امتیاز مثبت
۰
عملکرد گروه‌های پیشرو در تالار شیشه‌ای:
بورس نیمه دوم سال به چه سمتی می‌رود؟
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب: 262003
 
نیمه اول امسال با فراز و فرودهای زیادی گذشت؛ قیمت سهام شرکت‌ها ریزش کرد و سهامداران را از تالار شیشه‌ای فراری داد به همین دلیل سوال اصلی سهامداران این است که بورس در نیمه دوم سال چگونه خواهد بود و چه شرکت‌هایی برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟
بورس نیمه دوم سال به چه سمتی می‌رود؟
 
 نیمه اول امسال با فراز و فرودهای زیادی گذشت؛ قیمت سهام شرکت‌ها ریزش کرد و سهامداران را از تالار شیشه‌ای فراری داد به همین دلیل سوال اصلی سهامداران این است که بورس در نیمه دوم سال چگونه خواهد بود و چه شرکت‌هایی برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

 بورس اوراق بهادار تهران نیمه اول امسال را با فراز و فرودهای زیادی سپری کرد، با ابهام‌های زیادی مواجه شد و شش ماه را در حالت انتظار و احتیاط گذراند و در آخر هم زیان 9 درصدی را نصیب سهامداران خود کرد اما اکنون نیمه دوم سال آغاز شده و سهامداران مدام از یکدیگر سوال می‌کنند که در نیمه دوم سال چه اتفاقی می‌افتد؟ قیمت‌ها رشد می‌کنند؟ چه سهمی بخرند که زیانشان جبران شود و آیا اصلا در بورس بمانند یا به دنبال سرمایه‌گذاری بهتری روند؟ گرچه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران از تحلیل وضعیت بورس حتی در دو هفته آینده هم عاجز هستند و نمی‌توانند تحلیل دقیقی از آینده ارایه دهند اما اکثریت قریب به اتفاق فعالان بازار می‌دانند که بورس در شرایط فعلی بیش از هر چیز در انتظار اخبار خوش سیاسی بوده و به محرک‌های جدیدی نیاز دارد.

به گزارش ایسنا، این روند در حالی ادامه دارد که در اولین ماه پاییز سرمایه‌گذاران با دو تحول مهم مواجه می‌شوند که به‌طور مستقیم روی تصمیم‌گیری‌های آنها اثرگذار است؛ آغاز دور جدید مذاکرات 1+5 و انتشار گزارش‌ شش ماهه شرکت‌های بورسی که بدیهی است این عوامل می‌تواند شرایط جدیدی را برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران فراهم کند. اما به غیر از نتیجه مذاکرات هسته‌ای که برای بورس بسیار حیاتی و مهم است و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده آن ارایه داد، گزارش شش ماهه شرکت‌ها حایز اهمیت بوده و چشم میلیون‌ها سهامدار را به سمت خود جلب کرده است، چون نحوه ارایه این گزارش‌ها در چگونگی تصمیم سهامداران مهم بوده و آینده شش ماه دوم تالار شیشه‌ای را رقم می‌زند. این در حالی است که تاکنون گزارش شرکت‌ها به سامانه کدال ارسال نشده و تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها اطلاعات خود را انتشار داده‌اند و مابقی نیز تا پایان مهر ماه گزارش خود را منتشر می‌کنند اما همین تعداد اندک نیز می‌تواند چشم‌انداز کلی از وضعیت گزارش سایر شرکت‌ها را نمایان کند.

فولادی‌ها
درخصوص شرکت‌های فلزی و فولادی که از شرکت‌های مطرح بازار هستند اغلب کارشناسان و تحلیلگران معتقدند این شرکت‌ها به دلیل کاهش طرح‌های عمرانی دولت و نبود منابع مالی بازار فلزات در رکود بی‌سابقه‌ای فرو رفته‌اند و اکثر کارخانجات فلزی و فولادی در رکود به سر می‌برند بنابراین نمی‌توان انتظار ارایه گزارش‌های مثبت را در گزارش شش ماهه این شرکت‌ها داشت. شاهد این مدعا انتشار گزارش جدید فولاد خوزستان است زیرا گزارش عملکرد تولید و فروش شرکت فولاد خوزستان افت 19درصدی حجم فروش را در کنار تنزل هفت درصدی قیمت‌های فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. در سویی دیگر، در گروه معدنی هم کاهش شدید قیمت جهانی مواد معدنی از جمله سنگ‌آهن به رکود بیشتر این صنعت منجر شده است تا جایی که اکنون شرکت‌های مطرح معدنی در بازار مدت‌هاست که روند نزولی را تجربه می‌کنند. افزون‌بر این، به گفته کارشناسان به نظر نمی‌رسد شرکت‌های معدنی نیز تا پایان سال بتوانند به مفروضات بودجه‌ای خود دست پیدا کنند، در این راستا چادرملو در جدیدترین گزارش خود از افت 24 درصدی حجم فروش با وجود ثبات میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد که این دو گزارش شاید بیانگر این باشد که در بخش فولادی و سنگ‌آهنی گزارش‌های شش ماهه چندان مثبتی ارایه نشود.

