امتیاز مثبت
۰
تحلیل ابعاد سفر روحانی به عراق در مصاحبه کردپرس با سفیر اسبق ایران در بغداد
شکست آمریکا در تخریب روابط ایران و عراق
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۱
کد مطلب: 342735
 
حسن کاظمی قمی سفیر اسبق ایران در بغداد در گفت‌وگو با کردپرس، تاکید کرد: "سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر پایه عراق برای همه عراقی ها بدون لحاظ کردن وابستگی های طایفه ای و مذهبی است. بر مبنای همین سیاست است که امروز و از ابتدای شکل گیری عراق جدید، جمهوری اسلامی دارای تعاملات گسترده با همه مجموعه ها و طیف های سیاسی و مردمی از کردها گرفته تا اعراب سنی و شیعه و مسیحیان و ایزدی ها بوده است."
شکست آمریکا در تخریب روابط ایران و عراق
 
 حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به دعوت رسمی رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق، برای نخستین بار در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به این کشور سفر کرده و قرار است در جریان این سفر سه روزه علاوه بر مذاکرات دو جانبه با صالح و عبدالمهدی، در مورد روابط و همکاری میان دو کشور با رئیس و نمایندگان پارلمان، سایر مسئولان بلندپایه و برخی نخبگان و گروه های سیاسی و اجتماعی این کشور دیدار کند و در همایش تجاری با مشارکت بخش های دولتی و خصوصی دو کشور حضور یابد و در نهایت، راهی نجف اشرف خواهد شد؛ جایی که قرار است با حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی، از مراجع عظام تقلید دیدار و عتبات عالیات را زیارت کند.

 
خبرگزاری کردپرس در رابطه با ابعاد این سفر با حسن کاظمی قمی سفیر اسبق ایران در بغداد به گفت‌وگو نشست.

 
 
حسن کاظمی قمی سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در عراق در مصاحبه با کردپرس درباره ابعاد سفر حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران در عراق و اهداف سفر به این کشور گفت: سفر رئیس جمهور اسلامی ایران در راس یک هیئت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی به جمهوری عراق در شرایط خاصی انجام می شود. اول این که در منطقه ما شاهد پیروزی های چشمگیر جبهه مقاومت بودیم به ویژه در کشورهای عراق و سوریه.‌ امروز کشور عراق، به مدد مقاومت مردمی و مقاومتی که دولت عراق با حمایت و همکاری مخلصانه و بی بدیل جمهوری اسلامی ایران در برابر جنگ های نیابتی با حمایت آمریکا و صهیونیسم در منطقه انجام داد؛ به یک ثبات و امنیت خوب و دولتی برآمده از اراده مردم نائل شده است. همین وضعیت را ما در سوریه شاهد هستیم. همان گونه که در چند روز گذشته هم مشاهده شد سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به ایران پیام بزرگ پیروزی مقاومت بود.    

 
کاظمی قمی افزود: نکته دیگری که در شرایط کنونی منطقه ای ما شاهد هستیم، ناکامی و شکست طرح های آمریکا و متحدان آن در منطقه است. آمریکایی ها تلاش کردند چه از طریق اشغال گری و چه از طریق راه اندازی جنگ های نیابتی یک جنگ داخلی را به کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه تحمیل کنند. سعی آن ها بر شکل دادن یک نزاع تاریخی و مذهبی در منطقه بود. تلاش ها بر این بود که پتانسیل نیروهای مقاومت در مقابل رژیم اشغالگر قدس را تبدیل به یک جنگ داخلی کنند. همان گونه که استحضار دارید سالیان متمادی عراق و سوریه شاهد درگیری، جنگ و نا امنی و تروریسم بودند. طرح های آمریکا در منطقه ناکام ماند. در تمامی ناکامی های آمریکا و پیروزی جبهه مقاومت، جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت های منطقه ایستاد و امروز این موضوع موجب ایجاد یک سرمایه اجتماعی و مردمی برای جمهوری اسلامی در این کشورها به ویژه در عراق شد. در چنین فضایی شاهد سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به عراق هستیم. سفری که امروز بر پایه علایق دو کشور و اراده رهبران دو کشور و ظرفیت های ممتاز همکاری فی مابین انجام می شود. امروز به طور  حقیقی تهدیدات و منافع برای دو کشور مشترک می باشد. یعنی اگر عراق مورد تهدید قرار بگیرد، این تهدید مورد توجه جمهوری اسلامی است. منافع عراق، منافع جمهوری اسلامی ایران است. این سفر در چنین فضایی انجام می شود و همچنین سفر در حالی است که شاهدیم آمریکایی ها  در تلاش برای همسو کردن عراق با تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران هستند، اما همگان‌ مشاهده کردند که پاسخ دولتمردان عراقی به این خواسته نامشروع آمریکایی ها "نه" بود.

