امتیاز مثبت
۱
مجلس تصویب کرد:
معافیت درآمد تا یک میلیون و 150 هزار تومان از مالیات
يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب: 284929
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس مصوبه تلفیق حقوق و دستمزد بخش دولتی و غیردولتی در سال تا سقف ۱۳۸ میلیون ریال در سال آینده از مالیات معاف است.
معافیت درآمد تا یک میلیون و 150 هزار تومان از مالیات
 
اقتصاد ایران آنلاین- محمد مهدی مفتح در نشست خبری کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به بند الف تبصره 9 لایحه بودجه اظهار داشت: براساس این بند، سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد بخش دولتی و غیردولتی در سال آینده تعیین شد.

طبق ماده 52 برنامه پنجم، سقف مالیاتی حقوق و دستمزد در بودجه سنواتی تعیین می‌شود و بر این اساس حقوق و دستمزد تا سقف 138 میلیون ریال در سال از مالیات معاف‌اند و مازاد آن تا 7 برابر حداقل حقوق با نرخ 10 درصد محاسبه می‌شود.
 
وی گفت: کمیسیون تلفیق نیز بخشی به این موضوع اضافه کرده و مازاد مابقی آن را با نرخ 20 درصد محاسبه خواهد کرد که این موضوع به عدالت نزدیک‌تر است.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه مشترکان آب شهری علاوه بر دریافت آب‌بهاء به اضافه هر متر مکعب آب مصرفی 150 ریال پرداخت برای تأمین آب شرب روستاها پرداخت خواهند کرد.
 
وی به دیگر مصوبه کمیسیون اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو موظف است به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی 30 ریال عوارض از مشترکان شهری، باغ‌شهرها و خانه‌باغ‌ها (ویلاها) به منظور توسعه برق روستایی دریافت کند.
 
به گفته مفتح، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است در بودجه سازمان مناطق آزاد و ویژه نظارت کند و همچنین بودجه سال 95 این سازمان را در لایحه بیاورد. اکنون دولت بودجه این سازمان را نیاورده و نظارتی نیز ندارد.
 
وی تأکید کرد: بر اساس مصوبه تلفیق در لایحه بودجه بندی در بخش مالیات‌ها اضافه شده و شرکت‌های تابعه آستان‌های مقدس (قدس رضوی ، حضرت معصومه (س) و شاهچراغ) و قرارگاه‌های سازندگی موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی و تسلیم حساب سود و زیان خود طبق قانون مالیات‌های مستقیم هستند و باید مالیات بپردازند.
 
مفتح تأکید کرد: شرکت‌های تابعه آستان قدس رضوی مالیات خود را در ردیف جمعی خرجی برای هزینه‌های آستان پرداخت می‌کنند.
 
به گزارش فارس، سخنگوی کمیسیون تلفیق از دیگر مصوبات را مربوط به پروژه‌های عمرانی دانست و گفت: مقرر شد، مانده وجود مصرف نشده اعتبارات عمرانی پروژه‌های نیمه تمام تا زمان اتمام طرح به سال مالی بعدی منتقل شود، زیرا قبلاً ردیف اعتباری به خزانه واریز می‌شده است.
 
همچنین در مصوبه دیگر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی موظف هستند، به ازای هر پیامک 10 ریال از استفاده کنندگان دریافت کنند که مصارف آن به پیشنهاد کمیسیون بهداشت و درمان در حوزه بهداشت و درمان خواهد بود.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بیان داشت: مباحث درآمدی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و در حال حاضر موضوع قیمت نفت، ارز و هدفمندی یارانه در دستور کار است.