امتیاز مثبت
۰
نگاهی به وعده هایی که محمود واعظی در شروع کار خود از آن سخن به میان آورده است
وعده هایی که قرار است محقق شود
پنجشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب: 195739
 
با نظر رئیس جمهور سازمان فضایی و مرکز تحقیقات مخابرات که در دولت دهم از وزارت ارتباطات جدا شد بار دیگر به این وزارتخانه بازمی گردد.
وعده هایی که قرار است محقق شود
 

اقتصاد ایران آنلاین-سارا کروبی: فناوری اطلاعات و ارتباطات طی چند سال گذشته به سبب تغییر مدیران و اعتقاد هریک از آنها به این بخش، دستخوش تغییرات بسیاری، هم به لحاظ سیاستگذاری، ساختاری و مدیریتی و هم به لحاظ برنامه های راهبردی شد، تا جایی که در چند سال اخیر نه تنها کاربران استفاده از این فناوری، نگاه مثبتی به این مقوله نداشتند، بلکه فعالان ارائه دهنده خدمات این بخش اعم از بخش خصوصی و شبه خصوصی و دولتی نیز به نوعی به دلیل سیاستگذاری های مختلف، رضایتی از وضعیت موجود نشان ندادند.
 
تعریف پروژه هایی بدون کاربرد که بعضا نام ملی را یدک می کشید از جمله مواردی بود که طی 8سال اخیر بارها از سوی کارشناسان با انتقاد مواجه شد و بسیاری از پروژه هایی که برای این بخش تعریف و برای آن بودجه درنظر گرفته شد نیز به سرانجام نرسید. در این میان، کاربران استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی که بیشتر به کاربرد این فناوری توجه دارند و برایشان برنامه های راهبردی و تعریف پروژه ها دردی را دوا نمی کند نیز از وضعیت سرعت و کیفیت اینترنت، قیمت این فناوری و عدم عرضه بسیاری از تکنولوژی ها در کشور به دلیل مسائل تحریم همیشه شکایت داشتند. 

حال محمود واعظی در اوایل مردادماه از سود دولت تدبیر و امید برای تصدی وزارتخانه کلیدی ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب شده تا امید کاربران، فعالان و مدیران و دست اندرکاران بخش فناوری کشور را بار دیگر برگرداند و بتواند مشکلات کلان و غیرکلان این بخش را مرتفع سازد. بر این اساس، نگاهی به برنامه ها و اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در شروع فعالیت هایش در این وزارتخانه کلیدی به طور قطع خالی از لطف نبوده و امکانی را فراهم می کند تا سال های آینده براساس این اظهارات بتوان عملکرد دهمین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را پس از دکتر محمدحسین اسلامی، دکتر محمود قندی، مرتضی نبوی، محمد غرضی، محمدرضا عارف، احمد معتمدی، محمد سلیمانی، رضا تقی پور انوری و محمدحسن نامی در این وزارتخانه ارزیابی کرد. 

محمود واعظی کیست؟ 

محمود واعظی که با کسب 218رای موافق، 45رای مخالف و 20رای ممتنع از مجلس شورای اسلامی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رای اعتماد گرفت، متولد1331 تهران و دارای دکترای روابط بین الملل و فوق لیسانس مهندسی الکترونیک است که از مشاوران حسن روحاني در دوره رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری بود. 

مدیرعاملی شرکت مخابرات ایران از سال1358 تا 1365، مشاور وزیر امور خارجه از سال1365 تا 1366، مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی از سال1366 تا 1368، معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال1368 تا 1376، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال1376 تا 1378و معاون پژوهش های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال1378 تاکنون، از جمله سوابق اجرایی وی است. نگاهی به روند تحصیلی محمود واعظی حاکی از آن است که وی در سال1350 برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در سال1355 مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه ایالتی ساکرامنتو در رشته مهندسی برق اخذ کرده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مخابرات به دانشگاه ایالتی سن خوزه رفت؛ بعد از اتمام آن وارد مقطع دکترای رشته مهندسی مخابرات دانشگاه ایالتی لوییزیانا شد که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی از اتمام تحصیل و اخذ مدرک دکترا صرف نظر و به ایران مراجعت کرد. وی در کل دوران اقامت در آمریکا عضو انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بوده و مسئولیت های مختلفی هم در آن انجمن در زمینه فعالیت های سیاسی و مذهبی داشته است که از آن جمله می توان به مسئولیت دبیری تشکیلات اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا اشاره کرد. 

پس از انتخاب به این سمت، به همراهی تعدادی دیگر از دانشجویان، مدتی را در نوفل لوشاتو در خدمت امام راحل(ره) سپری کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت حسن روحانی، از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی فارغ التحصیل شده و در سال1382 نیز از دانشگاه ورشو در رشته روابط بین الملل مدرک دکترای خود را اخذ کرده است. واعظی دارای بیش از 9کتاب تالیف شده در زمینه سیاست خارجی است که از جمله آن می توان به کتاب ژئوپلتیک بحران در آسیای مرکزی و قفقاز، میانجیگری در نظریه و عمل، بحران های سیاسی و جنبش های اجتماعی در خاورمیانه، ایران در سیاست خارجی فرانسه، افغانستان: یک دهه پس از سقوط طالبان و بحران های بین المللی: تحلیل نظری و مطالعه موردی اشاره کرد.

