امتیاز مثبت
۰
رئیس جدید اینستکس کیست؟
جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴
کد مطلب: 345688
 
یک فرد آلمانی دیگر جایگزین برند اربل در ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران شد.
به گزارش ایسنا به نقل از اشپیگل، پس از کناره‌گیری برند اربل، سفیر سابق آلمان در ایران و عراق از ریاست ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران موسوم به " اینستکس"، یک فرد آلمانی دیگر جایگزین وی شد.

 
میشائل بوک، رئیس جدید ساز و کار اینستکس پیش‌تر سفیر آلمان در کلمبیا و از مدیران ارشد سفارت‌خانه آلمان در مصر و سوئد بوده است.

 
این دیپلمات ۶۶ ساله از سال ۱۹۸۳ وارد وزارت خراجه آلمان شده است. دو رئیس قبلی اینستکس یعنی پر فیشر و برند اربل مجبور شدند به دلیل فشارهای آمریکا از سمت خود استعفا کنند.

 
پیش‌تر استیون منوچین - وزیر خزانه‌داری آمریکا - از ارسال نامه این کشور به اروپایی‌ها در خصوص هشدار برای تجارت با ایران خبر داده و گفته بود هر گونه تجارت با ایران در قالب ساز و کار اینستکس باید در چارچوب تحریم های واشنگتن باشد.

 
ریچارد گرنل - سفیر آمریکا در آلمان - نیز گفته است که شرکت‌های آلمانی باید بین ایران و آمریکا، یک کشور را انتخاب کنند.

 
دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌ها علیه این کشور را مجددا اعمال کرد. رهبران اروپایی‌ها با این تصمیم آمریکا مخالفت کرده و برای حفظ روابط تجاری خود با ایران اقدام به راه اندازی سیستم مالی اینستکس کرده اند که فعلا تنها شامل فرانسه، انگلیس و آلمان است اما برخی کشورهای دیگر اروپایی نظیر هلند، اتریش و دانمارک برای پیوستن به آن ابراز تمایل کرده اند. برخی دیگر کشورها نظیر روسیه و چین نیز از این ساز و کار استقبال کرده‌اند.

 
ساز و کار اینستکس هنوز به طور کامل عملیاتی نشده است و طبق گفته فدریکا موگرینی - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - هنوز در حال انجام تراکنش های مقدماتی خود است.

 
انتخاب رئیس جدید برای اینستکس در شرایطی صورت می‌گیرد که پیش‌تر یک مقام آگاه فرانسوی در گفت‌وگو با رویترز، شرط اجرایی شدن اینستکس را پذیرش و اجرای کامل لوایح FATF از سوی ایران عنوان کرده بود.

 
ایران تاکنون بخش‌های از لوایح درخواستی FATF را پذیرفته است اما این کارگروه خواستار اجرای چهار خواسته باقی مانده خود توسط ایران شده است.