امتیاز مثبت
۱
كارشناسان و نمايندگان مجلس سخنان احمدي‌نژاد درباره كارنامه اشتغال دولت را بررسي كردند
۶ ميليون شغل ايجاد شده كجاست؟
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 150729
 
رئيس‌جمهور اعلام كرد كه شرايط اقتصادي كشور بسيار خوب است، بله هست اما در سطح كلان؛ رشد اقتصادي ما ۵/۵ درصد است اما در برنامه ۸ درصد است. بنابراين رئيس‌جمهور ديدگاه خودش را بيان مي‌كند و كلان قضيه را مي‌گويد، اما نسبت به خودمان كه بايد ۸ درصد رشد داشته باشيم، كم است
۶ ميليون شغل ايجاد شده كجاست؟
 
اقتصادایران آنلاین-نويد نماينده:رئيس‌جمهور كشورمان شنبه‌شب در گفت‌وگوي تلويزيوني خود عنوان كرد كه دولت در طول هفت سال موفق به ايجاد ۶ ميليون شغل شده‌است. اين يعني دولت نهم و دهم در هر سال نزديك به يك ميليون شغل در كشور ايجاد كرده‌است. اين ميزان شغل ايجاد شده اما با آمارهايي كه از نرخ بيكاري منتشر مي‌شود آنقدرها همخوان نيست. زيرا اكنون براساس گزارشات مركز آمار، نرخ بيكاري كشور ۱۳ درصد است و همين ميزان بيكاري نشان‌دهنده دقيق نبودن آماري‌است كه از سوي رئيس‌جمهور اعلام شد.

آمار بيكاري ۱۳‌درصدي و همچنين ايجاد ۶ ميليون شغل در حالي عنوان مي‌شود كه محمود احمدي‌نژاد در چند نوبت وعده ريشه‌كن شدن بيكاري را در كشور داده‌بود. او در سال ۸۴ اعلام كرد كه مشكل بيكاري كشور در سال ۸۷ ريشه‌كن خواهد شد. جالب اينجاست كه او در سال ۸۵ و تاريخ ريشه‌كن شدن بيكاري را به سال ۸۸ انتقال داد. با اين وجود در طول اين سال‌ها نه‌تنها نرخ بيكاري كاهش پيدا نكرد بلكه عوامل مختلف دست به دست هم دادند تا به بيكاران كشور افزوده‌ شود. حال با اين ۶ ميليون شغلي كه رئيس‌جمهور خبر آن را داده بايد ديد چرا وضعيت اشتغال در كشور شكننده‌است و آيا كارشناسان و نمايندگان مجلس اين ميزان شغل ايجاد شده را مي‌پذيرند يا خير؟!

اين اعداد و ارقام اسمي‌است

اگر مركز آمار ايران و ديگر گزارشات منابع آماري خبر از بيكاري ۱۳ درصدي كشور نداده بودند شايد حرف محمود احمدي‌نژاد ساده‌تر به ذهن مي‌نشست. حال با اين آمار و همچنين وضعيت كلي اقتصاد كشور پذيرفتن ۶ ميليون شاغل تازه در بازار كار سخت‌باورتر شده‌است. حتي گفته مي‌شود كه اين اعداد و ارقامي كه از سوي رئيس‌جمهور اعلام مي‌شود اسمي ‌است. به بيان بهتر برخي نمايندگان مجلس از جمله ايرج نديمي كه با «تهران‌امروز» گفت‌وگو مي‌كرد معتقدند كه رئيس‌جمهور از اعلام اين اعداد و ارقام منظور ديگري دارد و به اشتغال حقيقي كشور اشاره ندارد. نديمي در توضيح اين اعتقاد مي‌گويد: «موضوع شغل در كشور ما را بايد در چند قالب بررسي كرد. ما شغل‌هايي داريم كه به آنها پايدار مي‌گوييم و در مقابل، شغل‌هاي ناپايدار هم وجود دارند. شغل‌هايي كه به صورت پروژه‌اي ايجاد مي‌شود معمولا ناپايدار است و نمي‌توان آنها را در قالب شغل‌هاي دائمي و پايدار در نظر گرفت. از سوي ديگر فعاليت‌هاي عمراني و توليدي هم به نوعي ايجاد اشتغال مي‌كنند كه اين نوع شغل هم قالب‌بندي خاص خود را دارد.»

او ادامه داد: دولت در اين ميان اما بيشتر به آمارهاي ‌ اسمي توجه دارد. آمارهاي ‌ اسمي هم آن گزارشاتي هستند كه بنگاه‌هاي توليدي يا عمراني به دولت ارائه مي‌كنند و در آنها تنها در اسم تعداد شاغلين بنگاه را بيش از ميزان موجود مي‌گنجانند تا بتوانند از مزاياي ايجاد اشتغال بالاتر بهره‌مند شوند. بنابر سخنان نديمي مي‌توان اينطور استنباط كرد كه دولت پايه‌هاي آماري خود را بر آمارهاي نادرست و شكننده بنا كرده‌است و در اين ميان آمارهاي دولتي پشتوانه مناسبي ندارند.

موسي‌الرضا ثروتي يك نماينده مجلس ديگر در اين ميان نظر متفاوت‌تري دارد. او وضعيت اقتصادي كشور را همانطور كه رئيس‌جمهور گفته خوب توصيف مي‌كند، اما معتقد است كه اوضاع اقتصادي در بخش كلان آن خوب است و نه در بخش خرد. او مي‌گويد: رئيس‌جمهور اعلام كرد كه شرايط اقتصادي كشور بسيار خوب است، بله هست اما در سطح كلان؛ رشد اقتصادي ما ۵/۵ درصد است اما در برنامه ۸ درصد است. بنابراين رئيس‌جمهور ديدگاه خودش را بيان مي‌كند و كلان قضيه را مي‌گويد، اما نسبت به خودمان كه بايد ۸ درصد رشد داشته باشيم، كم است.