پتروشیمی‌ها
اما در صنعت پتروشیمی وضعیت به گونه دیگری است چون پتروشیمی فن‌آوران در گزارش جدید خود اعلام کرده است که حجم تولید در مقایسه با سال گذشته بیش از 13 درصد افزایش یافته و میزان فروش این شرکت در حال افزایش است که این موضوع می‌تواند حاکی از بهتر شدن شرایط در صنعت پتروشیمی باشد. در این میان صنعت دارو که از صنایع پرطرفدار بورسی در ماه‌های اخیر بوده و با وجود رکود حاکم در بورس توانسته است، رشد حدود 10 درصدی را تجربه کند، سهامداران خود را غافلگیر کرد به طوری که گزارش این گروه بدون اتفاق خاصی منتشر شد و واکنش منفی سهامداران را به دنبال داشت. بر این اساس «البرز دارو» در گزارش جدید خود تغییر قابل توجهی را نسبت به سال گذشته ارایه نکرد در نتیجه با واکنش منفی بازار و افت قابل توجه قیمت مواجه شد؛ انتشار این گزارش نشان داد که بیشتر جو خوشبینی در فضای این گروه حاکم بوده است.

خودرویی‌ها
این در حالی است که هنوز گزارشی از وضعیت شرکت‌های سیمانی به بازار منتشر نشده است اما تحلیلگران معتقدند که باوجود بی‌تحرکی شرکت‌های سیمانی از ابتدای سال تاکنون برخی از تک‌سهم‌های سیمانی با تعدیل مثبت در گزارش شش ماهه خود مواجه می‌شوند. در سویی دیگر، در گروه خودرو نیز باوجود دعواهای زیادی که بر سر قیمت وجود دارد، رشد تولید در اغلب شرکت‌های خودروسازی مشاهده می‌شود. بر این اساس بیشتر کارشناسان معتقدند که شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی با تعدیل مثبت در گزارش‌های شش ماهه خود مواجه می‌شوند.
 
   ادامه ریزش بورس‌های جهانی
 
نگرانی‌های موجود از وضع اقتصاد جهانی باعث شد شاخص سهام در بازارهای بورس آمریکا بار دیگر روندی نزولی را طی کنند. به گزارش واحد مرکزی خبر، متوسط شاخص صنعتی در بازار داوجونز با کاهش 48/14 واحد یعنی 09/0 درصد کاهش به 16644 واحد و شاخص S&P با 62/4 واحد یا 24/0 درصد کاهش به 10923 واحد رسید. ارزش سهام همچنین در بازار نزدک با کاهش 23/33 واحدی معادل 76/0 درصد افت به 4345 واحد رسید. این در حالی است که روز پنجشنبه بورس S&P بیشترین سقوط ارزش سهام در یک روز را در شش ماه اخیر ثبت کرد که نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی و تاثیر آن بر شرکت‌های خصوصی علت این عامل ذکر شده است. در سویی دیگر، اقتصاد آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا نیز روندی نزولی داشت و مقامات بانک مرکزی آمریکا نیز اعلام کردند انتظار سرمایه‌گذاران برای افزایش نرخ سود از سوی این بانک انتظاری غیرواقعبینانه است. افزون‌بر این، شاخص‌های کانادا دومین روز کاهش را به ثبت رساندند در حالی که بازارهای جهانی یک دست در مسیر نزولی قرار گرفتند. به گزارش سنا، افت قیمت نفت و فلزات اساسی خبر خوش افزایش تعداد مشاغل را پوشش داد و موجب افت شاخص‌ها در بازارهای جهانی شد.

این در حالی است که قیمت سهام شرکتCalfrac Well  با افت 4/8 درصدی رو به رو شد و شرکت Trican Well کاهش شش درصدی قیمت سهام را شاهد شد در حالی که قیمت سهام شرکت‌های انرژی نیز برای هشتمین روز متوالی با روند منفی مواجه شد. علاوه بر این، شاخصTSX کانادا افت 6/1 درصدی را از آن خود کرد و بیشترین میزان کاهش را نسبت به سال 2013 به ثبت رساند. در این بین، نرخ بیکاری در کانادا با افت 8/6 درصدی رو به رو شده است در حالی که این کشور توانسته 74 هزار شغل جدید برای افراد بیکار خود فراهم کند. همچنین در آخرین روز بازار این کشور به طور تقریبی سهام 10 صنعت بازار با افت همراه بوده است.
 