 
وی خاطرنشان ساخت: عراقی ها به صراحت اعلام کردند هیچ اراده ای نمی تواند در روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق خللی ایجاد کند و عراق بر پایه مصالح و منافع ملی خود روابط با دیگر کشورها به ویژه با جمهوری اسلامی ایران را تنظیم می کند. در چنین فضایی که آمریکایی ها تلاش کردند روابط میان تهران و بغداد را تخریب کنند و طی چند ماه گذشته شاهد بودیم که از طریق عملیات روانی سعی بر بدبین کردن عراقی ها نسبت به ایران و همچنین مردم ایران نسبت به عراقی ها، کردند و از طرف دیگر تلاش کردند در همکاری های اقتصادی فی مابین مداخله کنند .

 
سفیر اسبق ایران در عراق درباره اقدامات تخریبی آمریکا در روابط بغداد – تهران، گفت: یکی از اقدامات تخریبی آمریکا در مقطع کنونی، استقرار یک هیئت آمریکایی در بانک مرکزی عراق برای دخالت در مسائل و روابط بانکی با دیگر کشورها از جمله با جمهوری اسلامی ایران می باشد. چنین چیزی نقض حاکمیت ملی عراق می باشد و مورد اعتراض خود عراقی ها است. از سوی دیگر، آمریکایی ها تلاش کردند با ورود در بازار اقتصادی عراق خود را جایگزین همکاری های اقتصادی ایران کنند. طی چند ماه اخیر شاهد بودیم که آمریکا سرمایه گذارهایی را به عراق اعزام و اعلام کردند که در زمینه هایی که ایران سرمایه گذاری می کند و یا کالاهایی که به عراق صادر می کند، آمریکایی ها برای آن ها جایگزین خواهند داشت. از دیگر اقدامات آمریکا این بود که به کشورهای عربی ارتجاعی حامی تروریسم علیه مردم عراق اعلام کردند اگر می خواهید ایران در عراق نباشد لازمه اش آغاز همکاری های اقتصادی شما با عراق می باشد. باور من این است که این کشورها دست به چنین اقدامی نخواهند زد و دلیل این امر نیز آن است که آن ها خواستار وجود یک عراق با ثبات، شکوفا و مردم سالار نیستند و چنین عراقی را به ضرر و برخلاف منافع خود می دانند و هیچ گاه گام های مثبتی برای آبادنی و شکوفایی اقتصادی عراق و تثبیت مردم سالاری در این کشور بر نمی دارند. موارد مذکور سیاست های تشویقی آمریکا برای برهم زدن روابط عمیق و تاریخی دو ملت ایران و عراق بود.

 
حرکت تهران و بغداد در مسیر همکاری های راهبردی

 
کاظمی قمی در خصوص آینده همکار های تهران - بغداد در سایه سفر روحانی به عراق، گفت:  شاهدیم که مرزها و موانع همکاری میان ایران و عراق برداشته شده است و امروز در تمامی حوزه ها اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، دفاعی و امنیتی  همکاری های میان جمهوری اسلامی ایران و عراق رو به گسترش می باشد. ما در یک فضای همکاری راهبردی حرکت می کنیم. به نظرم سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق با توجه به اشتیاق عراقی ها برای انجام دادن آن، در چارچوب منافع  مصالح دو کشور خواهد بود و می تواند چند نتیجه به دنبال داشته باشد، یک: این سفر در تعمیق و گسترش همکاری های دو کشور به ویژه در حوزه اقتصادی موثر خواهد بود. با توجه به زمینه ها و ظرفیت های همکاری در حوزه های مختلف از جمله انرژی، تجارت غیرنفتی، ترانزیت، خدمات فنی، مهندسی، مسائل مربوط به گردشگری و سلامت در تمامی این حوزه ها موجب تقویت همکاری گردد.

 
سفر روحانی به عراق و شکل دهی همکاری های منطقه ای

 
وی درباره نتیجه دوم سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به عراق گفت: این سفر می تواند موجب شکل دهی همکاری های منطقه ای باشد. امروز با توجه به موقعیت ایران، عراق و سوریه و علاقه مندی این کشورها برای همکاری های اقتصادی، امنیتی، زیست محیطی؛ این سفر می تواند در گفتگوی میان مقامات، زمینه ساز ایجاد همکاری های منطقه ای باشد. قطعا این علاقه مندی از سوی عراق، ایران و سوریه و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس مثل کشورهای کویت، عمان و قطر وجود دارد و این سفر می تواند موجب پایه گذاری ایجاد همکاری های منطقه ای باشد.

