امتیاز مثبت
۰
توصیه معاون بورس به سهامداران غیرحرفه‌ای
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 334950
 
اگر چه در روزهای اخیر بازار سهام شاهد رشد فزاینده قیمت‌ها است، اما معاون بورس تهران تاکید می‌کند که به مردم عادی و افراد غیرحرفه‌ای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که به طور مستقیم وارد معاملات بورس شوند.
به گزارش ایسنا، روح الله حسینی مقدم در نشست خبری که در شرکت بورس تهران درباره تجربه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله برگزار شد، گفت: در چند روز اخیر زیاد پرسیده می شود که با توجه به رشد شاخص آیا توصیه می شود که مردم مستقیما به بورس بیایند؟ جواب خیر  است چرا که بورس یک بازار کاملا حرفه‌ای است در نتیجه توصیه نمی‌کنیم که افراد غیر حرفه ای مستقیما به بورس ورود کنند.

 
وی ادامه داد: تعداد و عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری نشان داده که قابلیت اتکا دارد. در سال‌های گذشته سابقه صندوق‌های سرمایه گذاری در بورس تهران وجود داشته، اما خیلی سخت صندوق جدید به بورس اضافه شده است.

 
معاون شرکت بورس اضافه کرد: در کشور ما این شکل از ابزارها جا نیفتاده است، در یکی از کشورهای آفریقایی دیدیم که تعداد شرکت‌های پذیرفته شده ۱۰ عدد، اما تعداد صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله پذیرفته شده ۲۰ عدد بود که این به معنی اهمیت این صندوق‌ها است.

 
حسینی مقدم توضیح داد: مدیریت حرفه‌ای بر این صندوق‌ها وجود دارد چرا که مدیر می‌داند چه موقع خرید و چه زمانی خارج شود، ولی مردم عادی معمولا در موقعیت‌های مختلف معامله با هیجان رو به رو می شوند و این نارضایتی که در بورس می بینید نیز به همین دلیل است. از ظرفیت‌های صندوق های سرمایه گذاری می شود استفاده‌های خوبی کرد.

 
کیانی- مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران- نیز اظهار کرد: رشد ETF ها نیازمند یک سری ساختارها است. ما برای این صندوق‌ها نیاز به معاملات پایانی داریم که درخواستش را به سازمان بورس داده‌ایم. قیمت صندوق‌های شاخصی در بازار و ارزش NAV آن ها نزدیک به هم است. سرمایه گذار اگر بخواهد یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را صادرکند ممکن است با قیمت بالاتری وارد معامله شده و یا هنگام خروج این امکان وجود دارد که با قیمت پایین‌تری خارج شود، این موضوع ریسک داشته که اگر این ریسک را پوشش دهیم شرایط مناسب‌تر می‌شود.

 
مسعود سلطان زالی - مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت - نیز در بخشی از این نشست با اشاره به اهمیت و ضرورت فرهنگ سازی برای بازار سرمایه گفت: برای اینکه سرمایه گذاری در بازار سرمایه را افزایش دهیم باید افراد را به سرمایه گذاری غیر مستقیم تشویق کنیم.   بحث نقد شوندگی یک چالش برای صندوق های ETF است در حالی که یکی از شاخص های اصلی این صندوق ها باید بحث نقد شوندگی شان باشد. ما برنامه داریم بازارگردانی مناسبی برای این صندوق ها داشته باشیم که بتوانیم سرمایه گذاران را جذب کنیم.

 
وی افزود: وضعیت بازار در حال حاضر مثبت است. معتقدیم سرمایه‌گذاری‌ها با هوشمندی انجام می‌شود. باید قدر اقبالی که به بازار شده را بدانیم. ۰.۲ از ارزش بازار سهام ما صندوقهای سرمایه گذاری است که مقدار کمی است. ما نیاز داریم صندوق‌های جدید راه‌اندازی شود.