امتیاز مثبت
۰
تازه ترین فهرست گرانی و ارزانی به روایت بانک مرکزی/ افزایش قیمت ۹ گروه و کاهش قیمت ۲ گروه کالای اساسی
دوشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب: 235329
 
بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران منتهی به 29 فرودین ماه 93 را اعلام کرد. برهمین اساس در هفته مورد گزارش نرخ تخم مرغ، حبوب، میوه های تازه، سبزی های تازه، گوشت مرغ و روغن نباتی کاهش و قیمت لبنیات، قند و شکر، گوشت قرمز و چای افزایش داشته است. همچنین نرخ برنج، گوشت مرغ و چای نیز بدون تغییر بوده است.
تازه ترین فهرست گرانی و ارزانی به روایت بانک مرکزی/ افزایش قیمت ۹ گروه و کاهش قیمت ۲ گروه کالای اساسی
 
اقتصادایران آنلاین: طی یک سال گذشته قیمت ۹ گروه کالایی افزایش و تنها ۲ گروه کالایی کاهش یافته است.

بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران منتهی به 29 فرودین ماه 93 را اعلام کرد.

برهمین اساس در هفته مورد گزارش نرخ تخم مرغ، حبوب، میوه های تازه، سبزی های تازه، گوشت مرغ و روغن نباتی کاهش و قیمت لبنیات، قند و شکر، گوشت قرمز و چای افزایش داشته است. همچنین نرخ برنج، گوشت مرغ و چای نیز بدون تغییر بوده است.

قیمت کالاهای گروه لبنیات نسبت به هفته قبل 0.1 درصد، ماه قبل 0.3 درصد و سال قبل 20 درصد افزایش یافته‌اند، همچنین تخم مرغ نسبت به هفته و ماه قبل به ترتیب از کاهش 1.4 درصدی و 13.6 درصدی برخوردار شده ولی نسبت به سال قبل 10.7درصد گران شده است.

قیمت برنج در قیاس با هفته و ماه قبل بدون تغییر بوده ولی طی یک سال گذشته برنج 26.6 درصد افزایش قیمت داشته است؛ در گروه حبوب نرخ کالاها نسبت به هفته، ماه و سال قبل به ترتیب از کاهش 0.2، 0.3 و 2.3 درصدی برخوردار بوده ‌اند.

همچنین قیمت میوه‌های تازه در هفته مورد بررسی نسبت به هفته و ماه قبل به ترتیب با کاهش 5.8 و 7.7 درصدی همراه شده ولی طی یکسال گذشته از افزایش 9.7 درصدی برخوردار شده است. سبزی تازه در هفته و ماه قبل با کاهش 1.2 و 6.3 درصدی همراه بوده ولی در یک ساله گذشته 21.4 درصد گران شده است.

گوشت قرمز نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته ولی طی یک ماه و یک سال گذشته به ترتیب با افزایش 0.6 و 3.9 درصدی همراه بوده است؛ مرغ نیز طی یک هفته و ماه قبل از کاهش 2.7 و 1.2 درصدی همراه شده و طی یک سال گذشته 25.9 درصد افزایش قیمت داشته است.

قند طی یک هفته، ماه و یک سال گذشته به ترتیب با افزایش 0.4، 0.3 و 30.6درصدی همراه بوده ولی چای طی هفته قبل از تغییر قیمتی برخوردار نشده ولی در طول یک ماه گذشته 0.1 درصد گران و در یک سال قبل 0.3 درصد ارزان شده است.

قیمت روغن در هفته و ماه گذشته از کاهش 0.1 درصدی همراه شده ولی نسبت به سال قبل 26.7 درصد افزایش قیمت داشته است.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات بهای ماست پاستوریزه و پنیر غیرپاستوریزه نسبت به 0.2 درصد افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل 1.4 درصد کاهش داشت و شانه ای 64 هزار و 500 تا 93 هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه دو معادل 0.2 افزایش یافت و بهای برنج داخله درجه یک ثابت بود. در گروه حبوب، قیمت نخود معادل 0.2 درصد و عدس 0.5 درصد و لوبیا چیتی 0.1 درصد کاهش داشت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

میوه و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری پرتقال درجه دو، نارنگی، گوجه سبز و طالبی عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید. میوه فروشی های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه قیمت پرتقال درجه دو معادل 0.3 درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.2 تا 16.4 درصد کاهش یافت.

در گروه سبزی های تازه قیمت پیاز ثابت ماند. بهای گوجه فرنگی معادل 0.3 درصد و سیب زمینی 7.3 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.3 تا 12.2 درصد کاهش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند بدون تغییر بود. قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل 0.1 درصد افزایش ولی بهای گوشت مرغ 2.7 درصد کاهش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته قیمت قند معادل 0.7 درصد افزایش ولی بهای روغن نباتی مایع 0.1 درصد کاهش یافت. قیمت شکر، چای خارجی و روغن نباتی جامد ثابت ماند.