 
پایان نظام تحمیلی آمریکا و پایه گذاری یک نظام امنیتی جدید در منطقه

 
سفیر اسبق ایران در بغداد در ادامه تحلیل سفر روحانی به عراق در شرایط کنونی منطقه تاکید کرد: مسئله مهم دیگری که به نظر من می تواند از نتایج این سفر باشد، امروز شاهد به هم ریختن طرح های امنیتی آمریکایی ها بر پایه مداخله و اشغال گری در منطقه هستیم. امروز دیگر این طرح وجود ندارد. چه زمانی که نقش اشغالگری ایفا کردند و چه زمانی که اقدام به ایجاد پایگاه های نظامی کردند. هم اکنون هم با شکست گروه های تروریستی  و تضعیف آن ها دیگر خبری از نظام تحمیلی آمریکا نیست. در نتیجه امروز مهم این است که باید برای تامین امنیت منطقه یک مهندسی و معماری جدید از سوی کشورهای منطقه و بدون دخالت دیگران شکل بگیرد. هم عراق و هم سوریه امروز این تجربه امنیتی بسیار خوب را از ایران کسب کرده اند. در نتیجه،‌ این سفر می تواند پایه گذاری یک نظام امنیتی جدید برای منطقه را رقم بزند. البته پایه گذاری این نظام امنیتی در منطقه با مشارکت سایر کشورهای منطقه خواهد بود. به نظر من این سفر در این زمیه هم می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد و پیام بزرگ این سفر این مهم است که امروز مردم منطقه که در قالب جبهه و محور مقاومت در برابر اشغالگری و تروریسم شکل گرفته اند امروز در حال انسجام هستند و در حال به دست گرفتن سرنوشت منطقه هستند. این سفر در حقیقت می تواند یک پیام بزرگ را به دنیا مخابره کند. همان گونه که سفر چند روز گذشته آقای بشار اسد به جمهوری اسلامی ایران برای قدردانی از حمایت ها و همکاری های جمهوری اسلامی از ملت و دولت سوریه در مقابل تجاوزها و جنگ های نیابتی بود. در نتیجه این سفر؛ پیام صلح، ثبات و امنیت و یک همکاری جمعی منطقه ای را نوید می دهد و مسیر همکاری های  میان دو کشور که در یک سطح راهبردی رو به گسترش است. این سفر می تواند این همکاری ها را به سمت یک رابطه راهبردی گسیل دهد و این در راستای منافع دو ملت و به نفع ثبات و امنیت منطقه خواهد بود.

 
تضعیف روابط با ایران به ضرر عراق خواهد بود

 
سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در عراق در خصوص احتمال پایبندی عراق به تحریم های اعمریکا علیه ایران با توجه به نزدیک شدن به پایان معافیت های تحریمی و این که این نگرانی چقدر واقعی است، گفت: این که آمریکایی ها به دنبال ایجاد مانع در روابط ایران و عراق هستند  و سعی در ایجاد خلل در روابط هستند آشکار است. همان گونه که توضیح دادم آمریکایی ها امروز با حضور در بانک مرکزی عراق و دخالت هایی که انجام می دهند حاکمیت ملی عراق را نقض می کنند و این نیز با توجه به ماهیت سیاست های آمریکا امری طبیعی است. اما آن چه که مهم است و رهبران و دولتمردان عراق اعلام کرده اند این است که پایه روابط عراق با دیگر کشورها بر مبنای منافع ملی این کشورها است، عراقی ها به خوبی به این امر واقفند که تضعیف روابط با جمهوری اسلامی ایران در بعد اقتصادی در حقیقت به ضرر منافع خود عراقی ها خواهد بود. به همین خاطر به نظر من در برابر این خواسته نامشروع آمریکایی ها  ایستادگی خواهند کرد. در بسیاری از حوزه ها آمریکایی ها سعی بر تحمیل اراده داشتند، اما با مقاومت عراقی ها مواجه شدند. از جمله آمریکایی ها به دنبل تحمیل یک توافقنامه امنیتی به منظور تحمیل حضور نظامی بودند، اما عراقی ها این را نپذیرفتند. در نتیجه در برابر این فشارها هم عراقی ها می توانند تحمل  و ایستادگی کنند، چرا که امروز تجربه به خوبی نشان داده است که جمهوری اسلامی ایران در همه شرایط سخت در کنار مردم عراق بوده است و این همکاری های اقتصادی نفع دو جانبه ای دارد.  قطع این همکاری ها به ضرور خود عراقی ها خواهد بود به ویژه در شرایطی که عراق هم اکنون به دنبال تکمیل امنیت و شروع بازسازی است و ایران بهترین نقش را می تواند در سازندگی عراق ایفا نماید و طبیعتا قطع روابط با ایران به نفع عراقی ها نخواهد بود. به همین خاطر با یک سری تمهیدات، اقدامات و برنامه ریزی ها و ایستادگی و مقاومت می توانیم مسیر همکاری به ویژه اقتصادی را به جلو برده و گسترش دهیم.

