امتیاز مثبت
۰
غول معدنی ایران تله‌کابین‌ساز می‌شود؟!
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب: 160863
 
مدیرعامل صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس در حالی از واگذاری پروژه ساخت تله‌کابین کلیبر به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) خبر داده که به نظر نمی‌رسد اجرای این پروژه تفریحی و گردشگری ارتباطی با فلسفه کاری ایمیدرو داشته باشد.

به گزارش ایسنا محمد اسفندیار، مدیرعامل صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس به تازگی طی اظهاراتی اعلام کرد که اجرای طرح تله‌کابین کلیبر توسط این صندوق منتفی شده وبا پیگیری‌های مستمر موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران، هیئت محترم وزیران اخیرا مصوب کردند که تله‌کابین کیلبر به ایمیدرو واگذار شود.

به گفته محمد اسفندیار، موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران از این سرمایه‌گذاری خارج شده و هزینه‌های صورت گرفته نیز پس از دریافت از ایمیدرو در زنجیره صنعت مس سرمایه‌گذاری می‌شود.

پیشتر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اجرای پروژه تفریحی و گردشگری تله‌کابین کلیبر گفته بود که این تله‌کابین پس از بهره‌برداری بزرگترین تله‌کابین کشور خواهد بود.

به گفته فتحی‌پور مجموعه کلیبر از بخش‌های متنوعی مانند مجموعه تله‌کابین گردشگری، مجموعه رستوران‌های سنتی و مدرن، مجموعه تفریحی و شهربازی، مجموعه خدمات عمومی و تجاری و فضاهای عمومی تشکیل شده است که در فازهای مجزا و زمان‌بندی‌های تعیین شده، اجرا خواهند شد.

در همین حال یک مقام مسئول در ایمیدرو در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که ایمیدرو تاکنون تله‌کابین‌هایی را در برخی معادن مانند انگوران برای حمل مواد معدنی احداث کرده است، گفت: البته اطلاعی از احداث تله‌کابین برای مصارف گردشگری ندارم و اصولا ایمیدرو نمی‌تواند در چنین پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کند.

حضور ایمیدرو در پروژه ساخت تله‌کابین یادآور حضور برخی شرکت‌های صنعتی در حوزه‌های غیرمرتبط است. از جمله می‌توان به واردات برنج و شکر توسط یکی از خودروسازان کشور اشاره کرد که چند سال قبل جنجال زیادی را در رسانه‌ها ایجاد کرد.

از سوی دیگر با توجه به این‌که رئیس جدید ایمیدرو از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ایمیدرو آمده است به نظر می‌رسد واگذاری پروژه تله‌کابین کلیبر به ایمیدرو بی‌ارتباط با این پیشینه رئیس جدید این سازمان نباشد.

شهرستان کلیبر در ۱۴۸ کیلومتری شمال‌شرقی تبریز و ۴۵ کیلومتری اهر قرار گرفته است، این منطقه تحت تاثیر آب‌ وهوای خزری است و اغلب اوقات کوهستان‌های مرتفع آن را مه غلیظی می‌پوشاند. قرار است پروژه تله‌کابین کلیبر به عنوان مکمل فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی منطقه به عنوان طولانی‌ترین خط تله‌کابین کشور به طول پنج کیلومتر و اختلاف ارتفاع ۱۰۰۰ احداث شود.