امتیاز مثبت
۰
نگاهی بر ایده های متنوع در تولید سم پاش
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب: 349918
 
ایده کلی در ساخت دستگاه سم پاش، استفاده از پمپ هایی است که می ‌توانند سیال سموم نباتی را از مخزن مکیده و آن را تحت قدرت و فشار بالا از طریق نازل هایی با نام لانس به شکل بارانی بر سطح گیاهان هدف بگسترانند.
نگاهی بر ایده های متنوع در تولید سم پاش
 
 برای هر فعالیت کشاورزی در به بار نشستن محصولی شایسته، مجموعه بزرگی از فعالیت ‌ها در یک جریان متوالی حضور دارند. مانند سم پاشی که اقدامی رایج و البته بسیار جدی برای رسیدن به محصولاتی ایده ‌آل است. سم پاشی در فضا های زراعی از طریق انواع دستگاه سم پاش صورت می ‌گیرد. لکن یک نکته کلیدی، در انتخاب سم پاش مناسب است.

در مجموعه نیکاکورپ یکی از معتبرترین فروشگاه های اینترنتی در عرصه تامین ماشین آلات مهندسی تا کشاورزی، همواره نگاه تخصصی در امر خرید و فروش سم پاش ها وجود دارد. چرا که کاملاً نسبت به نیاز های متنوع در امر کار حرفه ‌ای با انواع سمپاش آگاه هستند. ماجرا از توانمندی های متنوع انواع سم پاش می آید. زمانی که نمی ‌توان با هر نوع سمپاشی در هر نوع فضای زراعی موفق بود. برای درک کامل این نگاه تخصصی می خواهیم تا شما را اندکی با تفاوت ها میان انواع سم پاش ها آشنا سازیم.
 

انواع سم پاش کدامند؟
ایده کلی در ساخت دستگاه سم پاش، استفاده از پمپ هایی است که می ‌توانند سیال سموم نباتی را از مخزن مکیده و آن را تحت قدرت و فشار بالا از طریق نازل هایی با نام لانس به شکل بارانی بر سطح گیاهان هدف بگسترانند. این ماجرا تقریباً تمام ایده ‌ای است که در طراحی تا ساخت انواع سمپاش وجود دارد؛ اما نکته در چگونگی تامین قدرت پمپ های این دستگاه است. با این رویکرد انواع سم پاش شارژی، سم پاش موتوری، سم پاش فرغونی و یا سم پاش زنبه ای تعریف شده اند.

در هنگام تهیه سم پاش لازم است تا متوجه نیاز های خود باشید. نوع زمین زراعی را ملاک انتخاب قرار دهید و در نهایت با توجه به حجم کار یکی از مدل ‌های مطرح را انتخاب کنید؛ اما این مدل های متنوع چه هستند و چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در ادامه مختصری به هر کدام از مدل های سمپاش خواهیم پرداخت.

 سم پاش موتوری: در طراحی سمپاش موتوری قدرت لازم جهت تأمین کار پمپ ها با هدف پاشش سموم به شکل بارانی و قدرتمند از طریق موتور های بنزینی است. این موتور های بنزینی در طراحی تک سیلندر دو یا چهار زمانه با شرایط تنفس طبیعی هستند و عموماً از حجم و وزن بسیار اندکی برخوردار می باشند. این سم پاش از دسته سمپاش های قابل حمل تعریف شده است و به راحتی بر دوش اپراتور ها جابجا می ‌شود. ظرفیت کاری قدرتمندی دارند؛ اما با توجه به مخزن کم حجمی که برای آنها تعریف شده است، چندان برای کار در فضا های بزرگ و یا مدت زمان طولانی از کار مناسب نیستند.

  سم پاش شارژی: قدرت ‌های موتوری بهترین ایده در ساخت انواع سمپاش هستند؛ اما موتورهای سنگین وزن بنزینی برای ساخت سمپاش های قابل حمل اندگی گران هستند. یک موتور برقی با کارکرد جریان مستقیم اگر چه قدرت موتور های بنزینی را ندارد؛ اما از وزنی کمتر و در عین حال قیمت بهتری برخوردار می باشد. سمپاش شارژی از ایده بهره ‌مندی از موتور های برقی در طراحی این دستگاه ها حاصل شده است. موتور یک سمپاش شارژی همراه با باتری‌ های قابل شارژ کار می ‌کند. سمپاش شارژی در مدل تک کاره و دو کاره طراحی و تولید می شود و در دسته سمپاش های قابل حمل قرار می گیرد.

  سم پاش زنبه ای: مشکل بزرگ انواع سمپاش قابل حمل، عدم توانمندی آنها در تامین حجم بالای سموم نباتی برای کار در زمین های بزرگ زراعی است. از طرفی حمل و نقل مخزن های بزرگ نیز عاری از مشکلات نمی باشد. سمپاش زنبه ای با هدف پوشش هر دو نیاز طراحی شده است. یک سمپاش قدرتمند با موتور های بنزینی که در یک چهارچوب فلزی همراه با پمپ قدرتمندی مستقر خواهد شد و می ‌توان هر نوع مخزنی را به آن متصل نمود.

   سم پاش فرغونی: برای سمپاشی در زمین های بسیار بزرگ زراعی و یا باغات با درختان تناور دیگر نمی ‌توان به ظرفیت کاری تا قدرت پاشش سمپاش های موتوری و شارژی و زنبه ای اکتفا نمود. چنین فضا هایی نیاز به سمپاش هایی بسیار قدرتمندتر در کنار حضور مخازن بزرگتری را دارند. سم پاش فرغونی در مدل ‌های 100 و ۲۰۰ لیتری نمونه ‌های کارآمدی هستند که با تأمین این نیاز ها طراحی و تولید می ‌شوند.

آنچه گفتیم مختصری بود از تمام جنبه ‌های فنی تا کار با انواع سمپاش. موضوعی که باید در یک نگاه کاملاً تخصصی تری مورد ارزیابی قرار گیرد. در مجموعه مهندسی نیکاکورپ این نگرش حاکم است تا بتوانید از مطالعاتی حرفه ‌ای تر برای درک تفاوت ها تا ویژگی های هر یک از سم پاش های متداول بهره مند شوید. شما می توانید از طریق این مجموعه جدا از تامین نیاز های اطلاعاتی خود، اقدام به تهیه دستگاه مورد نظر خود نیز داشته باشید.