امتیاز مثبت
۰
واکنش ظریف به انتقاد شدیدالحن کیهان
يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۵
کد مطلب: 286503
 
ظریف در پاسخ به سوالی دیگری که رویکرد منتقدان داخلی و مشخصا حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان درباره این که اجماع و توافق با ایالات متحده آمریکا زیر سوال بردن تمام حرکاتی است که به خاطر آن انقلاب شده است، این انتقادات چه نتیجه ای برای رسیدن به توافق دارد؟ گفت: پیش از این تمامی دلایلی که برای بدبینی وجود دارد را گفته ام، من با آن ها احساس همدردی می کنم.
انتخاب: محمد جواد ظریف گفت: همه باید بدانند که تنها راه رسیدن به نتیجه با ایران احترام و مذاکره است.

 
وزیر امور خارجه کشورمان در نشستی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: این که ما از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌مان دفاع می‌کنیم هدف خود ماست.

 
ظریف درباره انتقادها در ایران به پیاده‌روی‌اش با کری گفت: اعتراض مجلس به پیاده روی من نشان از آزادی عقاید در ایران است و من به آن‌ها توضیح خواهم داد.

 
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که در مذاکره با وزیر امور خارجه آمریکا چه موانعی برای رسیدن به توافق وجود داشت، افزود: تنها راه رسیدن به توافق همین مذاکرات است و این فرصت نباید از دست برود چرا هرگز تکرار نخواهد شد.

 
ظریف ادامه داد: طرف های مذاکره کننده باید به دولت ایران احترام بگذارند و بازی برد و باخت را مطرح نکنند . تعریف من از شکست با بقیه متفاوت است، باید تعاریف را درست تبیین کنیم.

 
وی اضافه کرد: واژه های تفاهم باید مشترک باشد تا بتوانیم به نتیجه خوب برسیم، ما می خواهیم به جهانیان نشان دهیم که حرکت هسته ای ما صلح آمیز است.

 
رییس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: برخی متاسفانه بر این باورند که تحریم ها اثر داشته است، اگر بخواهیم راه حلی داشته باشیم و در حوزه سیاسی به نتیجه ای برسیم راه حلی که می تواند ما را به نتیجه برساند، مذاکرات است.

 
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که اگر به توافق نرسید چه خواهد شد؟ گفت: اگر ما در آخر به توافق نرسیم، تلاش خودمان را کرده ایم و فرایند دیگری را پیش خواهیم گرفت. امیدوارم همه طرف های مذاکره کننده، فرایندی را پیش بگیرند که همه منتفع شوند.

 
ظریف ادامه داد: اگر به توافق نرسیم آخر جهان نخواهد بود.

 
وی با بیان این که گسترده کردن این زمان موثر نخواهد بود، افزود: تمدید مذاکرات موثر نخواهد بود و نتایجی نخواهد داشت، دوستان 1+5 هم بر این باورند که هرچه زودتر به توافق برسیم.

 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما از 6 ماه آینده برای رسیدن به راه حل استفاده خواهیم کرد نه برای رسیدن به شکست.

 
رییس دستگاه دیپلماسی ایران درباره انتقادات اخیر برخی از نمایندگان مجلس از قدم زدن وی با وزیر امور خارجه آمریکا در جریان گفت وگوهای هسته ای اظهار داشت: من فکر می کنم باید این واقعیت را پذیرفت که در ایران افکار مختلف وجود دارد و جامعه ای یک جانبه نیست . ما رویکردهای مختلفی در جامعه خودمان داریم و این اصلا بد نیست.

 
وی تصریح کرد: در واقع بدگمانی بسیار زیادی در ایران نسبت به غرب بویژه به خود ایالات متحده وجود دارد و هر واکنش و پاسخی که از مردم ایران دریافت می شود، بخاطر همان عدم اطمینان و بدبینی است که نسبت به غرب وجود دارد.

 
ظریف ادامه داد: دلیل این موضوع این است که غرب هم نسبت به برنامه هسته ای ایران بدبین بوده اما من نمی دانم که دلیل این امر چیست و ولی مسئله حمایت آنها در سال های پیش از صدام حسین برای حمله و جنگ با دولت دموکراتیک برآمده از خواست مردم ایران وجود دارد و تمامی این موارد باعث شده است که بدبینی هایی نسبت به غرب و آمریکا وجود داشته باشد.