با وجود اينكه ثروتي درخصوص سخنان رئيس‌جمهور نظري متفاوت‌تر با ايرج نديمي دارد اما در يك نقطه با يكديگر اشتراك نظر پيدا مي‌كنند. اين دو نماينده مجلس معتقدند آمارهايي كه رئيس‌جمهور به آنها استناد مي‌كند نسبت به واقعيت‌هاي كشور كه مردم شاهد آن هستند زاويه دارد و با آن هماهنگ نيست. ثروتي در اين خصوص گفت: رئيس‌جمهور از زاويه نگاه خود شرايط را ارزيابي مي‌كند كه اغلب با واقعيت‌هاي سطح جامعه متفاوت است. او تصريح كرد: در طول برنامه چهارم هم اينگونه بوده و قرار بوده ۸ درصد رشد داشته باشيم اما به اين شاخص نرسيده‌ايم و فاصله زيادي داريم كه نمود آن را در سطح جامعه شاهديم.به نقل از فردا، ثروتي همچنين درخصوص ادعاي رئيس‌جمهور مبني بر ايجاد ۶ ميليون شغل اذعان داشت: قطعا اين آمار واقعيت ندارد. وقتي رئيس‌جمهور مي‌خواهد آماري بدهد، بايد آمار اشتغال‌هاي جديد را بگويد نه اشتغال‌هاي قديمي.

هر سال يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر به افراد جوياي كار اضافه مي‌شود. ما سه ميليون هم از قبل بيكار داشتيم، رئيس‌جمهور خيلي هم هنر كند -۴۰۰ ۳۰۰هزار شغل در سال ايجاد كند كه باز هم تعداد زيادي بيكار باقي مي‌ماند. ثروتي همچنين تاكيد كرد: طبق آنچه رئيس‌جمهور حساب و كتاب كرد نزديك به ۶ ميليون شغل ايجاد شده كه اگر شده، رقمي كه مركز آمار اعلام مي‌كند چيست. مركز آمار اعلام كرده كه ۱۳ درصد مردم ايران بيكار هستند.

آمارهايي كه قابل اعتماد نيست

مرتضي افقه يك كارشناس اقتصادي و استاد دانشگاه هم در قابل استناد نبودن سخنان رئيس‌جمهور با دو نماينده مجلسي كه چنين اعتقادي داشتند اتفاق نظر دارد. ايرج نديمي و موسي‌الرضا ثروتي در سخنان خود به آمار ۱۳ درصدي بيكاري كه مركز آمار آن را اعلام كرده اشاره كرده و گفتند كه سخنان رئيس‌جمهور براساس آمارهاي اسمي است و استناد ما براي شغل‌هاي ايجاد شده و ميزان بيكاري بايد گزارشات مركز آمار باشد. مرتضي افقه هم در گفت‌وگو با «تهران‌امروز» با تاكيد بر اين نكته گفت: اين نوع آمار دادن نه مرسوم است و نه قابل اعتماد؛ زيرا مراكز آماردهي براساس محاسبات و واقعيات موجود نرخ بيكاري را محاسبه مي‌كنند اما رئيس‌جمهور اعداد و ارقامي بدون شناسنامه اعلام مي‌كند كه مشخص نيست از كجا به دست ايشان رسيده‌است.

افقه با اشاره به وضعيت اقتصادي موجود خاطرنشان كرد: ما سال‌هاي بسيار پرنوساني را از لحاظ اشتغال و بيكاري پشت سر گذاشته‌ايم و در اين ميان با عواملي مواجه بوديم كه موجب افزايش نرخ بيكاري كشور شده‌اند. افقه گفت: دولت در سال‌هاي ابتدايي خود با تكيه بر درآمدهاي نفتي توانست چند طرح را در پيش‌ گيرد كه اگر به درستي اجرا مي‌شد مي‌توانستيم به كاهش نرخ بيكاري اميدوار باشيم. اين استاد دانشگاه بنگاه‌هاي زودبازده و مسكن‌مهر را جزو اين طرح‌ها دانست و گفت: دولت با پشتوانه درآمدهاي نفتي، اين دو طرح را به اجرا گذاشت اما به دليل بي‌پشتوانه بودن از نظر كارشناسي نه تنها بازخورد مثبتي نداشتند بلكه اثر معكوس در بازار اشتغال گذاشتند و وضعيت بدتر از پيش شد.

وي اما اجراي نادرست طرح هدفمندي يارانه‌ها را «تير خلاصي» به بازار كار عنوان كرد. افقه مانند اكثر كارشناسان و نمايندگان مجلس معتقد است كه اجراي درست و دقيق طرح هدفمندي يارانه‌ها مي‌توانست مشكلات اقتصادي كشور را تاحد زيادي حل كند. او در پاسخ به اين سوال كه چرا اين اتفاق نيفتاد گفت: پاسخ سوال مشخص است. دولت در اجراي اين طرح پشتوانه كارشناسي و اجرايي قوي و قابل اعتمادي نداشت. بلكه به دم‌دستي‌ترين مسائل اين قانون كه همان پرداخت نقدي‌است، اكتفا كرد و ديگر مسائل اصلي آن مثل كمك به توليد را فراموش كرد. به همين دليل ما امروز با آماري روبه‌روييم كه نشان‌دهنده بيكاري ۱۳ درصدي است و رئيس‌جمهور هم بر اعداد و ارقام غير قابل اطمينان خود پا‌فشاري مي‌كند.