برنامه هایی که مدنظر وزیر ارتباطات است
برنامه پیشنهادی محمود واعظی برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در 5محور کلی با توجه به چشم انداز، سیاست های کلی نظام، قانون برنامه پنجم توسعه و بسته اجرایی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. در این برنامه، توسعه شبکه و زیرساخت از طریق افزایش پهنای باند اینترنت بین الملل، افزایش پهنای باند شبکه IP داخلی، افزایش ظرفیت شبکه انتقال زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به روزرسانی مستمر کدپستی، توسعه و تکمیل مراکز داده استانی، ملی، منطقه ای و بین المللی، استقرار سامانه های ایمنی زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی، ایجاد ظرفیت به منظور افزایش تعداد کاربران اینترنت، افزایش ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین الملل به منظور کسب سهم مناسب از بازار منطقه، تهیه طرح جامع استفاده مطلوب از منابع ملی از جمله طیف فرکانس، مدارهای ماهواره ای و شماره گذاری، دامنه ها، آدرس های اینترنتی و کدپستی و کسب توانمندی طراحی، ساخت، تست، پرتاب، بهره برداری، هدایت و کنترل ماهواره های موردنیاز مورد تاکید قرار گرفته است. 

محور دوم برنامه ارائه شده مربوط به بهبود کیفیت زندگی شهروندان و توسعه خدمات از طریق کاهش زمان سیر مرسولات پستی بین مراکز استان ها، استقرار دولت الکترونیک در بخش، امکان دسترسی پرسرعت دستگاه های اجرایی، کسب وکارها و خانوارها به شبکه ملی اطلاعات، ایجاد ظرفیت به منظور افزایش تعداد کاربران تلفن همراه و ارائه خدمات ارزش افزوده، ایجاد ظرفیت به منظور به روزرسانی واگذاری تلفن ثابت و ارائه خدمات ارزش افزوده، افزایش خدمات الکترونیکی (دولت الکترونیکی، کسب وکار الکترونیکی، سلامت الکترونیکی و فراگیری الکترونیکی)، افزایش سرانه مرسولات و خدمات نوین پستی، تکمیل و توسعه منطقه ویژه اقتصادی پیام و ایجاد شهرک های ارتباطات و فناوری اطلاعات در این منطقه و برخی از دیگر مناطق، تدوین و تنظیم روابط متقابل بین ارائه دهندگان خدمات حوزه ICT، ایجاد بستر مناسب برای ارزیابی کیفیت خدمات پستی در استان های مختلف کشور، توسعه خدمات پست بانک در روستاهای کشور و افزایش تعداد خدمات با رویکرد توسعه بانکداری، اصل44 قانون اساسی با توجه به اهداف و راهبردها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارتقای پروانه های صادرشده با توجه به توسعه فناوری های نو است.
 
دو محور سوم، دکتر واعظی توسعه ارتباطات روستایی و مناطق محروم از طریق فراهم سازی دسترسی تمامی روستاهای کشور به شبکه های ارتباطی (USO) را مدنظر قرار داده و ارتقای تحقیق و توسعه فناوری های بومی را از طریق حمایت از توسعه نرم افزارهای بومی، تدوین بسته های استاندارد و ضوابط و مقررات در بخش، تدوین سندهای مدیریتی، فنی و پژوهشی در بخش تعریف و ساخت ماهواره های مشترک با سایر کشورها، تعریف و اجرای پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی فضایی با مشارکت دانشگاه های داخلی و خارجی و ایجاد آزمایشگاه ملی فضایی به عنوان محور چهارم فعالیت خود اعلام کرد. در برنامه های ارائه شده از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای دولت یازدهم تقویت و گسترش ارتباطات و حضور موثر در مجامع بین المللی از طریق حضور فعال و موثر در مجامع منطقه ای و بین المللی به منظور پیشبرد اهداف و دفاع از منافع ملی، کسب جایگاه مناسب در اتحادیه ها و مجامع منطقه ای و بین المللی، ثبت بین المللی ایستگاه های رادیویی و موقعیت های مداری و ارتقای جایگاه و موقعیت پست ایران در کشور و جهان و تقویت ارتباطات پستی بین المللی و ایجاد هاب پستی به عنوان محور پنجم درنظر گرفته شده است.

وعده هایی که واعظی برای توسعه ICT داد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در نخستین هفته فعالیت خود، با نمایندگان مجلس و مدیران بخش دولتی و خصوصی دیدارهایی جداگانه داشت و اولویت برنامه های خود را برای این مسئولان تشریح کرد. 