 
وی گفت: آماده هستم که سوال هایی که از طرف مجلس درباره گفت وگوهای هسته ای مطرح می شود را توضیح دهم و بگویم که در گفت وگوهای هسته ای چه اقدامات و رفتارهایی صورت گرفته و تاکید کنم که که از عرف دیپلماسی خارج نشده و مردم می توانند درباره سخنان من قضاوت کنند.

 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: تمام دلایل بدبین بودن مردم نسبت به غرب، بسیار منطقی است و ایران پیش از این با ایالات متحده گفت وگو نمی کرد، اما در حال حاضر گفت وگو می کنیم و از من پرسیده می شود که آیا این گفت وگوها و صحبت ها آیا به نتیجه خواهد رسید یا خیر؟ ولی باید بگویم که ما نمی توانیم آن خصومت ها و دشمنی های آمریکا که نسبت به مردم ایران داشته است را در طول مذاکرات نادیده بگیریم.

 
ظریف تصریح کرد: مگر اینکه بتوانیم پیشرفت هایی در زمینه مذاکرات داشته باشیم و منتقدین ما در ایران حق دارند و من بر این باور هستم حتی اگر بتوانیم در طول مذاکرات به توافقی برسیم باز هم مردمی که در ایران حضور دارند، همچنان نسبت به رفتار غرب و آمریکا بدبین خواهند بود.

 
سوال دیگر این بود که رویکرد منتقدان داخلی و مشخصا حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان درباره این که اجماع و توافق با ایالات متحده آمریکا زیر سوال بردن تمام حرکاتی است که به خاطر آن انقلاب شده است، این انتقادات چه نتیجه ای برای رسیدن به توافق دارد؟

 
رییس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: پیش از این تمامی دلایلی که برای بدبینی وجود دارد را گفته ام، من با آن ها احساس همدردی می کنم، من هم مشکوک و بدبین هستم، ما داریم تلاش می کنیم به توافقی برسیم که برنده و بازنده نداشته باشد و همه داریم تلاش می کنیم تمامی منافع خود را در منطقه و جهان تامین کنیم.

 
ظریف تصریح کرد: من با ترورهایی صورت گرفته علیه داشمندان ایرانی، با این منتقدان همدردی می کنم، ما مجبور هستیم که وارد مذاکرات شویم حتی همراه با بدبینی های موجود.

 
در ادامه از وزیر امور خارجه سوال شد که افرادی در واشنگتن موجب شدند این تفکرات در شما به وجود بیاید؟ آقای کری و اوباما کارهایی را انجام می دهند که باعث شد این حرکات صورت بگیرد؟

 
همچنین درباره جزئیات مذاکرات هسته ای در تابستان و نوامبر گذشته و این که غنی سازی اورانیوم برای شما یک حق محسوب شد و یکسری اتفاقاتی رخ داد که قرار شده بود گام به گام به یکسری اهداف برسید و تحریم ها به صورت مرحله ای برداشته شود، این را چگونه می بینید؟

 
ظریف گفت:هدف ما فرایند گام به گام در مورد برداشتن تحریم ها نبود هدف ما اصلی ما برداشتن کل تحریم هاست و قرار نیست این جا مذاکره کنیم.

 
وی تصریح کرد: فکر می کنم تحریم ها درست نیست و برداشتن تحریم ها شرایطی را ایجاد می کند تا بتوانیم به توافق برسیم اگر این کار صورت بگیرد ،می توانیم به توافق برسیم.

 
رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: این مساله ای است که ایران آمادگی مذاکره درباره آن را دارد، برای برداشتن تحریم مذاکره نمی کنیم من اگر متن جزئیات مذاکره را داشتم راحتتر می توانستم به شما جواب دهم .

 
ظریف با بیان این که اجازه دهید از جزئیات عبور کنیم نمی خواهیم درباره جزئیات صحبت کنم گفت: شما می خواهید تصمیم نهایی را این جا بگیرید.