امتیاز مثبت
۰
واكنشهاي جهاني به يك كتاب
ثروت آينده چگونه خلق خواهد شد؟
سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۰۲
کد مطلب: 5358
 
ثروت آینده ما چگونه خلق خواهد شد؟ چه کسی صاحب آن خواهد بود و چگونه به این ثروت دست خواهد یافت؟ آنها الوین تافلر و هایدی تافلر به منظور رسیدن به پاسخی برای این سوالها، بر این باور هستند که می‌بایست تغییراتی اساسی در ارزشهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ما انجام گیرد. آنها در کتاب جدید خود، «ثروت انقلابی»، درباره همه چیز نوشته‌اند؛ از تحصیلات تا رشد کودکان، تا هالیوود، تا چین، از حقایق و دروغ‌های روزمره تا چیزی که آنها «شغل سوم» می نامند.
اقتصاد ایران آنلاین: سید مصطفی رضیئی:‌کاری که ما بدون حقوق برای بعضی از بزرگترین شرکتهای کشورمان انجام می دهیم. تافلرها را به خاطر آینده‌نگریشان می شناسیم. آنها در گذشته، تغییرات در زندگی روزمره ما را پیشبینی کرده بودند، آنها سقوط انرژی هستهای را قبل از همه ما دیده بودند و متوجه اوج گرفتن تنهایی های فردی و گسترش مذهب خواهی شده بودند. خانواده تافلر با کتابهایشان، میلیونها خواننده پیدا کرده‌اند و با سمینارهای زنجیرهایشان، با این خوانندگان رو دررو می‌شوند و به آنها راه‌های جدیدی یاد می‌دهند تا زندگی شخصیشان را همگام با جهانی کنند که با سرعت بسیار زیادی و مرتب، تغییر میکند.
 
