امتیاز مثبت
۰
قیمت اوراق تسهیلات مسکن ارزان شد
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب: 274632
 
رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران گفت: در آبان امسال، همزمان با کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، ارزش معاملات این اوراق نیز با روند نزولی مواجه شد و به ۶۹۰ میلیارد ریال رسید.
به گزارش تسنیم؛ علیرضا توکلی با اعلام این خبر افزود: بررسی‌های موجود نشان می‌دهد در پی کاهش قیمت اوراق در ماه آبان ارزش معاملات این اوراق نیز افت قابل توجهی داشت، به طوری که رقم 690 میلیارد ریال را به ثبت رسانده است.


وی ادامه داد: معاملات اوراق تسهیلات مسکن در ماه گذشته به کمترین میزان خود طی یکسال اخیر رسید و حجم این معاملات از ارقام بالای یک میلیون ورقه در ماه، در آبان‌ماه به کمتر از 800 هزار ورقه رسید.


توکلی در خصوص عوامل موثر بر کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آبان ماه توضیح داد: در سال گذشته حجم متقاضیان خرید اوراق کمتر از 300 میلیارد تومان در ماه بود که پس از مصوبه شورای محترم پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن، با رشد شدیدی مواجه شد و به ارقام بالای 600 میلیارد تومان در ماه رسید.


وی در ادامه گفت: فقط در اسفند ماه سال گذشته، حجم تقاضای تسهیلات مسکن به 885 میلیارد تومان رسید و بانک مسکن نیز به خوبی به تعهدات خود عمل کرده و به تمام تقاضای متقاضیان تسهیلات مسکن پاسخ داد.


به گفته توکلی، یکی از دلایل اصلی رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ماه‌های گذشته، رشد تقاضا و پیشی گرفتن تقاضا از عرضه بود، به‌گونه‌ای که در هشت ماه گذشته به‌طور میانگین میزان تقاضای ماهانه 162 میلیارد تومان بیشتر از عرضه اوراق جدید در بازار بود. خوشبختانه از مهرماه سال جاری تعداد حجم تقاضای اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافت و به ترتیب در مهر و آبان با کمبود تقاضا به میزان 41 و 130 میلیارد تومان مواجه بودیم.


وی در خصوص وضعیت معاملات سوداگرانه و سفته بازی اوراق تسهیلات مسکن تصریح کرد: شاخص معاملات سوداگرانه اوراق تسهیلات مسکن که نشانگر میزان معاملات مازاد بر مصرف این اوراق است و در سنوات گذشته به طور میانگین بین 3 تا 5 درصد بوده، از تیرماه کاهش یافته و به کمتر از یک درصد رسیده است؛ ضمن آنکه طبق آخرین آمار که مربوط به آبان ماه سال جاری است، این شاخص رقم 0.6 درصد را ثبت کرد و نشانه وجود شرایط طبیعی در معاملات این اوراق است.


توکلی خاطر نشان کرد: طبق آمارهای موجود، میانگین قیمت اوراق در ماه آبان نسبت به مهرماه با افت 4.7 درصدی روبه‌رو بود.


وی با اشاره به افزایش ارزش اوراق تسهیلات مسکن ابطالی توضیح داد: ارزش تسهیلات ابطال شده از مهرماه 93 به بیش از 2 برابر رسید و میانگین تسهیلات ابطالی که در شهریور 93 معادل 300 میلیارد ریال در ماه بود، در مهر ماه به 740 و در آبان ماه به 1020 میلیارد ریال رسیده است.


توکلی در ادامه به همه مردم، متقاضیان استفاده از تسهیلات مسکن و فعالان بازار توصیه کرد به اطلاعیه‌های رسمی شرکت فرابورس که در آن تاریخ انقضا و مهلت استفاده از تسهیلات درج شده است دقت کنند زیرا در صورت منقضی شدن اوراق تسهیلات، امکان استفاده از آنها مهیا نشده و ارزش اوراق آنها صفر خواهد شد.


وی در پایان از مردم و فعالان بازار خواست تا اوراق تسهیلات مورد نیاز خود را فقط در زمان استفاده و تحویل مدارک به بانک مسکن خریداری کرده و از نگهداری اوراق برای طولانی مدت امتناع کنند.