امتیاز مثبت
۰
آغاز بهاری بازار سرمایه در نخستین روز کاری سال 97
يکشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 332321
 
آغاز بهاری بازار سرمایه در نخستین روز کاری سال 97
 
بازار سرمایه در نخستین روز کاری سال 97 با رشد همه هفت شاخص اصلی بورس همراه بود و شاخص کل با رشد 135 واحدی به رقم 96 هزار و 425 رسید.

 
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، در داد و ستدهای نخستین روز معاملاتی سال جدید شاخص کل بورس با رشد 135 واحدی به کار خود پایان داد و شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 81 واحد و 365 واحد صعودی شدند.


امروز سرمایه گذاران بورسی بیش از 314 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 601 میلیارد ریال بود و در 29 هزار نوبت معاملاتی انجام شد.

نمادهای بانک صادرات، پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، آسان پرداخت پرشین، نفت تهران و پتروشیمی جم امروز با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد این متغیر را رقم زدند و این در حالی بود که ملی مس امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کرد.

برترین گروه های صنعتی امروز گروه های خودرو، فلزات اساسی و بانک ها بودند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای تکنوتار، بانک صادرات، پاکسان، لیزینگ خودرو غدیر، فراورده های نسوز پارس، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس و معادن منگنز ایران بود.

در مقابل نمادهای ایران خودرو دیزل، کنترل خوردگی تکین کو، تولید محور خودرو، پگاه آذربایجان غربی، قطعات اتومبیل ایران و سایپا دیزل با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

سرمایه گذاران بورسی امروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، حق تقدم سرمایه گذاری نیرو، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری شیراز بیشترین تقاضا و سنگین ترین صف های خرید را داشتند.

در مقابل نمادهای سهام بانک پارسیان، اوراق صکوک گل گهر، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری تهران با بیشترین عرضه ها و طولانی ترین صف های فروش به کار خود پایان دادند.

در پایان معاملات نخستین روز کاری سال جدید بانک صادرات با معامله 46 میلیون حجمی بیشترین حجم معاملات و ایران خودرو دیزل با معامله بلوکی 80 میلیاردریالی بیشترین ارزش معاملات را داشتند.