امتیاز مثبت
۰
تعدیل یا تثبیت سکه و دلار؟
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب: 154536
 
در فاصله ۱۰ روز مانده به تعطیلات نوروز و پایان سال، قیمت دلار در بازار آزاد به رقم نهایی خود در این روزها نزدیک می‌شود. پس از نوسان‌های مقطعی اواخر هفته گذشته که قیمت دلار را تا سطوح بالایی، افزایش داد؛ حالا ظاهرا بازار، نرخ ۳۵۰۰ تومانی برای هر دلار را پذیرفته و امکان تثبیت آن در روزهای باقیمانده وجود دارد.

اقتصاد ايراني نوشت: این روزها، معاملات در بازار آزاد، تحت‌ تاثیر تقاضای بالای ارز برای مسافرت‌های نوروزی است و حتی برخی فعالان بازار انتظار تعدیل قیمت‌ها را دارند. 

تقریبا ۱۰ روز مانده به تعطیلات نوروز و پایان سال قیمت دلار به مرور به قیمت نهایی خود در این ایام نزدیک می شود. بازار ظاهرا به نرخ ۳۵۰۰ تومانی دلار عادت کرده و امکان تثبیت آن در روزهای باقیمانده وجود دارد. 

وزیر خارجه به نتایج مثبت احتمالی آلماتی ۲ خوشبین تر شده و در عین حال تقاضای ارز در روزهای پایانی به تقاضای مسافرتی معطوف شده است. تقاضا برای حواله ارزی در بازار صرافان به حداقل رسیده و بیشتر متوجه مرکز مبادلات ارزی بوده است. برخی پرداخت های ریالی نیز انجام شده و نیاز به عرضه ارز در بازار به نظر کمتر شده است. در این ایام البته برخی افراد حقیقی و خرده فروش همچنان برای نیازهای ریالی خود ارز و سکه در بازار می فروشند. قیمت های داخلی نوسان مختصر و محدود تر دارند و در همگرایی با کاهش نوسان قیمت ها در بازارهای جهانی، به سوی تعدیل پیش می روند. از بازار پیش فروش سکه، خبر می رسد که متقاضیان سکه های ثبت نام شده را پس می دهند و با ۵۰ هزار تومان ارزان تر از قبل با نام بستگان درجه یک خود ثبت نام می کنند. 

قیمت های داخلی
قیمت ارز در۲ ساعت اول بازار دیروز ۴۰ تومان نوسان قیمت را پشت سر گذاشت. دلار با نرخ ۳۵۳۰ تومان بر تابلوها بازگشایی شد و طی یک ساعت تا ۳۵۷۰ تومان بالا رفت. با گذشت همین مدت در ادامه بازار، قیمت دلار دوباره تا ۳۵۳۰ تومان بر تابلو ها افت کرد. قیمت دلار البته در این ساعت در کف بازار ۳۵۰۰ تومان بود. دیروز تا ساعت ۱۳ قیمت یورو نیز به ۴۷۰۰ تومان رسید. پوند انگلیس ۵۴۵۰ تومان فروخته شد .قیمت درهم امارات همچنان در سطح ۹۷۵ تومان در نوسان است. در بازار سکه و طلا نیز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون اجرت ساخت تا ۱۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان بالا رفت که ۱۰۰۰ تومان افزایش را نسبت به روز قبل ثبت کرده است. در بازار سکه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طی دو ساعت کاری ابتدای بازار بین یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان نوسان داشت. نیم سکه به ۷۳۰ هزار تومان رسید که در مناطق مختلف بازار تفاوتی ۱۰ هزار تومانی را به همراه داشت. ربع سکه؛ اما همچنان در سطح ۴۴۰ هزار تومان داد و ستد می شود. 

رشد نرخ اکثر ارزها در مرکز مبادلات ارزی
بانک مرکزی دیروز، دوشنبه، نرخ انواع ارز را در مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد که بر این اساس نرخ تمامی ارزها به جز روپیه، ین و وون، افزایش یافته است. نرخ دلار آمریکا در این روز در مرکز مبادلات ارزی با ۷۰ ریال رشد ۲۴ هزار و ۴۵۶ ریال و بهای هر پوند نیز با ۱۱۵ ریال افزایش ۳۶ هزار و ۴۹۳ ریال تعیین شده است. 

