امتیاز مثبت
۰
بدهي ۸۰۰ ميليارد توماني خودروسازان به ريخته گران
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب: 178684
 
وي با بيان اين كه كار مردم بايد به صنف ها سپرده شود ،بيان كرد: پشتوانه تمامي صنايع سنگين صنايعي مانند ريخته گري هستند كه نقش تدارك ملزومات صنايع را بر عهده دارند.
رييس هيات مديره انجمن صنعت ريخته گري ايران عمده مطالبات اين بخش را از صنعت خودرو عنوان كرد و افزود: مطالبات ريخته گران و قطعه سازان از خودروسازان در مجموع حدود ۸۰۰ ميليارد تومان مي شود.

به گزارش پول‌نیوز، نصراله محمدحسين فلاح در نشست خبري چهارمين همايش ملي ريخته گري با اشاره به انتظارات صنعت از رييس جمهوري منتخب ،تحريك و كشش بازار را اصل و شاهرگ حياتي براي توسعه و بقاي صنايع ذكر كرد و افزود: پرداخت تسهيلات به صنعت فرع است و در صورت تحريك بازار، موضوع اصلي به شمار نمي رود.

وي افزود: براي تحريك بازار بايد مشكلات و مسايل كشور صادقانه با مردم در ميان گذاشته و از سوي ديگر قوانين بدرستي اجرا شود، بعنوان نمونه اگر قرار است هزينه انرژي سالانه ۱۰ درصد اضافه شود به يكباره ۴۰ درصد افزايش نيابد.

وي با بيان اين كه كار مردم بايد به صنف ها سپرده شود ،بيان كرد: پشتوانه تمامي صنايع سنگين صنايعي مانند ريخته گري هستند كه نقش تدارك ملزومات صنايع را بر عهده دارند.

فلاح يادآور شد: بعنوان نمونه ۴۰ تا ۴۵ درصد سهم جهاني از صنعت ريخته گري به خودرو اختصاص دارد و اين صنعت صنايعي چون ماشين سازي،راهسازي،ريلي،مصالح ساختماني و توليد فلزات اساسي را پوشش مي دهد.

رييس هيات مديره انجمن صنعت ريخته گري ايران اوج توليد در صنعت ريخته گري را سال ۱۳۸۹ ذكر كرد و افزود :در اين سال ۷۸۰ هزار تن محصول در اين بخش توليد شد.

وي ظرفيت توليد كشور را يك ميليون تن عنوان كرد و گفت كه در سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰۰ هزار تن توليد در اين بخش صورت گرفته است.

اين فعال اقتصادي با بيان اين كه در حال حاضر توليد با ۵۰ درصد ظرفيت صورت مي گيرد، دليل اين كاهش را ركود در صنايعي مانند خودرو عنوان كرد.

وي با تاكيد بر اصلاح قيمت حامل هاي انرژي براي جلوگيري از رانت خواري ،گفت: طبق قانون ۳۰ درصد از منابع حاصل از هدفمندي يارانه ها بايد به صنايع اختصاص مي يافت اما وزارت صنعت،معدن و تجارت اين امر را به يك بسته تبديل و در نهايت با عنوان پرداخت تسهيلات از آن ياد كرد.

فلاح همچنين با انتقاد از عملكرد سيستم بانكي با بيان اين كه در كشوري مانند چين ۱۰۵ درصد تسهيلات در اختيار صنايع است، اين ميزان را در ايران حدود ۳۰ درصد ذكر كرد و افزود: بانك ها با در اختيار داشتن وثايق متعدد مدام صحبت از معوقات بانكي مي كنند.

رييس هيات مديره انجمن صنعت ريخته گري ايران با اشاره به مطالبات صنعت ريخته گري از دولت ، سازمان هاي آب، برق ،خودروسازان و پروژه مسكن مهر را از جمله بدهكاران عمده اين بخش ذكر كرد.

وي همچنين از برگزاري چهارمين همايش ملي ريخته گري از ۹ تا ۱۱ تيرماه در هتل المپيك تهران خبر داد و افزود:در اين همايش ميزگردهاي تخصصي قطعات خودرو، صنعت نفت،صنعت ريلي ،صنايع نظامي و دفاعي و غيره با حضور كارشناسان برگزار مي شود.