امتیاز مثبت
۰
قیمت موادغذایی پرمصرف در محرم/ برنج کیلویی 8500 تومان شد +جدول
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: 265777
 
هرچند مسئولان تنظیم بازار در ایامی که به دلیل برگزاری مراسم‌های عزاداری از پرمصرف‌ترین دوره‌های برخی از اقلام غذایی به شمار می‌رود، همواره وعده کنترل قیمت‌ها و توزیع مناسب کالا با قیمت مصوب را می‌دهند اما در نهایت این عرضه‌کنندگان و گردانندگان بازار هستند که قیمت‌ها را تعیین می‌کنند.
با بررسی روند قیمتی مواد غذایی در یک‌سال گذشته می‌توانیم مشاهده کنیم که قیمت این اقلام نوسان زیادی را تجربه کرده است. در ایامی مثل ماه‌های محرم، رمضان و ایام عید نوروز در پی افزایش تقاضا در برخی اقلام، افزایش قیمت را داشته‌ایم. البته این شرایط تقریبا هر سال تکرار می‌شود و دور از انتظار نیست.

 
با توجه به اینکه ایام مناسبتی، خود بهانه‌ای برای افزایش مجدد قیمت‌ها در بازار مواد غذایی است نظارت و کنترل بر بازار نیز باید بیشتر شود تا سودجویان نتوانند وارد بازار شوند و از حجم تقاضای بالا به نفع خود استفاده کنند و قیمت ها را افزایش دهند.

 
در این زمینه رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت‌وگو با ایسنا بر نظارت کامل بر بازار تاکید کرد و گفت: عمده محصولات پر مصرف این ایام برنج، حبوبات و روغن هستند که بالاترین مصرف را دارند.

 
به گفته محمد آقاطاهر مراکز فروش عمده مواد غذایی و مراکزی که اقدام به توزیع محصولات مواد غذایی می‌کنند در چهار راه مولوی، خیابان مولوی، خیام، صاحب جم، میدان محمدیه، خیام شمالی و جنوبی، انبار نفت و رباط کریم قرار دارند و به نظر نمی‌رسد کمبودی در زمینه عرضه محصولات پر مصرف داشته باشیم.

 
وی با بیان اینکه همکاران ما برای روزهای آغازین محرم به ویژه دهه اول تمامی مایحتاج مردم و هیات‌ها را به میزان کافی تامین و آماده کرده‌اند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به حجم تقاضا، بنکداران ساعات کاری خود را افزایش داده و روزهای تعطیل نیز فعالیت می‌کنند که کمبودی در این ایام نداشته باشیم.

 
همچنین طبق اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هیات‌ها، مساجد و حسینیه‌ها نیز می‌توانند ضمن به همراه داشتن اصل و تصویر پروانه‌های صادره از سوی سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و مرکز رسیدگی به امور مساجد به ستاد‌های توزیع نذورات مراجعه کنند و اقلام توزیعی از جمله برنج وارداتی از نوع 1121 هندی را کیلویی 3900 تومان، گوشت قرمز منجمد داخلی را کیلویی 16 هزار تومان، مرغ منجمد داخلی را کیلویی 5800 تومان، شکر فله را کیلویی 2100 تومان، روغن نباتی جامد حلب 16 کیلویی را 61 هزار و 700 تومان بخرند.

 
با توجه به اینکه بیشتر نذوارت در این ایام خورش قیمه است، میزان خرید حبوبات به ویژه لپه در این ایام به طور قابل توجهی افزایش می یابد که طبق گزارش میدانی ایسنا از بازار لپه ایرانی گران‌تر از نوع خارجی آن است و دیرپز یا زودپز بودن آن نیز در قیمتش تاثیرگذار بوده و نوع دیرپز آن ارزان‌تر است. همچنین بیشتر مشتریان خواهان حبوبات بسته‌بندی‌ هستند زیرا حبوباتی که بدون بسته‌بندی و به طور باز عرضه می‌شوند نیاز به تمیز کردن دارند و حبوبات بسته‌بندی نیز 900 گرمی هستند.

 
به گفته یکی از فروشندگان، لپه آذرشهر (ایرانی) بهترین نوع است که طرفدارن زیادی دارد و قیمتش نسبت به دیگر انواع لپه بیشتر است.

 
وی اظهار کرد: عدس ایرانی نیز طعم بهتری نسبت به نوع وارداتی خود دارد ولی عدس وارداتی هنگام پخت فرم خود را حفظ می‌کند اما عدس ایرانی اینگونه نیست. از طرفی مردم بیشتر تمایل به خرید حبوبات بسته‌بندی دارند ولی برای مراسم ها و نذوارت از حبوبات باز استفاده می‌شود که به صرفه‌تر است.

 
همچنین تفاوت قیمتی در مغازه‌ها در مورد برخی اقلام مثل قند و شکر نیز وجود دارد که خرده فروشان دلیل تفاوت قابل توجه قیمت را در کیفیت، مرغوب یا نامرغوب بودن، ایرانی یا خارجی، تازه بودن، جنس و ... عنوان می‌کنند.

 
طبق گزارش میدانی ایسنا از بازار مصرف، میانگین قیمت اقلام پرمصرف در این ایام بدین شرح است:


نوع محصول وزن قیمت محصولات
برنج ایرانی درجه یک یک کیلوگرم 8500 تومان
روغن مایع 800 گرمی 4900 تومان
روغن جامد 5 کیلوگرمی 21 هزار و 500 تومان
گوشت گوسفند شقه بدون دمبه یک کیلوگرم 28 هزار تومان
گوشت گوساله مخلوط یک کیلوگرم 30 هزار تومان
گوشت گوسفند شقه با دمبه یک کیلوگرم 26 هزار تومان
سیب‌زمینی یک کیلوگرم 2100 تومان
پیاز یک کیلوگرم 1600 تومان
چای خارجی بسته‌بندی 400 گرمی 17 هزار تومان
قند بسته‌بندی 450 گرمی 2000 تومان
شکر بسته‌بندی 900 گرمی 3000 تومان
خرما یک کیلوگرم 7600 تومان
عدس بسته بندی 900 گرمی 6000 تومان
لوبیا قرمز یک کیلوگرم 7100 تومان
لوبیا چیتی بسته بندی 900 گرمی 10 هزار تومان
لیمو عمانی بسته بندی 110 گرمی 3600 تومان
زرشک بسته بندی 200 گرمی 5000 تا 5500 تومان
نخود بسته بندی 900 گرمی 5500 تومان
زعفران درجه یک یک گرمی 7000 تومان
لپه ایرانی یک کیلوگرم 7000 تومان
لپه خارجی یک کیلوگرم 5000 تومان
مرغ تازه یک کیلوگرم 6000 تومان