محمود واعظی با حضور در مرکز پژوهش های مجلس با دکتر کاظم جلالی رئیس این مرکز، دیدار و گفت وگو کرد که در این دیدار گسترش خطوط ارتباطی در سطح کشور را از اولویت های برنامه کاری خود خواند و تصریح کرد: حضور فعالانه در مجامع ارتباطی منطقه و بین الملل با در نظر گرفتن منافع ملی، از عواملی است که باعث رشد جایگاه ایران بین کشورهای منطقه در زمینه توسعه فعالیت های الکترونیکی می شود؛ همچنین توسعه شبکه و زیرساخت از طریق شبکه باند بین المللی و شبکه داخلی یکی از اولویت های کاری من در وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود که این امر زمینه ساز رشد در حوزه های بسیاری را فراهم می کند. وی در جمع نمایندگان صنف فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز بر اهمیت طرح نظام جامع فناوری اطلاعات کشور تاکید کرد و خواستار بازگشت این طرح شد و گفت: طرح نظام جامع فناوری اطلاعات را بازنگری خواهد کرد. واعظی که در ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با این صنف دیدار کرد، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نباید رویکرد قیم مآبانه داشته باشد و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز نباید نگاه صرفا سودجویی داشته باشد. وی با تاکید بر این که دولت های موفق، معتقد بوده اند تصدی گری زمینگیرشان می کند، افزود: نمی توانیم کشور را اداره کنیم، درحالی که توسعه نیافته باشد و در این راستا، قطعا یکی از زیرساخت های توسعه، فناوری اطلاعات و ارتباطات است و این امر تنها با فعال شدن بخش خصوصی این حوزه میسر می شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که برای تصدی وزارت ICT ایجاد شورای راهبری وزارتخانه با حضور نخبگان و نمایندگان بخش خصوصی و اصلاح ساختار تصمیم گیری الزامی، اما نیازمند زمان است، خاطرنشان کرد: انسجام درونی بخش دولتی و خصوصی محرک و شتاب دهنده این حرکت است. 

وی در جمع نمایندگان کمیسیون صنایع نیز بر افزایش سرعت اینترنت و گسترش دسترسی خانوار ایرانی به اینترنت پرسرعت تاکید کرد و گفت: ساماندهی به وضعیت زیرساخت های ارتباطی کشور و تصویب هرچه سریع تر نظام جامع فناوری اطلاعات کشور از جمله دغدغه هایی است که براساس اهداف قانون برنامه پنجم توسعه، باید اجرایی شود.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دفاع از برنامه های خود برای تصدی این پست در جلسه اخذ رای اعتماد مجلس شورای اسلامی نیز مهم ترین اولویت برنامه های خود را ساماندهی به اوضاع نابسامان دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: با نظر رئیس جمهور سازمان فضایی و مرکز تحقیقات مخابرات که در دولت دهم از وزارت ارتباطات جدا شد بار دیگر به این وزارتخانه بازمی گردد. واعظی، حفاظت از حقوق شهروندان و پاسخگویی به مطالبات مردمی، تقویت لایه های دسترسی برای خدمات تلفن ثابت، حضور موثر و فعال در مجامع بین المللی، تدوین نظامنامه حاکم بر توسعه فضای کسب وکار و ایجاد توازن خدمات در مناطق محروم و مرزی را از جمله برنامه های خود در راستای محور تامین حقوق ملی و مطالبات مردمی برشمرد و گفت: تعریف و اجرای پروژه های فض?یی و ارتباطی با مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی، حمایت از تولید ملی مبتنی بر نوآوری بومی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت پارک های فناوری برای صادرات خدمات فنی - مهندسی با هدف کاستن اثرات تحریم از دیگر برنامه های مدنظر در این بخش است. 

به گفته وی، افزایش پهنای باند اینترنت برای تامین دسترسی خدمات پرسرعت به شبکه ملی اطلاعات برای دانشگاهیان، سازمان ها و خانوار ایرانی، ارائه خدمات دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، سلامت و آموزش الکترونیک با توجه به پیوست های فرهنگی اشاره کرد و گفت: ساماندهی به خدمات ICT با رویکرد رقابتی در مناطق محروم و مرزی با هدف کاهش شکاف دیجیتالی و ارتقای شبکه پستی و ساماندهی به این بخش با استفاده از ظرفیت های الکترونیکی اپراتورهای پستی در دستور کار قرار می گیرد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران نیز بازنگری در نرخ های مخابراتی و تشکیل کارگروهی برای بررسی این نرخ ها را از جمله اولویت های کاری خود عنوان کرد و گفت: در مدت زمان کوتاه، مشکلات اینترنت و پهنای باند نیز رفع خواهد شد. وی گفت: اولین کاری که در این وزارتخانه خواهم داشت بازگشت آرامش در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایجاد فضایی آرام برای تداوم فعالیت های این بخش خواهد بود؛ هدف دوم من در این وزارتخانه قرار دادن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جایگاه واقعی خود خواهد بود که هم در بعد اقتصادی و هم در بعد اجتماعی و علمی، این وزارتخانه نقش مهمی دارد و باید در جایگاه اصلی خود قرار گیرد. وی همچنین حل اختلافات میان شورایعالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات را یک ضرورت مهم دانست و تاکید کرد: به طور کل با چنین اختلافاتی نمی توانیم به اهداف بزرگی که در نظر داریم برسیم.