امتیاز مثبت
۰
بازار مسکن حرکت به سوی رونق دارد
حامد مظاهریان
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 330007
 
اکنون گزارش‌های حاصله حکایت از آن دارد که بازار مسکن روند بهبود را طی می‌کند و معاملات در این بخش رشد قابل توجهی دارد.
بازار مسکن حرکت به سوی رونق دارد
 
البته برای مشخص شدن روند بازار مسکن نیازمند سنجش فاکتورها و شاخص‌های مختلف هستیم، اما اگر تعداد مبایعه ‌نامه‌ها، حجم معاملات و رشد قیمت مسکن را سنجش رونق بازار مسکن قرار دهیم آمار حکایت از روندی روبه رشد و حرکت به سوی رونق دارد.


مسکن نقش بسیار پررنگ و با اهمیتی را در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کند. کارکرد خانه تنها در سرپناه بودن خلاصه نمی شود بلکه در فرهنگ ایرانی خانه به منزله پایه ای استوار برای امنیت و عاطفی و اقتصادی محسوب شده که می‌تواند فرد و خانواده را در برابر آسیب‎های جسمی‎ روحی مصون بدارد.


در قانون اساسی نیز به اهمیت آن تاکید شده تا جایی که اصل 31 قانون اساسی جمهوری اسلامی ‏‎ایران، دسترسی به مسکن مناسب را حق هر خانواده ایرانی دانسته است.


متاسفانه در سال های اخیر به دلیل شرایط مختلف اقتصادی و سیاسی که در یادداشتی جداگانه به آن خواهم پرداخت، مسکن با رکودی بی‌سابقه روبه‌رو شد و یکی از دغدغه‌های ما در وزارت راه و شهرسازی بازگرداندن رونق مصرفی و نه سفته بازانه به بازار مسکن بود.


اکنون گزارش‌های حاصله حکایت از آن دارد که بازار مسکن روند بهبود را طی می‌کند و آمارها حکایت از روندی روبه رشد و حرکت به سوی رونق دارد.


بررسی اطلاعات بازار مسکن حاکی از آن است که در پایان دی ماه سال جاری قیمت و معاملات مسکن همچون ماه قبل دارای رشد نسبتا قابل توجهی است.


طی 10 ماه ابتدای سال 1396 تعداد معاملات، 7.1 درصد نسبت به ماه قبل و 12.8 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است. با توجه به افزایش حجم تقاضای مسکن در بازار، قیمت‌های معاملاتی هم از رشد نسبی برخوردار بوده است.

در شهر تهران قیمت یک متر مربع آپارتمان در دی‌ماه امسال نسبت به ماه قبل 3 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 15 درصد رشد داشته است. متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان معامله شده در این شهر، معادل 51.5 میلیون ریال بوده است که نسبت به ماه قبل 3 و نسبت به دی ماه سال قبل 15 درصد رشد داشته است.


از سوی دیگر در شهر تهران در دی ماه 1396، تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی به بیش از 19 هزار واحد رسید که نسبت به ماه قبل 4.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 12/8 درصد افزایش داشته است.


امیدوارم تلاطم بازارهای موازی همچون ارز و طلا و همچنین تحولات منطقه و جهان به گونه ای رقم نخورد که حرکت منطقی و رشد آرام بازار مسکن تحت تاثیر قرار گیرد.

منبع:ایرنا