این راهها، روشهایی کوچک اما موثر هستند که بر کار، سیاست، خانواده و زندگی روزمره ما تاثیرشان را می گذارند. حالا که کتابهای منتشر شده در دهه ۸۰ این زوج بدل به کلاسیک هایی نامآشنا شده اند، تافلرها توجهشان را جلب مسئله تغییرهای انقلابی در موضوع ثروت کرده اند. ثروتی که در هر گوشه کره خاکی، تغییرهای انقلابی را شاهد شده است. آنها برای یک بار دیگر، راهی پیدا کردهاند تا از موضوعی کاملا بی معنا، تصویری شفاف، روشن و تکان دهنده ارائه بدهند. 
«ثروت انقلابی» در مورد آینده است و اینکه در آینده، ثروت چگونه خلق خواهد شد، چه کسانی صاحب آن خواهند بود و چگونه به این ثروت میرسند. ثروت به گفته تافلرها، تا قرن بیستویکم، تنها مسئله پول نخواهد بود، بلکه به درک مفاهیم اقتصادی صنعتی زمانه بدل خواهد شد. آنها بر این مبنا، بر همه چیز زندگی ما دست می گذارند تا مفهومی تازه به عنوان «شغل سوم» را توضیح بدهند. کارهایی که ما بدون آنکه متوجهشان شده باشیم و کاملا مجانی، برای شرکتهای بزرگ انجام میدهیم. 
«ثروت انقلابی» یکی از پرفروشترین کتابهای جهان شد. اين اثر نه تنها در کشورهای انگلیسی زبان و صنعتیِ غرب، بلکه در همه جا دیده شد. روزنامه «مردم» در چین نوشت: «ثروت انقلابی» خیلی سریع در چین به کتابی پرفروش تبدیل شد». در کره جنوبی، در عرض یک هفته کتاب به فهرست ده کتاب پرفروش کشور راه یافت و کمی بعد شماره یک پرفروشها شد. در ژاپن، «ثروت انقلابی» فروشی چند ده هزار نسخهای را به راحتی تجربه کرد. همین آمار در هند، اسپانیا و دیگر کشورهای جهان مشاهده شد. 
«ثروت انقلابی» را الوین تافلر و همسرش، هایدی تافلر نوشته‌اند. چاپ اول آن در امریکای شمالی توسط انتشارات کناپف در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر شد. کتاب دنباله رو کتاب «موج سوم» بود که در سال ۱۹۸۰ منتشر شده و خود، دنباله ای بر «شوکِ آینده»، کتاب دیگر این زوج بهشمار میرفت. در کتاب نخستین، بحث نويسنده این بود که سازمان‌ها – سازمانهای عمومی، خصوصی یا اجتماعی – از تولیدات عمده فنآوری های جدید دور ماندهاند و می بایست تمدنی جدید برای کلیت جهان درست کرد. حالا، در کتاب جدید، جزئیات بیشتری مهیا شده‌اند تا نشان بدهند این جامعه موج سومی، به چه چیزهایی نیاز دارد. 
کتاب، کمی بعد از انتشار خود، شاهد بحث هایی گسترده در مورد نظریات درونی خویش بود. «مرور کتاب نیویورک تایمز» درباره اين اثر نوشت: «در «شوکِ آینده»، تافلرها هشدار داده بودند که برای بسیاری از مردم، بسیار رنج‌آور شده است تا با نیازهای عمیقا روبه گسترش تغییرهایی کنار بیایند که ویژگی‌های جامعه امروز ما به شمار میروند. برای این مردمان، آینده خیلی زود فرا رسیده است. این روزها، از بغداد گرفته تا بانگلور تا بوستون، بهنظر میرسد که مردم بیشتر نگران این شدهاند که آینده خیلی دیر رسیده است. تغییرهای خیلی کمی رخ میدهد و این چیزی است که تافلرها از سالها پیش، آن را بحث میکنند». روزنامه مشهور «یواسای تودی» درباره این اثرگفت: ««ثروت انقلابی» ادامه راه آینده‌نگرها، الوین و هایدی تافلر است... آنها تماسشان با حاشیه‌های جامعه را از دست نداده‌اند و در حرکتشان، کند نیز نشده‌اند. کتاب آنها لبریز از ذره‌های کوچک و خرد است...» 
رابرت ام سولو برای نشریه «پاوِل» نوشت: «خواندن این کتاب مثل تماشای آگهی یک فیلم اکشن جدید است: آتشی که به سرعت گسترش می‌یابد، صحنههای پراکنده که به دنبال هم ردیف می شوند. صداهایی بلند، تابش نور که صحنههای قبلی را تمام کرده و راه را برای ورود صحنه جدید باز میکند. تصویرهایی بهشدت جذاب هستند، اما وقتی تمام میشود، شما هنوز نفهمیده اید که کلیت فیلم درباره چیست. البته، کتاب چیزی فراتر از یک آگهی فیلم است. پنجاه فصل در کتاب هست، هرکدام حدود هفت تا هشت صفحه و در آنها، انبوهی از حقایق دفن شدهاند. بیشتر این حقایق، مربوط به فنآوریهای چشمگیر و امروزی ما هستند. اما همهاش همین نیست: کلیت کار، نشانگر زندگی روبه پایان بیشتر مدها، فیلمها، موسیقیها و سلبرتیهاست. چیزی که هیچوقت به این شکل دربارهاش صحبت نشده بود». 

روزنامه «سرمایه گذاران تجارت» درباره این کتاب گفت: «اثری شوکآور و تهییج کننده... کتابهای این دو را نمیتوان از دست داد». اثر کلیت خود، بهراحتی توانسته نگاهها را جلب خود کند. رئیس جمهور سابق کره جنوبی، کیم دو جونگ، درباره آثار خانواده تافلر گفته: «ثروت انقلابی... همانند دستورالعملی قدرتمند برای آینده جهان ما عمل خواهد کرد... موفقیتهای کرهجنوبی و گسترش صنعت آیتی در این کشور و رهبری آن توسط ما به عصری جدید، برپایه درسهایی بود که من از طریق کتابهای این زوج، همانند «موج سوم» و «شوکِ آینده»، فرا گرفته بودم». کتاب آنطور که روزنامه «خطوط تجارت» در هند گفته بود، «نقشه ثروت» برای خوانندهاش به شمار میرود. 


منبع: همشهری اقتصاد