  
20 صندوق بازارگردانی در بورس

 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی اختصاصی به منظور افزایش نقدشوندگی سهام و تحدید دامنه نوسان قیمتی راه‌اندازی می‌شوند و در حال حاضر نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی بانک اقتصاد نوین، بانک پارسیان و سپهر صادرات از جمله مجموعه‌هایی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند. مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با بیان این مطلب در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اظهار داشت: صندوق‌های یادشده عملیات بازارگردانی سهام شرکت‌های اصلی و زیرمجموعه‌های آنها را بر عهده گرفته‌اند و در حال فعالیت هستند.

علاوه بر این، از 28 خردادماه امسال تاکنون موافقت اصولی تاسیس 20 صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی صادر شده که برخی از آنها فعالیت بازارگردانی روی سهام مجموعه‌های مورد نظر خود را همزمان با طی کردن مراحل قانونی تاسیس صندوق آغاز کرده‌اند. ایوب باقرتبار خاطرنشان کرد: وجود بازار گردان در بورس یکی از اصلی‌ترین نیازهای این بازار است که به دلیل شرایط حاکم بر کلیت بازار سرمایه مقرر شد تا این امر از طریق برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام پذیرد تا به این ترتیب سهامداران عمده و نهادهای مالی بتوانند به عنوان موسس و مدیر صندوق فعالیت کنند و قابلیت نقدشوندگی سهام حفظ شود. برهمین اساس، در پی تمایل برخی از شرکت‌ها و نهادهای مالی مطرح بورسی برای فعالیت در این زمینه صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی تاسیس شد تا حمایت نظام‌مند و مناسب از سهام شرکت‌های مورد نظر آنها صورت گیرد.

وی به مزایای راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردان اشاره کرد و ابراز داشت: این صندوق‌ها می‌توانند به طور مستقیم و آنلاین به معاملات سهام در بورس بپردازند که این امر موجب کاهش قابل توجه هزینه معاملات آنها می‌شود و مهم‌ترین مزیت صندوق‌ها به شمار می‌رود. این مقام مسوول درخصوص تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک جدید نیز گفت: اگرچه قیمت سهام اکثر شرکت‌های بورسی طی ماه‌های اخیر با افت همراه بوده و سهامداران متحمل زیان‌های قابل توجه شدند اما می‌توان گفت همچنان تقاضا برای تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد به‌گونه‌ای که در حال حاضر بیش از 20 شرکت کارگزاری متقاضی تاسیس این صندوق‌ها هستند.

بازدهی نامناسب صندوق‌ها
مدیر نظارت نهادهای مالی سازمان بورس درخصوص عملکرد نامناسب صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک طی ماه‌های اخیر اظهار داشت: بازدهی نامناسب این صندوق‌ها متاثر از حاکمیت روند نزولی بر بازار سرمایه بوده، حال آنکه با مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با میزان افت قیمت سهام شرکت‌های بورسی طی ماه‌های اخیر می‌توان گفت میزان زیان تحمیلی بر سهامداران مجموعه‌های بورسی بیش از بازدهی منفی محقق شده توسط این صندوق‌ها بوده است.

باقرتبار به عدم کاهش قابل توجه تعداد سرمایه‌گذاری‌ها و دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک طی یک‌سال اخیر اشاره کرد و گفت: تعداد سرمایه‌گذاری‌ها در صندوق طی مدت یادشده کماکان حدود یکصد هزار سرمایه‌گذار است و ارزش دارایی‌های تحت مدیریت آنها با کاهش اندکی چهار هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود.

برهمین اساس می‌توان گفت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس از طریق این صندوق‌ها همچنان تداوم دارد و ممکن است تنها نحوه سرمایه‌گذاری آنها از سهام به درآمد ثابت تغییر یافته باشد. وی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله اشاره کرد و ابراز داشت: این صندوق‌ها طی سال گذشته شروع به فعالیت کردند و بازارگردان به عنوان رکن ضامن نقدشوندگی در صندوق‌های ETF تعیین شده و شرکت‌های تامین سرمایه نقش بازارگردان را در آنها ایفا کردند. به‌گونه‌ای که از زمان آغاز فعالیت تاکنون با توجه به شرایط کلی بازار سهام با استقبال مناسبی مواجه شدند.