوکس به شمار می آید.

به گزارش اقتصادپرس، روند افزایش نرخ ارز از آبان ماه۹۱ آغاز شد ودلار با نرخ ۱۹۰۰تومان در بازار آزاد سیر صعودی خود را آغاز کرد و حتی در آستانه ۵هزار تومان شدن نیزقرار گرفت.

تبعات چنین وضعیتی در تمام بخش های کشور تاثیر گذار شد و شرایطی را به وجود آورد تا خانواده ها برای مدیریت بهتر امور اقتصادی خود،برخی ازخدمات، کالاها و امور تفریحی را ازبرنامه خانواده حذف کنند؛ یکی ازمهمترین مواردی که تقریبا در اولویت حذف ایرانیان برای کاهش هزینه ها قرار گرفت، سفر به عنوان فعالیتی پرهزینه بود.

بررسی آمارها نشان می دهد در چند سال اخیر انجام سفرهای خارجی حتی به کشورهایی مانند ترکیه ،ارمنستان، آذربایجان و... به شکل چشمگیری کاهش داشته است.

در این میان بازار سفرهای داخلی برای مقطعی کوتاه داغ شد و مردم ترجیح دادند به جای صرف هزینه های بالا به دلیل افزایش نرخ ارز، سفر به شهرهای کشور را دربرنامه های تفریحی خود بگنجانند.افزایش نرخ ارز نه تنها در کاهش سفرهای تفریحی بلکه درانجام سفرهای تجاری و تحصیلی نیزتاثیرات فراوانی داشت و در این میان همسوبا بالا رفتن نرخ ارز قیمت بلیت هواپیما نیزافزایش یافت.

درچند سال گذشته به دلیل مسائل اقتصادی و کاهش تمایل و توان مردم برای سفر به خارج ازکشور،بسیاری ازدفاتر یا نیروهای خود را کاهش داده و یا به کل تعطیل شده اند.

در طول چند دههه گذشته کشورهایی مانند ترکیه ،امارات (دبی)، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، هندوستان، بلغارستان، مالزی، سنگاپور،اندونزی، تونس ، انگلستان، آفریقای جنوبی،برزیل، آرژانتین به ترتیب بیشترین مسافر را از ایران داشته اند .

بررسی هزینه های تعیین شده برای تورهای مسافرتی نوروز۹۳ نشان می دهد سفربه سایر کشورها هزینه ای بین یک میلیون و۳۰۰ هزار تومان تا بیش از ۱۷ میلیون تومان دربردارد که تقریبا ازعهده بیشتر هموطنان خارج است.

برای نمونه در نظر بگیرید اگر یک خانواده با میانگین ۴نفر عضو در نظر داشته باشد برای تعطیلات نوروز به خارج ازکشور سفر کند باید هزینه ای بین ۵میلیون و ۲۰۰هزار تومان تا حدود ۷۰میلیون تومان صرف کند .