قیمت یورو نیز در مرکز مبادلات ارزی با ۸۵ ریال افزایش ۳۱ هزار و ۸۰۵ ریال اعلام شد. 

مرکز مبادلات ارزی، نرخ فرانک سوئیس را برای روز گذشته ۲۵ هزار و ۷۰۸ ریال، کرون سوئد را سه هزار و ۸۱۷ ریال، روپیه هند را ۴۴۹ ریال، درهم امارات را شش هزار و ۶۵۸ ریال، یکصد ین ژاپن را ۲۵ هزار و ۴۰۰ ریال و لیر ترکیه را ۱۳ هزار و ۵۴۳ ریال تعیین کرد. در مرکز مبادلات ارزی، نرخ روبل روسیه ۷۹۴ ریال، یوآن چین سه هزار و ۹۳۳ریال و وون کره جنوبی ۲۲ هزار ریال اعلام شده است. بانک مرکزی نرخ ریال قطر را شش هزار و ۷۱۸ ریال تعیین کرد. 

بازارهای جهانی
در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری همچون روزهای گذشته در سطح ۱۵۸۰ دلار باقی مانده است. 

در اروپا بلاتکلیفی در فضای سیاسی ایتالیا و بحران بیکاری در فرانسه باردیگر رهبران این قاره را به تکاپو واداشته است. برنامه نجات برای قبرس نیز در این میان باردیگر بر سر زبان ها افتاده و تلاش برای جلوگیری از شدت یافتن بحران بدهی ها از سر گرفته شده است. نشست ۱۴ و ۱۵ ماه مارس در بروکسل برای بحث بر سر مشکل بدهی ملی جزیره قبرس و امکان زیان سپرده گذاران بانکی در این کشور برگزار می شود. بحران بیکاری در فرانسه و بحران سیاسی ایتالیا نیز از جمله مباحث مورد نظر در این مذاکرات است. این شرایط فشار زیادی را بر ارزش یورو و همراستا با آن بر قیمت طلا وارد خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا همچنان بر مداخله در بازار اوراق قرضه و بهبود اقتصادی در اروپا تاکید دارد تا بتواند به بحران سه ساله بدهی ها در این قاره پایان دهد. 

برابری یورو در مقابل دلار آمریکا در این روزها افت داشته و به ۲۹۹/۱ رسیده است. قیمت طلا نیز با وجود اصرار برنانکه بر اعمال سیاست های تشویقی در عرصه اقتصادی، تحت فشار است. در روزهای گذشته قیمت طلا همزمان با اعلام آمار جدید بیکاری در آمریکا کاهش داشت. این کاهش چندان دوام نیافت و از ۱۵۶۰ دلار به بالا حرکت کرد و به مرز ۱۵۸۰ دلار رسیده است. در حالی که انتظار می رفت افت نرخ بیکاری آمریکا به ۷/۷ درصد، اعمال محرک های اقتصادی را از برنامه کاری فدرال رزرو کنار بگذارد، اما برنانکه در اظهارنظری اعلام کرد که تا بیکاری به ۵/۶ درصد افت نکند، برنامه محرک های اقتصادی از دستور کار خارج نخواهد شد. 

این موضع باعث بالارفتن دوباره قیمت طلا شده است. در عین حال مشکلات لاینحل بدهی ها در اروپا قیمت طلا را تحت فشار گذاشته است. دیروز قیمت طلا در سطح ۱۵۸۰ دلار نوسان داشت که با قیمت پایان معاملات هفته قبل تفاوت آشکاری نشان نمی دهد. 

فارغ از این موارد روز گذشته خبرهایی مبنی بر افت تولیدات صنعتی در چین و افزایش تولیدات نفت عربستان منتشر شده بود که بر افت قیمت نفت و طلا نیز موثر عنوان شده است.