امتیاز مثبت
۰
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد خبر داد:
حرکت سپرده‌های بانکی از بلند‌مدت به کوتاه‌مدت
چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: 83588
 
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با اشاره به تاثیر افزایش نرخ ارز و تورم بر فعالیت بانک‌ها، گفت: این مساله موجب شده سپرده‌ها از بلند‌مدت به کوتاه‌مدت سوق یابد.
حرکت سپرده‌های بانکی از بلند‌مدت به کوتاه‌مدت
 
غلامحسین تقی نتاج، در مورد تاثیر افزایش نرخ ارز بر سپرده‌‌های ارزی، اظهارداشت: با توجه به اینکه موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک تبدیل نشده بود، فعالیت ارزی نداشت و به همین دلیل مشکلی در این زمنیه برای ما به وجود نیامد، اما برای سایر بانک‌ها مشکلاتی به وجود آمده است.

به گزارش فارس، تقي نتاج گفت: بسیاری از فرصت‌هایی که با فعالیت در بخش ارزی برای موسسه به وجود می‌آمد، کاملا مشخص بود که بستر آن سالم نیست، به عنوان مثال برخی افراد پالت‌های ۱۰۰۰ میلیون دلاری به ما پیشنهاد می‌کردند که در یک معامله آن درآمد بالایی نصیب موسسه می‌شد، اما چون ما مجوز فعالیت در این بخش‌ها را نداشتیم، وارد به این عرصه‌ها نشدیم.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با بیان اینکه این افراد بیشتر با کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتباط داشتند، ادامه داد: در اقصاد ایران ورود به این عرصه‌ها بسیار آزاد است و بعید می‌دانم در سایر کشور‌ها چنین شرایطی وجود داشته باشد که هر کس اراده کند و با سرمایه ملی این گونه بازی کند.

تقی نتاج با بیان اینکه این مسائل در بخش ارزی تاثیری بر فعالیت ما نداشته، اما از نظر کاهش ارزش پول و تاثیر‌گذار بوده است، گفت: مطمئنا بانک‌هایی که سپرده ارزی گرفتند و ارزی کار کردند، با مشکلاتی مواجه شدند و طبیعی است که این مشکلات را به کسانی منتقل کنند که از این ارز‌ها بهره‌مند شدند.

زیان بانک‌ها از افزایش نرخ ارز
نتاج تصریح کرد: در سال‌های ۷۲ و ۷۳ این شرایط تجربه شد و دلار از ۱۷۵ تومان به ۳۵۰ تومان افزایش یافت و بانک‌ها این ریسک را به واردکنندگان تجهیزات و ماشین‌آلات منتقل کردند و مابه‌التفاوت ارز قیمت افزایش یافته را از آنها دریافت کردند.

وی افزود: به نظر می‌رسد بانک‌ها دوباره این اقدام را انجام دهند، زیرا در غیر این صورت با زیان مواجه خواهند شد.

این مدیر بانکی گفت: بانک‌ها با ارز ۱۰۰۰ تومان یا ۱۲۲۶ تومانی سپرده ارزی جذب می‌کردند، اما قیمت فعلی تقریبا ۲ برابر قیمت قبلی است.

حرکت سپرده‌های بانکی از بلند‌مدت به کوتاه‌مدت
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با اشاره به تاثیری افزایش نرخ ارز بر فعالیت‌های ریالی بانک‌ها، افزود: تاثیری که بر روی فعالیت‌های ریالی بانک دارد، این است که سپرده‌ها از حالت بلند مدت به سمت سپرده‌های جاری و کوتاه‌مدت حرکت کرده‌اند و سپرده گذاران تردید دارند که سپرده ۵ ساله در بانک نگه‌داری کنند و به همین دلیل پایداری سپرده‌ها کاهش یافت، در عین حال حجم سپرده‌ها افزایش یافته است.

او در پاسخ به این سوال که این اتفاق تاثیری بر روند تسهیلات‌دهی بانک‌ها داشته است، گفت: متناسب با دوره زمانی سپرده‌ها تسهیلات می‌دهیم و اگر سپرده‌های باند مدت زیادی داشته باشیم، برای طرح‌های سرمایه‌گذاری می‌توان تسهیلات بدهیم، اما وقتی سپرده‌ها کوتاه مدت می‌شود، تسهیلات هم کوتاه مدت پرداخت خواهد شد.

نتاج در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه ارزش پول کاهش یافته است، بانک از لحاظ مالی با کاهش قدرت و توان مالی مواجه نشده است، گفت: حدود ۶۵ درصد سپرده‌هایی را که از مردم دریافت کردیم، را طبق دوره زمانی آن تسهیلات داده‌ایم و کاهش ارزش پول ملی بیشتر متوجه دریافت کنندگان تسهیلات می‌شود و برای بانک مشکل چندانی به وجد نمی‌آید، زیرا بانک تنها واسطه وجوه است.

وی تصریح کرد: ۲۰ درصد منابع و دارایی‌ها که از نظر ریالی افزایش ارزش داشته است؛ به عنوان مثال سهام شرکت‌ها و املاک شعب افزایش افزایش ارزش داشته و تا حدودی بانک تامین شده، اما مطمئنا زیانی که سپرده‌گذاران می‌بینند، را نمی‌توانیم پوشش دهیم و این واقعیتی است که نمی‌توان کتمان کرد.

افزایش حجم سپرده‌های کوتاه‌مدت پرداخت تسهیلات را با مشکل مواجه کرده است
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در پاسخ به این سوال که با توجه به این شرایط خطر خروج سپرده‌ها از سیستم بانکی به وجود نخواهد آمد، گفت:‌ به دلایل مختلف هیچ‌گاه نقدینگی در نزد افراد باقی نمی‌ماند و اما مشکل اصلی تبدیل شدن سپرده‌های بلند‌مدت به کوتاه‌مدت است که تاثیر منفی بر روند تسهیلات‌دهی بانک‌ها به وجود آورده است.

وی در مورد تغییر نرخ سود سپرده‌ها، گفت: اگر نرخ سود تغییر کند باید در جهت افزایش نرخ باشد، زیرا با توجه به شرایط فعلی اقتصاد، جذابیت سپرده‌گذاری بلند مدت در شبکه بانکی کاهش یافته است که اتنشار اوراق مشارکت و استقبال پایین مردم از آن این موضوع را تایید می‌کند.