امتیاز مثبت
۰
قیمت نفت افزایش یافت
چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب: 339252
 
قیمت نفت روز سه شنبه برای نخستین بار در سه روز گذشته افزایش یافت اما عرضه فزاینده و نگرانی‌ها نسبت به دورنمای تقاضا در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین، رشد قیمت‌ها را محدود کرد.
به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۴۷ سنت یا ۰.۶ درصد افزایش، به ۷۶.۳۸ دلار در هر بشکه رسید.

 
بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۶ سنت یا معادل ۰.۲ درصد نسبت به روز گذشته افزایش یافت و ۶۶.۳۴ دلار در هر بشکه رسید. شاخص قیمت نفت آمریکا روز سه شنبه ۱.۳ درصد سقوط کرده بود و تا مرز ۶۵.۳۳ دلار در هر بشکه عقب نشینی کرده بود.

 
هر دو قیمت پایه از بالاترین رکورد چهار سال اخیر که در هفته اول اکتبر به ثبت رسانده بودند، حدود ۱۰ دلار در هر بشکه کاهش پیدا کرده‌اند و در مسیر ثبت بدترین عملکرد ماهانه خود از ژوییه سال ۲۰۱۶ تاکنون قرار دارند.

 
تونی نونان، مدیر ریسک نفت در شرکت میتسوبیشی با اشاره به قیمت برنت، گفت: همه تصور می‌کردند که قیمت نفت به محدوده ۹۰ دلار خواهد رسید اما اکنون به سوی محدوده ۶۰ دلار پیش می‌رود.

 
نفت ماه جاری از افت بازارهای سهام جهانی که ناشی از تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین بود، آسیب دید. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دوشنبه هفته جاری هشدار داد تعرفه‌های جدید به ارزش میلیاردها دلار آماده شده است تا در صورت به توافق نرسیدن با چین، اجرایی شوند.

 
ترامپ اظهار کرده ترجیح می‌دهد توافقی صورت دهد اما چین آماده نیست. وی در این باره توضیح نداد.

 
آمریکا پیش از این روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار تعرفه وضع کرده و چین نیز با اعمال تعرفه روی کالاهای آمریکایی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار، واکنش نشان داده است.

 
در این بین، موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته ۵.۷ میلیون بشکه افزایش یافته که بیش از ۴.۱ میلیون بشکه مورد پیش‌بینی تحلیلگران بود.

 
 این آمار که از عرضه بالاتر نفت آمریکا حکایت دارد، فشارهای کاهشی روی قیمت‌های نفت را تشدید می‌کند. آمار رسمی بعدازظهر روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

 
طبق آمار رفینیتیو آیکان، تولید نفت خام روسیه، آمریکا و عربستان سعودی که سه تولیدکننده بزرگ جهان هستند، در نیمه اول سپتامبر به ۳۳ میلیون بشکه در روز رسید که نشانه دیگری از فراوانی عرضه با وجود بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

 
این یک افزایش ۱۰ میلیون بشکه در روز از ابتدای دهه جاری است و به معنای آن است که این سه کشور اکنون یک سوم از تقاضای جهانی برای نفت را تامین می‌کنند.

 
بر اساس گزارش رویترز، روسیه و عربستان سعودی اعلام کرده‌اند پس از اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت کافی برای تامین تقاضای بازار فراهم خواهد کرد.