 
راهکارهای ایران و عراق برای بی تاثیر کردن تحریم های آمریکا

 
کاظمی قمی درباره راهکارهای ایران و عراق برای بی تاثیر کردن تلاش های آمریکا برای اختلال در همکاری های بانکی میان دو کشور گفت: قطعا راه های بسیاری برای خنثی و بی تاثیرکردن تلاش و طرح های آمریکا برای اختلال در همکاری های میان دو کشور و به ویژه همکاری های بانکی وجود دارد. وجود ارزهای واسط در روابط تجاری ایران با دنیا، نقش گلوگاه تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران را ایفا می کند و این موضوع هم موجب می شود این گلوگاه مورد فشار قرار گیرد. مهم ترین این ارزهای واسط، دلار و یورو می باشند.  طبیعتا ما باید در برنامه ریزی های آتی وابستگی را به دلار و یورو کم کنیم و این از طریق توافق و پیمان های دو جانبه پولی با دیگر کشورها می تواند انجام شود. به عنوان مثال در روابط با ترکیه از ریال و لیر و در روابط با عراق از ریال و دینار استفاده شود. در روابط با عراق باید این اقدام انجام شود و به جای قراردادهای یکجانبه در قالب "تهاتر" می توان بخشی از معاملات تجاری را انجام داد.  راه های عدیده ای وجود دارد که از مکانیسمی که آمریکا برای فشار طراحی کرده اند، خلاصی پیدا کنیم.

 
سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران؛ عراق برای همه عراقی ها

 
سفیر اسبق ایران در عراق در رابطه نقش مثبت ایران در حل اختلافات میان طیف های عراقی گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر پایه عراق برای همه عراقی ها بدون لحاظ کردن وابستگی های طایفه ای و مذهبی است. بر مبنای همین سیاست است که امروز و از ابتدای شکل گیری عراق جدید، جمهوری اسلامی دارای تعاملات گسترده با همه مجموعه ها و طیف های سیاسی و مردمی از کردها گرفته تا اعراب سنی و شیعه و مسیحیان و ایزدی ها بوده است و این اعتقاد جمهوری اسلامی ایران بوده است و جمهوری اسلامی همواره یکی از مشوق های حضور همه طیف های عراقی در شکل دهی نظام سیاسی جدید، مشارکت در انتخابات و حضور در دولت بوده است. برای جمهوری اسلامی، شکل دهی نظام سیاسی مردم سالار مهم بوده است. بر همین اساس هم این ما بودیم که منتقدان عراقی را تشویق می کردیم در راستای تامین منافعشان در انتخابات شرکت کنند و در تدوین قانون اساسی مشارکت کنند و دولت حضور داشته باشند. وی افزود: این سیاست اصولی ما بوده است. در کنار این که عراق باید باثبات، دارای اقتصادی شکوفا و به دور از اشغال گری و تروریسم باشد. به همین خاطر امروز شاهدیم که همه طیف های سیاسی و مجموعه های مردمی در عراق خواستار تعامل و همراهی و همسویی و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران هستند و در سفر جناب آقای روحانی هم می بینید که دیدارهای ایشان با همه طیف های مردمی، سیاسی و اقتصادی و مجموعه های فرهنگ است. نکته مهمی که امروز اتفاق می افتد این است و اگر چه تجربه دموکراسی در عراق جوان است، اما بصیرت سیاسی عراقی ها بالا است و طی 10 سال گذشته با نگاهی به فراکسیون های تشکیل شده می بینیم که به صورت طایفه ای نیستند و در مجموعه ‌لیست های  شیعه، برادران اهل سنت هستند و  بالعکس آن نیز صادق است و این نشان می دهد که امروز به مرور در کنار رقابت های سیاسی که امری طبیعی است، منافع ملی برای همه جریان های سیاسی به مبنایی اصولی تبدیل شده است و این نیز مورد استقبال و تشویق و حامیت جمهوری اسلامی ایران می باشد.

 
* مصاحبه ‌: حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس