امتیاز مثبت
۱
درباره کتاب «ابرطبقه»
۶هزار نفر بر ۶ ميليارد نفر حكومت مي‌كنند
شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۸
کد مطلب: 3486
 
«کتابي تازه و مهم که در زمان مناسب خود منتشر شده است» اين توصيف توماس فريدمن (برنده نوبل اقتصاد) در روزنامه «نيويورک‌تايمز» براي کتاب «اَبَر طبقه: نخبگان قدرت جهاني و جهاني که مي سازند» است که در سال ۲۰۰۸ ميلادي توسط انتشاراتي «فارر، استراس و گروکس» در ۴۰۰صفحه به زبان انگليسي در امريکا و انگلستان به‌صورت همزمان با هم منتشر شده و همچنان يکي از کتاب‌هاي پرطرفدار وبسايت «آمازون» است.
۶هزار نفر بر ۶ ميليارد نفر حكومت مي‌كنند
 
اقتصاد ایران آنلاین: سيدمصطفي رضيئي: کتاب ابر طبقه، اثري بحث انگيز نوشته نويسنده امريکايي «ديويد راتکاف» است . در اين کتاب ادعا مي شود که ۶ميليارد مردم جهان، زير يوغ قدرت طبقه‌اي «ممتاز» قرار دارند که نويسنده تعداد آنها را حدود ۶هزار نفر ارزيابي مي‌کند؛ يعني يک نفر براي هر يک ميليون نفر. ايوان توماس در «مرور کتاب نيويورکتايمز» مي‌گويد: «ديويد راتکاف تاريخي روشنگر از درون چيزي ارائه داده که خود «کميته مسئول اداره جهان» مي‌خواند» و «مجله تايم» مي‌گويد: «کتابي حيرت انگيز... راهنمايي در زمينه ممتازترين شهروندان جهان امروز ما...»! 

اين‌کتاب بحث مي کند که تا قرن بيستم، دولت‌ها قدرت عام بر مردم بودند و به جز معدودي چهره هاي خاص (مانند پاپ در کليساي کاتوليک) و شرکت هايي محدود (مثلا راکلفر) قدرت در دست سياستمداران و دولتمردان بود اما در قرن جديد، اوضاع تغيير کرده است. تجارت جهاني رشدي قارچ‌گونه داشته و سفر و ارتباط بين کشورها و مردم جهان، کاري راحت و ساده شده و در نتيجه، ساختار قدرت در جهان نيز تغيير کرده است. حالا زمانه قدرتمداري ثروتمنداني است که از طريق شرکت‌هاي چندمليتي و ساختارهاي جهاني اقتصاد، مردم کل جهان را کنترل مي‌کنند. هفته نامه معتبر «پابليشرز ويکلي» در مروري توصيه شده (ستاره دار) و بعد از خلاصه کتاب مي‌گويد: «... اين کتاب بحث‌انگيز توصيفي پريشان‌کننده از تاثير قدرت رو به گسترش اين اَبَرطبقه بر آينده مردم زمين ارائه مي‌دهد». 

«جهان کتاب واشنگتن پست» درباره اين اثر مي‌گويد: «علاقه راتکاف به اين فرآيند زماني نمايان مي‌شود که وي خودش را تا سطح بالاترين تصميم گيران شرکتها بالا مي کشاند و از کنار آنان داستانش را بيان مي کند». کتاب ژورناليستي است و شرح سفرهاي نويسنده در کنکاش سوژه‌اش (طبقه امروز حاکم بر جهان) را دنبال مي‌کند. راتکاف با اثر پيشين خود، «اداره جهان: داستاني از درون شوراي امنيت و معماري قدرت امريکايي» توانسته بود نظرها را به خود جلب کند. او «محقق غيرثابت» در «موسسه جهاني صلح» است و همچنين استاد «روابط بين الملل» در مدرسه فارغ التحصيلان روابط بين الملل و مسائل جاري ملي در دانشگاه کلمبيا در شهر نيويورک. 

روزنامه «واشنگتن پست» درباره کتاب او مي گويد: «راتکاف نگران است که «اينان که تصميم‌ها را مي‌گيرند»، جهاني عميقا غيرعادلانه را شکل دهند و درنهايت ما را به‌سمت عدم ثبات پيش برانند... اما وي اميدوار است که اين طبقه تصميم‌هايي موثر بگيرد. مثلا طبقه ممتاز در کشورهايي بحران‌زده و همراه با شکاف هاي عميق طبقاتي مانند شيلي، اجازه دهند تا حلقه هاي قدرت اطراف خودشان از طريق نابغه هاي طبقه متوسط شکل بگيرد. بانکداران نيويورک بايد متوجه شوند که ديگر نمي‌توان قرض‌هايي سنگين به کشورهاي در حال توسعه تحميل کرد و زمانيکه آنان نتوانستند تعهدهاي خود را پرداخت کنند، از خزانه داري امريکا و بانک جهاني بخواهند  اين دولتها را تحت‌فشار قرار دهند تا زودتر بدهي هاي خويش را پرداخت کنند و درنهايت پول‌هاي بيشتري به اين بانک‌ها بازگردد». 

مجله «اکونوميست» مي‌گويد: «آقاي راتکاف خواننده را همراه خويش به توري تحسينب‌رانگيز مي‌برد و اَبَرطبقه امروز جهان
ديويد راتکاف کتابي برجسته درباره مردمي نوشته است که عملکردشان باعث شده تا تغييري تاريخي در جهان اقتصاد و همچنين قدرت سياسي صورت بگيرد. در اين کتاب او بحث مي کند که اين مردم چگونه اين فرآيند را به سرانجام رسانده اند و اينکه الان چه مي‌کنند و همينطور مي‌گويد که چرا اين کارها صورت گرفته است
ما را به خواننده نشان مي‌دهد. او در اتاق دفتر مديرعامل شرکت گولدمن ساشس در طبقه بالاي برج گلدمن در خيابان برود نيويورک را براي خواننده باز مي‌کند. او خواننده را همراه خويش به کارخانه‌هاي ساخت جت گلفاستريم مي‌برد. او سراغ گروه کارليل مي رود که مشاوران اقتصادي و مديران آن همراه هم شده اند تا به ثروتمندتر شدن همديگر کمک کنند». او خواننده را همراه خويش به اينجا و آنجاي جهان مي‌برد تا بحثي روشنگر را پي بگيرد: در جهان امروز ما چه مي‌گذرد. 

کتاب جديد وي، علاوه بر نظر مطبوعات، توانسته نظر سياستمداراني را جلب کند که جايگاه خودشان (برپايه بحث کتاب) را متزلزل مي‌بينند و در صورت قبول مسائل کتاب، خود را نه کارمند دولت خويش، بلکه کارمند معدودي ثروتمند در سراسر جهان خواهند ديد. ريچارد هالبروک، سفير سابق امريکا در سازمان ملل درباره اين کتاب گفته است: «خواه خوشتان بيايد يا نه، نمي‌توان اين موضوع را انکار کرد که قدرتي گسترده و تاثيرگذار و همچنين متمرکز در دستان تعداد معدودي از ثروتمندان جهان امروز قرار گرفته است. ديويد راتکاف بسيار روشن و واضح اين چهره ها را توصيف مي‌کند، روند کاري آنان را نمايان مي‌سازد و همچنين تعاملات اين دسته از مردم را در کتاب جديد خويش که بيشتر صفحاتش خواننده را آزار مي‌دهد، نمايان ميسازد». 

الن بليندر، معاون اول سابق خزانه داري امريکا مي گويد: «نه، نه اصلا از اين خبرها نيست که گروهي دور هم جمع شده باشند و اداره جهان را به‌دست خود گرفته باشند اما به گفته کتاب راتکاف، اين گروه ممتاز، اين اَبَرطبقه، نزديک است تا به چنين جايگاهي دست پيدا کنند. او خواننده را همراه خويش به سفري ماجراجويانه، سرگرم‌کننده و لذتبخش در سراسر کره خاکي مي‌برد تا اين طبقه ممتاز را همراه با هم پيدا کنند». 

نويسندگان مطرح در امريکاي شمالي، نويسندگاني که در زمينه‌هاي مشابه کتاب راتکاف آثاري نوشته اند نيز درباره کتاب نظر داده اند. کلايد پرستوويتس، نويسنده کتاب «کاپيتاليسم جديد سه‌هزار ميليارد دلاري» و مسئول انستيتوي استراتژي اقتصاد مي گويد: «ديويد راتکاف کتابي برجسته درباره مردمي نوشته است که عملکردشان باعث شده تا تغييري تاريخي در جهان اقتصاد و همچنين قدرت سياسي صورت بگيرد. در اين کتاب او بحث مي کند که اين مردم چگونه اين فرآيند را به سرانجام رسانده اند و اينکه الان چه مي کنند و همينطور مي‌گويد که چرا اين کارها صورت گرفته است. اگر مي‌خواهيد بدانيد که چگونه تصميم هايي تاثيرگذار بر زندگي شما گرفته مي شود و همينطور چگونه شرايط زندگي شما تغيير مي‌کند، بايد اين کتاب را بخوانيد».
 
جوزف استيگليتز، برنده جايزه نوبل اقتصاد و نويسنده کتاب «جنگ سه تريليون دلاري»، «جهاني سازي را عملي سازيد» و «جهاني سازي و مخالفان آن» مي گويد: «ترکيبي سرگرم کننده و تحقيقي خوب بر مردماني ثروتمند و قدرتمند در جهان معاصر که به سياست هاي خارجي جهان شکل مي دهند و تجارت زندگي جهاني سازي شده ما را در دست گرفته اند». همچنين رابرت هورماتس، نويسنده کتاب «بهاي آزادي: رقمي که بايد براي جنگ هاي امريکا پرداخت» مي گويد: «ديويد راتکاف در کتاب سرزنده، روشنگر و تازه منتشر شده خويش توانسته ارتباطات و همچنين تعاملاتي وراي مرزهاي سياسي و جغرافيايي جهان معاصر را بيابد، آنها را کنار همديگر قرار دهد و به ما نشان دهد که چه چهره هاي ثروتمند و مشهوري در سراسر جهان قدرت را به دست گرفته اند. او با جزئيات کامل نشان مي دهد که اين لينک ها چگونه شکل مي گيرند و چگونه اقتصاد زمين و چشم انداز سياسي امروز مارا تعيين مي کنند. وي همچنين نشان مي دهد که چه موسسه ها و سياست گذاري هايي در آينده کره خاکي ما موثر خواهند بود». 

توماس ال فريدمن، برنده نوبل اقتصاد و نويسنده کتاب‌هاي متعدد در «نيويورک تايمز» مي گويد: «کتاب آقاي راتکاف بحث خود را متمرکز بر مسائلي مي کند که در زمانه معاصر ما، بيشتر از هر چيزي زير سوال هستند و نقدهاي بسياري به اين مسائل وارد است. مسائلي مانند اينکه قدرت‌ها و دولت‌هاي محلي به‌تدريج جايگاه و قدرت خويش را از دست مي دهند. نظام‌هاي جهاني براي حل مسائل بين کشورها بيشتر از هر زماني قدرت خويش را از دست داده است و اينکه قدرت جديدي دارد خود را نمايان مي‌سازد. فاصله اي خالي ايجاد شده که آن را گروه کوچکي از بازيکن هاي جهان قدرت پر کرده اند، چيزيکه وي اَبَرطبقه مي‌خواند: طبقه ممتاز و جديد در سطح زمين و اينکه آنها امروز توانايي اين را دارند که استراتژي جهان را پيش ببرند و بر اقتصادهاي کشورهاي در حال توسعه تاثير بگذارند، دربرابر قدرت و نفوذي که بيشتر سازمانها و موسسه هاي جهاني و دولت هاي محلي دارند».