امتیاز مثبت
۰
ناشران اروپایی طلب پارسال شان را نگرفته اند و هنوز در نمایشگاه کتاب تهران ثبت نام نکرده‌اند
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب: 231738
 
به گفته مدیر بخش بین‌الملل بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ناشران اروپایی به دلیل پرداخت نشدن طلبشان از دوره‌های بیست و پنجم و بیست و ششم این نمایشگاه، هنوز ثبت نام خود را قطعی نکرده‌اند.

علیرضا ربانی مدیرمسئول انجمن ناشران بین‌الملل ایرانیان و مدیر بخش بین‌الملل بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره روند ثبت نام ناشران این بخش که از 5 اسفند آغاز شده و تا 10 فروردین هم ادامه دارد، گفت: تاکنون حدود 30 موزع کتب عربی از خارج از کشور ثبت نام کرده‌اند که بعضی از آنها نمایندگی تعدادی از ناشران خارجی را هم بر عهده دارند. همچنین 12 ناشر عرب از ایران ثبت نام کرده‌اند؛ اینها ناشرانی هستند که یا کتاب عربی تولید می‌کنند و یا نمایندگی ناشران کتاب‌های خارجی به زبان عربی را دارند. علاوه بر این تعداد، 28 موزع کتب لاتین شرکت کرده‌اند.

او در عین حال از عدم مشارکت بسیاری ناشران اروپایی که در دوره‌های قبل در نمایشگاه کتاب تهران حضور داشتند، خبر داد و گفت: از ناشران اروپایی که مایل باشند به طور مستقیم در نمایشگاه حضور داشته باشند، کمتر موردی بوده که ثبت نام خود را قطعی کرده باشد و دلیل این مسئله هم پرداخت نشدن مطالباتشان از نمایشگاه بیست و پنجم و بیست و ششم است.

به گزارش مهر، مدیر بخش بین‌الملل بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه عمده ناشران خارجی طلبکار نمایشگاه، اروپایی و از کشورهایی مانند هلند، انگلستان و فرانسه هستند، گفت: با اینکه آنها از مقررات نمایشگاه کتاب تهران اطلاع دارند و بازه زمانی ثبت نام در آن را هم می‌دانند، هنوز ثبت نام خود را قطعی نکرده‌اند و منتظرند ببینند که با توجه به وعده‌های داده شده، آیا طلب آنها در روزهای مانده به پایان مهلت ثبت نام نمایشگاه، پرداخت می‌شود یا نه؟

ربانی همچنین با بیان این مطلب که «این موضوع از طرف آقای صالحی (معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب تهران) پیگری و مقرر شده بخشی از بدهی مذکور تا پایان سال جاری، با ناشران خارجی تسویه شود» موانعی را که تحریم‌ها بر سر راه ایران برای پرداخت‌های مالی به طرف‌های خارجی خود ایجاد کرده است، در این زمینه موثر دانست و ابراز امیدواری کرد این مشکل تا قبل از شروع نمایشگاه بیست و هفتم برطرف شود.

همچنین به گفته او ، بسیاری از کتاب‌های خارجی از طرف ناشران و موزعانی که قصد ارائه آنها را در نمایشگاه کتاب تهران دارند، وارد گمرکات کشور شده که البته ترخیص آنها نیازمند انجام مقدماتی از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که این کار در حال انجام است.

مدیر بخش بین‌الملل بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بخش دیگری از این مصاحبه از احتمال منتفی شدن تصمیم اولیه برای انتقال مکان برگزاری این بخش به مکان دوره بیست و پنجم و لذا برپایی آن در مکان دوره قبل (خارج از محدوده مصلی و در ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی) خبر داد و گفت: سال گذشته و علیرغم اینکه در ابتدا مخالفت‌هایی با برپایی بخش بین‌الملل در ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی صورت گرفت، اما امسال مشکل کمبود فضا در محدوده مصلی، نمود بیشتری پیدا کرده و لذا به نظر می‌رسد بهترین مکان برای برپایی بخش بین‌الملل، مکان پارسال است.

ربانی درباره اینکه اما برخی از اعضای خود انجمن ناشران بین‌الملل ایرانیان با این مصوبه شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب تهران مبنی بر انتقال بخش بین‌الملل نمایشگاه به مکان دوره بیست و پنجم موافق بودند، ضمن بیان این نکته که احتمال برپایی بخش بین‌الملل در مکان دوره بیست و پنجم نمایشگاه (داخل محدوده مصلی) وجود دارد اما قرار است امروز شورای برنامه‌ریزی در این خصوص تصمیم‌گیری کند، گفت: مسئله اصلی این است که هنوز تکلیف جانمایی بسیاری از بخش‌ها از جمله همین بخش بین‌الملل مشخص نشده و رفتن تشکل‌هایی هم که فضاهای قبلی در اختیارشان قرار گرفته، به این فضاها با مشکل مواجه شده است.

او گفت: تاکید ما این است که هر چه زودتر تکلیف این وضعیت مشخص شود چرا که اگر این اتفاق نیفتد، علیرغم ثبت نام‌هایی که صورت گرفته و متراژهایی که درخواست شده، چون تشکل‌ها نمی‌دانند چه میزان فضا در اختیار دارند، تعیین متراژ و مساحت غرفه‌ها هم ممکن نیست. در واقع الان ما ثبت‌نام‌ها را منهای متراژ غرفه، تائید می‌کنیم چون نمی‌دانیم آیا می‌توانیم همه میزان درخواست شده را تحت پوشش قرار دهیم یا درصدی از آن را؟