امتیاز مثبت
۰
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
باید از شفافیت و اصلاحات ساختاری در لایحه بودجه ۹۷ حمایت کنیم
چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب: 328740
 
در لایحه بودجه سال ۹۷ شاهد جهت‎گیرهای مهمی برای اصلاحات ساختاری هستیم و از سوی دیگر دولت سعی کرده بر خلاف گذشته اصل شفافیت را هم در این حوزه مد نظر داشته باشد. بنابراین ضروری است کارشناسان و نمایندگان مجلس بدون درگیر شدن در دام برخی برخوردهای پوپولیستی این لایحه را با رویه کارشناسانه و منطقی نقد کنند.
باید از شفافیت و اصلاحات ساختاری در لایحه بودجه ۹۷ حمایت کنیم
 
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو پرسابقه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این مطلب در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت، گفت: یکی از مهم‎ترین شاخصه‎های لایحه بودجه امسال تلاش دولت برای شفافیت است. این شفافیت فضای مناسبی برای نقد بودجه فراهم کرده اما متاسفانه شاهد هستیم برخی رسانه‎ها به جای اتخاذ رویه کارشناسانه و استفاده از این فرصت مناسب به حرکت‎های پوپولیستی و خبرهای کاذب روی آورده‎اند که این یک آسیب جدی برای شفافیت است.

 
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه هنوز به قانون تبدیل نشده و نمایندگان مجلس به عنوان نمایندگان مردم آن را بررسی خواهند کرد، گفت: متاسفانه برخی با اهدافی نامشخص در حال درست کردن نوعی فضای رسانه‎ای هستند که بتوانند تصمیمات کارشناسی در مجلس را تحت تاثیر قرار دهند. البته با توجه به شناختی که ما از نماینده‎های مجلس و دغدغه‎هایشان داریم به احتمال زیاد این فضاسازی‎ها تاثیری در رویه کارشناسی بررسی بودجه در مجلش نخواهد داشت.

 
یادمان نرفته سال‎ها بودجه در پیک کاری و با چه وضعی ارایه می‎شد

 
جعفرزاده با بیان اینکه یادمان نرفته که زمانی لوایح بودجه را در پایان سال و در پیک کاری به مجلس تحویل می‎دادند و حتی از ارایه اصل لایحه هم اجتناب می‎کردند و فرصت هیچ نقدی هم به مجلس و کارشناسان داده نمی‎شد، گفت: سازمان‎های تخصصی را منحل کردند  و نتیجه تصمیم های غیر کارشناسی آن زمان گیر افتادن در دام همین قانون هدفمندی یارانه ها بود که منابع مالی کشور را به هدر داد و مردم نیازمند هم بهره‎ای از آن نبردند.

 
وی افزود: حالا که شاهد ارایه به موقع بودجه در موعد قانونی همراه با شفافیت هستیم، قاعدتا فرصتی برای چکش کاری و کمک به بهبود آن فراهم است و همه هم می‎توانند آن را نقد کنند اما نقد با تخریب خیلی فرق دارد. بخش مهمی از آنچه این روزها در برخی رسانه‎های شاهد هستیم تخریب و تزریق هیجان کاذب به جامعه است که سودی برای کشور نخواهد داشت.

 
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه یادمان نرفته بودجه‎های ارایه شده  به مجلس در دورانی  به قدری غیرشفاف بود که نمایندگان تا سه هفته بعد از ارسال آن از اعداد و ارقام آن بی اطلاع بودند، گفت:  اما به لطف خدا، همت مردم و حمایت رهبری این مراحل پشت سر گذاشته‎ایم و اکنون لایحه بودجه سنواتی در زمان قانونی به قوه مقننه تحویل داده می‎شود.

 
واقعیت های بودجه باید اطلاع رسانی شود

 
جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که به واسطه بد اخلاقی‎ها، به اصل شفافیت در بودجه آسیب وارد شود، گفت:  بودجه ارائه شده از سوی دولت دوازدهم نکات مثبت بسیاری دارد، اما رفتار پوپولیستی بر برخی رسانه‎ها حاکم شده است و تخریب دولت را دنبال می کنند، این در حالی است که باید واقعیت‎های بودجه باید اطلاع رسانی شود.

 
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید به مردم گفته شود که درآمد واقعی کشور چه عددی است و این رقم با توقعات موجود مقایسه شود، افزود:  از چنین شفاف‎سازی همه استقبال می کنند. با این حال اعتقاد دارم که تخریب، بی تقوایی، بدخلاقی و سیاه نمایی‎ها خیلی طول نخواهد کشید. نقد با تخریب تفاوت دارد. نقدهایی به لایحه بودجه دولت وجود دارد و فرصت مناسب هم برای بررسی آن در اختیار نمایندگان مجلس هست.  بنابراین نقد دلسوزانه را باید از تخریب جدا کرد، تخریب عمری ندارد اما نقد در راستای تقویت صورت می گیرد، با این حال تصور می‎کنم مردم از فضای شفافی که در خصوص لایحه بودجه ایجاد شده است استقبال می‎کنند.

 
اصلاحات ساختاری در بودجه را باید حمایت کرد

 
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مباحثی در مورد افزایش قیمت حامل‎های انرژی و کاهش اعتبار یارانه‎های نقدی مطرح شده است، گفت: این موارد تنها بخشی از اصلاحاتی است که در لایحه بودجه دنبال شده و هر کدام از این بخش‎ها بندهای مرتبط دیگری دارند. مثلا در مورد کاهش اعتبار یارانه نقدی، بندی هم در مورد افزایش حمایت‎ها در حوزه سلامت، افزایش یارانه اقشار آسیب پذیر و ... وجود دارد. من تعجب می‏کنم که برخی از رسانه‎ها که خود مدعی رویه نامناسب در پراخت یارانه یکسان به ثروتمندان و نیازمندان بودند حالا به این شکل با موضوع برخورد می‎کنند.

 
این نماینده مجلس گفت: نمایندگان مجلس همه موارد بودجه را بررسی خواهند کرد و در کنار توجه به کاهش فشار بر مردم که اتفاقا خواسته خود مقامات دولتی هم هست از اصلاحات ساختاری مد نظر در لایحه هم حمایت خواهند کرد.