امتیاز مثبت
۰
کارشناسان معتقدند ورود ۵ فروند هواپیمای ATRهمزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا سیگنال مثبت اروپا به نفع برجام است
دیوار کوتاه تحریم ها
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۸
کد مطلب: 336598
 
روز گذشته ۵ فروند ATR جدید شرکت هواپیمایی ایران ایر در فرودگاه مهرآباد فرود آمد تا به این ترتیب تعداد هواپیماهای پسابرجامی را به ۱۶ برساند. این سیزدهمین هواپیمای ATR است که در دو سال گذشته از این شرکت ایتالیایی- فرانسوی به شرکت هما پیوسته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ورود هواپیماهای جدید همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا به گفته بسیاری از کارشناسان پیام مهمی در بر دارد . به گفته آنها این اقدام سیگنالی از سمت اروپا به نفع برجام است و نشان دهنده دیوار کوتاه تحریم هاست. اکنون صحبت‌هایی مبنی بر تحویل ۳ فروند هواپیمای دیگر ATR به ایران نیز مطرح شده است. کارشناسان معتقدند پایبندی به قرادادهای پسابرجام این نکته را تایید می کند که توافق برجام همچنان توافقی برد- برد بین طرفین است که با وجود همه فشارها و تحریم ها از سوی آمریکا همچنان جذابیت دارد.
دیوار کوتاه تحریم ها
 
واقعیت این است که کشورمان بازاری بکر برای اروپاییان محسوب می شود و این نکته بارها از سوی آنها مطرح شده که خروج از برجام به آنها زیان های شدیدی وارد می کند. از سویی دیگر نیاز کشورمان به فناوری های روز دنیا و از همه مهمتر استفاده از سرمایه های خارجی برای راه اندازی و تکمیل پروژه های اقتصادی نیز از ضرورت های بهبود وضعیت اقتصادی کشورمان است.  

 
علی نجفی، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس ورود ۵ فروند هواپیمای  ATR همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا را دارای پیام خاص سیاسی می‌داند. وی با اشاره به ورود ۵ فروند هواپیمای ATR به آسمان ایران در آستانه آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اظهار داشت:  ورود این ۵ هواپیما به ایران در این مقطع زمانی، علامت خوبی است و امیدواریم اروپایی‌ها به تعهدات برجامی خود پایبند بمانند.

 
نجفی ادامه داد: همزمان با اعمال تحریم‌‎های جدید آمریکا علیه ایران، اروپایی ها می‌توانند از ظرفیت‌های اقتصادی ایران استفاده کنند و متقابلا ایران نیز می‌تواند از توانایی‌های اقتصادی اروپا استفاده لازم را ببرد. این نماینده مجلس بیان کرد: ورود ۵ هواپیما به ایران از همزمانی سمبلیکی برخوردار است؛ یعنی ورود ۵ فروند هواپیمای ATR به آسمان ایران همزمان با اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران بازخورد مناسبی دارد. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع نیز نشان می دهد که اروپا با آمریکایی‌ها برای اجرای تحریم‌ها علیه ایران، همراهی ندارند.

 
  
پس از توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵، "ایران ایر" خرید ۲۰۰ هواپیما را در دستور کار خود قرار داد و در این چارچوب ۸۰ هواپیما مربوط به بویینگ، ۱۰۰ فروند مربوط به ایرباس و ۲۰ فروند دیگر مربوط به ATR بود. با ورود این ۵ فروند هواپیما تعداد هواپیماهای برجامی به ۱۶ فروند می‌رسد.

 
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم استقبال از هواپیماهای ATR تاکید کرد که تعیین مسیرهای پروازی هواپیماهای جدید باید براساس ملاحظات اقتصادی و محاسبات بازرگانی باشد و در این راستا از مدیر عامل شرکت هما خواست که تخصیص سیاسی به این پروازها داده نشود تا بتوان پول خرید ATR‌ها را که از محل فاینانس تامین شده است برگرداند. وزیر راه‌ و شهرسازی ورود هواپیماهای جدید را گامی مثبت از سوی اروپا عنوان کرد. به گفته آخوندی ورود هواپیماهای جدید نشانه‌ای از تدبیر، تعامل سازنده جهان و یک نشانه مثبت از اتحادیه اروپا برای پایبندی به برجام است.  وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: امروز جهان با پدیده جدیدی روبه‌رو است؛ قماربازی که هر لحظه جهان را با عدم قطعیت و تصمیم‌های نامشخص روبه‌رو می‌کند. بسیار مهم است که ما در این شرایط چگونه عمل کنیم و آینده‌ای پر از امید را در مقابل مردم ایران قرار دهیم. در شرایط فعلی که آمریکا با سیاست‌های درست ایران منزوی شده است، می‌توانیم با همکاری کشور‌هایی مثل چین،‌ هند، ‌ترکیه و اتحادیه اروپا از شرایط سخت فعلی عبور کنیم و لبخند را بر لب مردم بیاوریم. اگر تعامل سازنده با جهان داشته باشیم، حتی آمریکا را هم منزوی می‌کنیم؛ همچنان که این کار را کرده‌ایم.

 
  
ورود هواپیماهای جدید و کم توجهی به تهدیدهای آمریکا در شرایطی است که در حال حاضر بسیاری از کشورها، تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران را نیز تحریم کرده اند. گزارش ها نشان می دهد هند، ترکیه و چین مخالفت صریح خود را با تحریم خرید نفت از ایران اعلام کرده اندو ژاپن و کره جنوبی نیز در حال رایزنی برای معافیت از تحریم های ایران هستند. همچنین نفت عربستان که قرار بود جایگزین نفت کشورمان شود نیز با محدودیت هایی رو به روست و عربستان عقب نشینی کرده است. البته در این میان هستند کشورهایی که با احتیاط نسبت به مراودات تجاری با ایران قدم بر می دارند.