امتیاز مثبت
۰
کاهش صادرات برنج هندی به ایران؛
چین هم برنج هندی وارد کرد
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 135500
 
کاهش صادرات هند به ایران به علت تولید داخلی بیشتر ایران است. تولید برنج آسیاب‌نشده ایران حدود ۴/۲ میلیون تن برآورد شده و مصرف آن حدود ۸/۲ میلیون تن است. هند و امارات و پاکستان صادرکنندگان اصلی برنج به ایران هستند. تقاضای بالاتر برنج باسماتی هندی در عراق تا اندازه‌ای کاهش صادرات به ایران را جبران کرده است.در سال ۲۰۱۲ چین برای نخستین بار اجازه واردات از هند را داشت و به علت قیمت‌های پایین‌تر و هزینه حمل و نقل کمتر به واردات خود در سال ۲۰۱۳ ادامه خواهد داد.
چین هم برنج هندی وارد کرد
 
اقتصادایران آنلاین - نگاه دادخواه: رئیس موسسه تحقیقاتی اداره بین‌المللی غذا پیش‌بینی کرد در سال‌های آینده با افزایش هزینه نیروی کار، زمین و آب، صادرات برنج هندی به چین افزایش خواهد یافت. در سال ۲۰۱۲ چین برای نخستین بار اجازه واردات از هند را داشت و به علت قیمت‌های پایین‌تر و هزینه حمل و نقل کمتر به واردات خود در سال ۲۰۱۳ ادامه خواهد داد. 

هند در سال ۲۰۱۲ با ۱۰ میلیون تن صادرات بزرگ‌ترین صادر‌کننده برنج بوده و چین به علت قیمت بالای برنج در این کشور حدود دو میلیون تن واردات داشت. در سال ۲۰۱۳ پیش‌بینی می‌شود صادرات برنج هندی به ایران از یک میلیون تن صادر‌شده در سال قبل به ۷۰۰ هزار تن برسد. 

کاهش صادرات هند به ایران به علت تولید داخلی بیشتر ایران است. تولید برنج آسیاب‌نشده ایران حدود ۴/۲ میلیون تن برآورد شده و مصرف آن حدود ۸/۲ میلیون تن است. هند و امارات و پاکستان صادرکنندگان اصلی برنج به ایران هستند. تقاضای بالاتر برنج باسماتی هندی در عراق تا اندازه‌ای کاهش صادرات به ایران را جبران کرده است. 

بیشتر شرکت‌کنندگان در بازار برنج آمریکا از برنج
milled دانه بلند که دو هفته قبل با ایران معامله شده، آگاه هستند. آنها ادعا می‌کنند بیشتر از یک کشتی به ایران حمل خواهد شد و اگر این گونه باشد، قیمت‌های داخلی به طور پیوسته افزایش خواهد یافت.

متوسط قیمت برنج از ۷ تا ۱۳ ژانویه ۲۰۱۳ (دلار / تن)
نوع برنج
قیمت
میزان تغییر
برنج تایلندی
۵۶۵
۵
برنج هندی
۴۳۵
۱۰
برنج پاکستانی
۴۲۵
۱۰
برنج آمریکایی
۶۱۵
۲۰
 منبع: تجارت فردا